Siteden ayrılmadan önce tarafımca yazılan site içi arama motorunu deneyin.

Adana İcra Avukatı Hizmetimiz

Adana İCRA AVUKATI

En iyi icra avukatı nasıl tespit edilir, icra avukatı ne kadar ücret alır, icra avukatı önemli midir?


İcra Avukatı Tutmak Zorunlu Mudur?

Hayır, icra takipleriniz için avukat tutmak zorunda değilsiniz. Ancak icra takibi zorlu bir süreçtir ve bu süreçte yapılan küçük bir hata büyük hak kayıplarına yol açabilmektedir.

Özet olarak icra avukatı ile hukuki anlamda doğru adımların atılması alacağınızın tahsilini kolay bir şekilde yapmanıza olanak sağlar. Adana’da İcra avukatı tutmak her ne kadar zorunlu olmasa bile, yasal sürecin etkili bir şekilde yürütülmesi ve yaşadığınız maddi kaybın telafisi adına icra avukatı tarafından desteklenmeniz önerilmektedir. İcra hukukunda usul oldukça önemlidir. Bu yüzden hukuki bilgiye sahip olmayan kişilerin usul yönünden yapacakları yanlışlar onların alacakları ile ilgili olarak hak kaybı yaşamasına neden olabilmektedir. İcra avukatı ise, gerek deneyimi gerekse de hukuki bilgi açısından icra takibini kusursuz olarak yürütebilir. Peki icra takibi nasıl açılır ve yolları nelerdir?

İcra Avukatı Ne Yapar?

İcra-İflas Hukuku

İcra avukatı kısaca borçlunun malvarlığına haciz uygular. Ancak icra avukatı her zaman alacaklı için değil aynı zamanda borçlular içinde bir o kadar gereklidir. Borçlu şahsın avukat tutmaması durumunda bir çok hak kaybı olabilir ve icra-inkar tazminatı gibi tazminatlara mahkum edilebilir. Aynı zamanda hakkında çeşitli ceza davaları açılır ve bu süreçte deneyimli bir avukatla kendisini savunması gerekmektedir. Özellikle itiraz süreleri, borca itiraz, kötü niyetli açılan icra davalarına itiraz gibi süreçlerde borçlu açısından da icra avukatı ile hukuki süreci yürütmek gerekir. Kesinleşen icra takibinden sonra neler yapılması gerekir?

Alacağın tahsili veya borca itiraz hem maddi hem de manevi anlamda tarafları yıpratan bir süreçtir. Bu süreci icra avukatı aracılığı ile yürütmek, maddi manevi kayıplarınızın önüne geçeceğinden icra avukatları ile hukuki aşamanın takibi gereklidir. İcra avukatı alacaklı ile çalışıyor ise, müvekkilinin maddi kaybını telafi etmek maksadıyla hizmet verir. Borçlu ile çalışan icra avukatı ise, müvekkilinin iddia edilen borçtan kaynaklanacak haksızlığını bertaraf etmek amacıyla hizmet verir.

İlginizi çekebilecek yazılarımız: Hatır çeki nedir? Hatır çeki ödenmez ise ne olur? ,Çekte tahrifat veya oynama yapılırsa ne olur?

İcra Hukukunda Vatandaşın Sıkça Rastladığı Durumlar

Günlük hayatta borçlu borcunu ödemez ise veya zamanında ödemez yani geciktirir ise alacaklı bir avukat aracılığı ile söz konusu borç için icra takibi başlatır. İcra ve İflas Kanunu kapsamında alacaklı borçlu olan kişinin tüm varlığını sorgulatabilir ve bu sorgu sonucunda haciz işleminin uygulanmasını icra müdürlüğünden talep edebilir.

Senet, çek, bono gibi borç kaynağı belgelere dayalı icra takibi açılabildiği gibi, mahkeme kararları sonucu hükmedilen tazminat veya bakiyeler sonucu ile de icra takibi başlatılabilir. Mahkemece lehinize karar verilen tutarı icra dairesi aracılığı ile almanız mümkündür.

İcra Hukuku Alanında Profesyonel Hizmetler

-Alacağın tahsil edilebilmesi için borçlu ile müzakere yollarının denenmesi.

-Sulh veya anlaşma yoluna gidilememesi durumunda yetkili icra dairelerince icra takibi başlatma.

-Başlatılan icra takibi doğrultusunda borçlunun malvarlığı sorgusunun yapılması, söz konusu malvarlıklarına haciz işleminin uygulanması, haciz işlemleri akabinde haciz konulan mallara yönelik satış yapılması ve dosyayı kapatacak bakiyenin tahsil edilmesi.

-Yazılı olarak kanıtlanamayan borçlar hakkında ilamsız icra takibinin açılması ve söz konusu alacağın mahkeme huzurunda kanıtlanarak bakiyenin tahsili için yukarıda bahsettiğimiz haciz, satış ve tahsil prosedürünün uygulanması.

-Üzerinde rehin veya ipotek olan malların alacaklı lehine takibinin yapılması ve tahsili.

-Çeşitli sözleşmelerden doğan alacakların tahsili için takip başlatılması.

-Borçlunun bir L.T.D veya A.Ş. olduğu durumlarda bu şirketlerin iflasa tabi tutulması ve malvarlıklarına el konulması.

Adana En İyi İcra Avukatı

En iyi icra avukatı teriminin bize ifade ettiği anlam ticaret ve şirketler hukuku üzerine uzmanlaşmış ve İcra İflas Kanunu çerçevesinde bilgi haznesini geliştirmiş avukat demektir. Bir hukuk dalında uzmanlık kazanmak uzun ve meşakkatli bir süreçtir. Özellik icra hukuku alanında en iyi icra avukatı olmak yüksek bir teknik bilgi ve bunun yanında uygulama ve usul bilgisi gerektirmektedir. Bu süreçte sabır bir avukat için mihenk taşıdır. Her ne kadar kişi icra avukatlığı alanında kendisine güvense de kendisini tüm gelişmelere açık ve güncel tutmak zorundadır. Aksi taktirde tüm kazanım ve bilgisi körelecektir. İyi bir icra avukatı güncel içtihat ve emsal kararları titizlikle takip eden avukattır.

 İcra Avukatlığı

Adana’da ikamet eden bireylerin icra ile ilgili süreçlerinde deneyimli bir avukat ile süreç yönetimi yapmaları önerilir. Burada icra avukatı Adana içerisindeki icra işlemlerinin hızlı bir şekilde yürütülmesine mutlak katkı sağlayacaktır. Özellikle Adana’da binlerce icra takibinin olması nedeniyle süreçler oldukça uzun olmakta ve bu durum icralık olan kişiler tarafından maddi bir sorunun yanında manevi anlamda da yıpranmalarına neden olmaktadır. Adana’daki icra avukatları aracılığıyla icra takibi sürecinin yerine getirilmesi gerek alacaklı gerekse de borçlu açısından faydalı olacaktır…

İlgili Diğer Yazılarımız:

-İcra Takibine ve Borca İtiraz, İcra Takibine İtiraz Nasıl Yapılır?

– İlamsız İcra Ne Demektir?

– İcra Harç ve Giderleri

– İcra Mahkemesinde Şikayet Nasıl Yapılır?

– İcra Takibi Sırasında Borçlunun Ölmesi

– İcrada Tatil ve Erteleme Durumları

– İcra Mahkemesi Nedir? Görevleri Nelerdir?

– İcra Dairesi Nedir? Görevleri Nelerdir?

– İcra Takibi Ne Demektir? Nasıl Açılır?

Adana’da İcra Avukatları

Özet olarak;

İcra Takipleri, Çek ve Senet Alacakları

Kazanılmış hakların infazı icra hukuku çerçevesinde mümkündür. Ödenmeyen borçlar, araç yakalama talepleri, çekler ve senetler, ödeme emrine itiraz, ödememe protestoları, çocuk teslimi, nafaka alacağı, feragat, takibin iptali, haciz yenileme, maaş haczine cevap, hatır çeki, paraların paylaştırılması, ilamlı icranın durdurulması, istihkak davası, teminatın iadesi, itirazın iptali, tehir-i icra, tahliye, usulsüz tebligat, borca itiraz, icra taahhüdü, nafaka şikayet, mehil vesikası, kıymet takdirine itiraz, karşılıksız çek, karşı dava, ihtiyati tedbir-haciz, aciz belgesi, fiili haciz, sebepsiz zenginleşme, çek iptali, haczin fekki, haciz ihbarnamesi, ihalenin feshi, iflas, bakiye borç muhtırası, ilamsız icra, icra yoluyla çocuğu görme, itirazın kaldırılması, kapak hesabı, icra memuru şikayet, taşkın haciz, ipotekli satış, ibraname, 103 davetiyesi, reddiyat, menfi tespit; hukuk ve avukatlık büromuzun en çok mesai harcadığı alandır.

İcra Avukatı: İcra ve İflas Kanunu’na hakim; haciz ve tedbir uygulamalarında deneyimli avukattır. Adana’da icra avukatlarının en uğrak mekanı İcra Daireleridir. İcra dairelerinde açılan takiplerin usule uygun ve hızlı bir şekilde yapılması icra avukatı tarafından denetlenir.

Yazar Hakkında: Avukat Saim İncekaş

Saim İncekaş, Adana Barosu'na kayıtlı bir avukattır. 2016 yılından bu yana Merkezi Adana'da bulunan ve kurucusu olduğu İncekaş Hukuk Bürosu'nda çalışmaktadır. Yüksek lisans derecesi ile hukuk eğitimini tamamladıktan sonra bu alanda birçok farklı çalışma yürütmüştür. Özellikle aile hukuku, boşanma, velayet davaları, çocuk hakları, ceza davaları, ticari uyuşmazlıklar, gayrimenkul, miras ve iş hukuku gibi alanlarda uzmandır. Saim İncekaş, sadece Adana Barosu'nda değil, aynı zamanda Avrupa Hukukçular Derneği, Türkiye Barolar Birliği ve Adil Yargılanma Hakkına Erişim gibi dernek ve kuruluşlarda da aktif olarak görev almaktadır. Bu sayede, hukukun evrenselliği konusundaki farkındalık ve hukuk sistemine olan güveni arttırmaya yönelik birçok çalışmada yer almaktadır. Randevu ve Ön Görüşme İçin WhatsApp Üzerinden Hemen İletişime Geçin

9 yorumlar

  1. Selam Aleyküm avukat bey eşimin bankada icralık borcu var mal ayrılığı sözleşmesi yapsam beni kurtarırmı ben ne yapmam lazım lütfen bana yardımcı olun çok teşekkür ederim Allah razı olsun

  2. İyi gunler ben bır güzellik merkezinde 550tl degerinde bir anlasma yaptim 2gun arayp gelemiycegımi soyledim fakat iptal etmeniz imkansiz dediler ben onlardan hic hizmet almadim simdi beni arayıp odeme yapmanız gerek deyip odeme yapmazsam icralık olacagımı soylediler boyle bısey mümkünmü

  3. Avukat bey üç aydır nafaka alamiyorum ödemiyor cocum icin nafaka alıyordum 8 yildir okullar açılcak cok perişanım ödenecek artik diyor cocum 12 yasinda 6. Sınıfa gecdi

  4. Merhaba belediyerde alacağım var ve çok uzun süredir alamıyorum bu parayı faizi ile alma şansımız varmıdır?

  5. avkat bey benim bir alacak var 110 binlira icraya verdim ama alamadım nasıl ala biirim

  6. İyi akşamlar saim bey ben banka tarafından icralık oldum parayı iki taksite böldüler toplam borç 620 tl di 1200 tl dediler ben 300 tl yatırdım bana hesap numarası verdiler ona yatırdım 1 haftayı geçti bir daha aramadılar ne yapmam gerekir rica etsem yardımcı olurmusunuz

  7. SAİM BEY EŞİMİN BABASI 95 YILINDA VEFAT ETMİŞ ADINA TARIMDA KULLANILAN ELEKTİRİK ABONELİĞİ VAR ÖLMEDEN ÖNCE BORCU YOK BU TARLALARIDA EŞİM ERKEK KARDEŞİNE DEVRETTİ BORÇTAN ÖNCE DAHA SONRA EŞİMİN KARDEŞİ ELEKTİRİK KULLANMIŞ EŞİMİN BABASI ADINA OLAN ABONEDEN ŞİMDİ EŞİME ACİZ GELDİ MİRAŞÇI OLDUĞU İÇİN ÖLEN BİRİSİ BORLANDIRILABİLİRMİ BİRDEEŞİMİN ÜZERİNE ARAŞ VAR HACİZ KONDU BU KONUDA NE YAPABİLİRİZ ZAMANINDADA İTİRAZ ETMEDİK

  8. Merhabalar Saim bey benim babam tüzel şirket ortağıdı 2017 ortaklıktan ticaret odasından resmî gazeteden kardeşime devreti hissesini ve bankadan geçmişte atığı imza sürgüsünden sorumlumu babam 2018 de vefaat eti bizlere bu bankadan imza sürgüsünden dolayı haciz gelirmi size danışmak isterim

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir