Siteden ayrılmadan önce tarafımca yazılan site içi arama motorunu deneyin.

Karşılıksız Çek Cezasına İtiraz Dilekçesi

Karşılıksız Çek Cezasına İtiraz Dilekçesi

X İCRA CEZA MAHKEMESİ HAKİMLİĞİNE
GÖNDERİLMEK ÜZERE
X İCRA CEZA MAHKEMESİ HAKİMLİĞİNE


İTİRAZ EDEN
(BORÇLU)           :
 

Vekili                     :
KARŞI TARAF
(ALACAKLI)        :


KONUSU               : Karşılıksız çek sebebiyle mahkeme ilamına itirazların sunulması  istemidir.

AÇIKLAMALAR :

1- Alacaklının şikâyeti üzerine X İcra mahkemesinin X tarih ve X Celsede müvekkil adına karşılıksız çek keşide etmek sebebiyle 485 gün hapis ile cezalandırılmasına karar verilmiş ve hapis cezası da X TL olarak para cezasına çevrilmiş olup söz konusu cezanın gerekli araştırma ve delilden yoksun olarak verilmiştir.

2-Müvekkil söz konusu borç konusu çek meblağı ile ilgili olarak kısmi olarak ödeme yapmış olup kalan kısım için ödemeleri halen devam etmektedir. Şöyle ki:

Müvekkil söz konusu alacağa karşılık alacaklıya X tarihinde X numaralı X TL tutarında çek vermiştir. Ayrıca yine alacaklının hesabına X tarihinde X TL gönderilmiş olup dekontu ektedir. Bu sebeple borca konu karşılıksız çek keşide etmek suçu sebebiyle müvekkil hakkında verilmiş olan cezanın miktar ve niteliği hususunda eksik inceleme sebebiyle yersiz bir karar verilmiştir. Bu ödemelerin ispatına yarayan ispat vasıtaları tarafınıza ekte sunulacak olup gerekli olan değerlendirme bakımında hakkaniyetli bir karar verilmesi adına etkili olacaktır.

Müvekkilin söz konusu alacağa karşı borcunu ifa etmek amacı içerisinde üzerinde düşen yükümlülüğü yerine getirmektedir. Ancak verilen kararın yukarıda ifade edilen ödemeler göz önüne alındığında hakkaniyetli olmadığı ve müvekkil hakkında verilen çek düzenlenme yasağı kararının adil bir yanı yoktur.

Müvekkil ticari hayatta itibarı olan ve halen aktif olarak varlığını sürdüren basiretli bir tacir ve iş adamıdır. Bir talihsizlik sonucu cezaya konu çekin karşılıksızdır yazılması söz konusu olmuş ancak daha sonrasında alacaklı tarafa söz konusu borcun ifasına başlanılmış olup halen devam etmektedir. Müvekkil adına verilen söz konusu karar da verilmiş olan 485 gün hapis cezasının para cezasına çevrilmek suretiyle X TL ödenmesi ve müvekkilin çek düzenlenmesinin yasaklanması kararı kabul edilemez niteliktedir. Çünkü söz konusu borç konusu alacak şuan da ifa aşamasında olup müvekkil üzerine düşen ifa yükümlülüğünü yerine getirmektedir.

Müvekkil hakkında verilen bu karar ticari hayatta faaliyetlerin aktif bir şekilde yerine getirilmesi bakımından olumsuz bir durum yaratacak ve ödenen borç/ların ve alacakların temin edilmesi bakımında işlerin yürürlüğü sıkıntıya girecektir.  

Bu durumda verilen karara karşı itirazımın kabulü ile cezanın kaldırılması için bu itirazda bulunulması zarureti hâsıl olmuştur.

DELİLLER                     : 5941 Sayılı Çek Kanunu , İlgili Banka Dekontu ve her türlü delil                  

HUKUKİ NEDENLER : İcra ve İflas Kanunu md. 353 ve ilgili mevzuat.

SONUÇ VE İSTEM       :

Yukarıda açıklanan nedenlerle, X İcra mahkemesinin X tarih ve X karar sayılı mahkeme kararı ile karşılıksız çek keşide etmek suçundan müvekkil aleyhine verilen karara karşı itirazımın kabulü ile verilen cezanın kaldırılmasına karar verilmesini saygılarımla arz ve talep ederim. tarih

                                                                            İtiraz Eden Vekili

Yazar Hakkında: Avukat Saim İncekaş

Saim İncekaş, Adana Barosu'na kayıtlı bir avukattır. 2016 yılından bu yana Merkezi Adana'da bulunan ve kurucusu olduğu İncekaş Hukuk Bürosu'nda çalışmaktadır. Yüksek lisans derecesi ile hukuk eğitimini tamamladıktan sonra bu alanda birçok farklı çalışma yürütmüştür. Özellikle aile hukuku, boşanma, velayet davaları, çocuk hakları, ceza davaları, ticari uyuşmazlıklar, gayrimenkul, miras ve iş hukuku gibi alanlarda uzmandır. Saim İncekaş, sadece Adana Barosu'nda değil, aynı zamanda Avrupa Hukukçular Derneği, Türkiye Barolar Birliği ve Adil Yargılanma Hakkına Erişim gibi dernek ve kuruluşlarda da aktif olarak görev almaktadır. Bu sayede, hukukun evrenselliği konusundaki farkındalık ve hukuk sistemine olan güveni arttırmaya yönelik birçok çalışmada yer almaktadır. Randevu ve Ön Görüşme İçin WhatsApp Üzerinden Hemen İletişime Geçin

Yorum var.

  1. Ramazan özalkan

    Kardeşim adına şirket kurup dolandırmışlar şu an içeride

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir