ADANA BOŞANMA AVUKATI

Boşanma süreci taraflar için sancılı bir süreçtir. Bu nedenle boşanma sürecinde daima en iyi boşanma avukatı aranır. Bu süreci engin deneyim ve bilgi sahibi bir avukat ile yönetmeniz tavsiye edilir.

Boşanma davasının eşler, çocuklar ve toplum açısından önemli etkileri vardır. Boşanmak taraflar için yıpratıcı bir süreçtir. Bu süreçte herkes en deneyimli boşanma avukatı ile çalışmak ister. Boşanma avukatını tespit ederken kişiler avukatlık ücretlerini de merak etmektedirler.

Adana’da size en uygun boşanma avukatını nasıl tespit edebileceğinizi anlatalım. Boşanma Avukatınız; gerek eşler ve çocuklar gerekse toplum açısından önemli etkileri olan boşanma davalarına bakar. Boşanma davalarında kişilerin büyük bir mutlulukla kurdukları ve toplumun temel yapı taşlarından olan ailenin parçalanması söz konusudur. 

Evliliğin sevgi birlikteliği olduğu, ailenin sıcak ve koruyucu bir yuva özlemini giderdiği aşikardır. Ancak temelinden sarsılmış durumda olan bir evliliği devam ettirme çabası da bir o kadar yıpratıcıdır. Boşanma konulu davalarda sona eren sadece evlilik değildir; malvarlığı paylaşımı, tazminatnafakavelayet gibi hususlar gündeme gelecektir.


boşanma avukatları adana

Boşanma Avukatının Görevleri

Boşanma davası devam ederken eşlerin birbirlerine karşı olan sevgi ve saygılarının azaldığını, hatta bazen bu duyguların tamamen sona ererek yerini nefret duygularına bıraktığını, özellikle çocukların çok fazla yıprandığını söylemem mümkündür. Bu aşamada boşanma davası açılması için bir avukat ile görüşmekte fayda vardır.

Boşanma davaları kanunda öngörülen belirli sebeplerin varlığı halinde bir hukuki durum olan evliliğin değiştirilmesini, yani evlilik birliğinin sona erdirilmesini ve ayrıca bu sonuçla ilgili yan tedbirlerinde birlikte düzenlenmesini sağlama amacına dayalı yenilik doğuran inşai bir dava türüdür.

Adana’da bir boşanma avukatının başlıca görevleri şu şekildedir;

 1. Maddi ve Manevi Tazminat,
 2. Eşlerin Mal Rejimi,
 3. Tedbir Nafakası,
 4. Ortak konutun eşe tahsisi,
 5. Katkı payı,
 6. Çocuğun Velayeti,
 7. Ortak hayatın yeniden kurulamaması,
 8. Affetmenin gerçekleşmesi,
 9. Eşin malları üzerinde tedbir uygulanması,
 10. Mal rejiminin tasfiyesi,
 11. Yabancı uyrukluların boşanma süreci,

Adana Aile Mahkemeleri’nde en çok açılan davaların başında “boşanma” davaları gelmektedir. Bu süreçte yerleşik yargıtay kararları ve kanununa aykırı yapacağınız usule ve esasa aykırı bir hareket ile büyük hak kayıpları yaşayabilirsiniz, bu konuda son derece dikkatli olunması gerekmektedir.

En İyi Adana Boşanma Avukatları

Adana Boşanma Avukatı Ücretleri

2019 yılı için boşanma avukatının çekişmeli boşanma davalarında alabileceği minimum ücret 4.000 TL‘dır. Anlaşmalı boşanma davalarında avukatlık ücreti ise 2.500 TL‘dır. Adana boşanma avukatı ücretlerini dava türüne göre detaylı olarak buraya tıklayarak inceleyebilirsiniz.

Ekonomik gücü olmayan vatandaşlar “adli yardım” başvurusu yapabilirler. Adli yardım kişilerin ekonomik açıdan güçsüz olduklarını kanıtlayarak Adana Barosundan ücretsiz avukat talep etmeleri sürecine verilen isimdir. Vatandaşlar adli yardıma başvuru için gerekli belgeleri şuradan öğrenebilirler.

Adana Boşanma Avukatı Danışma

Adana Boşanma Avukatları Adana Barosuna kayıtlı olmak zorundadır. İlk dikkat edilmesi gereken husus budur.

Boşanma davaları süreç olarak yıpratıcı bir süreçtir. Deneyimli bir boşanma avukatı; boşanma davasında sunabileceği delilleri iyi bilen ve bu deliller ile hızlı bir sonuç alan avukattır. Anlaşılacağı üzere boşanma avukatı ararken alanında uzman bir avukat ile çalışmanız sizi önlenmesi güç zararların doğmasından kurtaracaktır. Boşanma avukatı dava sürecinde etkili bir üslup kullanmalıdır.

En iyi boşanma avukatı davanız üzerinde emek harcayan avukattır. Dava süreçlerinin başarı ile sonuçlandırılması ve sonuca ulaşılması için deneyim son derece gerekli olduğu gibi deneyimden de mühim olan husus avukatınızın sizin davanız üzerine odaklanması ve gerekli tüm süreçleri ve işlemleri yapmasıdır.

Avukatınız Adana Baro’suna kayıtlı ve vergi numarası ile çalışır halde olması gerekmektedir.Bu nedenle  yoğunluğunu size göre ayarlayabilecek ve size yeteri kadar zaman ayırabilecek bir avukat ile boşanma davası sürecini yönetmeniz tavsiye edilir.

Boşanma Sebepleri Nelerdir?

Adana boşanma avukatı olarak aşağıda yer alan boşanma sebeplerine dayalı olarak Aile Mahkemesinde boşanma davası açtık.

 1. Zina
 2. Hayata Kast
 3. Suç İşleme
 4. Terk
 5. Akıl Hastalığı
 6. Evlilik Birliğinin Temelinden Sarsılması 

Adana’da Boşanma Davalarında Uzman Avukatlar

Boşanma davalarında uzmanlaşmak meşakkatli bir iştir. Öyle ki boşanma davaları gerek psikolojik gerek ise hukuki bir yaklaşım gerektirir. Adana’da uzman boşanma avukatı arayışınız neticesinde avukatın deneyimini ve sizinle olan iletişimini göz önünde tutmalısınız. Ben uzman bir boşanma avukatıyım diyen avukattan çok bu kriterlere önem vermelisiniz.

Anlaşmalı boşanma avukatı arayışınız durumunda ise kriterlerinizi daha esnek tutabilirsiniz.

Boşanma Avukatına Sık Sorulan Sorular

Boşanma Davası Nasıl Açılır?

Boşanma davasını açmak için avukatınız hazırlayacağı boşanma davası dilekçesi ile Adana Aile mahkemesine ( Reşatbey Semtinde yer alan ek bina ) gerekli harçları yatırır. Bu sayede avukatınız boşanma davasını açmış olur.

Adana’da 6 adet aile mahkemesi vardır. Açılan boşanma davası bu 6 mahkemeden birisine tevzi edilir.
Mağdur eş ortak konutun kendisine tahsisini talep etmelidir. Yeterli gerekçeyi sunabilirse Adana’daki ortak ev boşanma davası süresince kendisine tahsis edilir.

Boşanma davasını hangi tarafın açtığı önemli midir?

Hayır, davayı kimin açtığı önemli değildir. Davayı kimin açtığı, dava sürecine olumlu ya da olumsuz hiçbir etki yapmaz. Burada önemli olan boşanma sebeplerini yani iddia edilen konuların ispatıdır. Boşanma davası açacak olan mağdur eş mahkemeden koruma isteyerek geçici olarak barınma ve geçinme için talepte bulunabilir. Bu husus mağdur olan eşin dava süresince daha da mağdur olmaması için avukat tarafından belirtilmesi gerekli bir önlemdir.

Adana’da boşanma davaları ne kadar sürer?

Boşanma davasının ne kadar süreceği avukatın inceleyeceği delillerin tespiti sürecine göre değişiklik gösterir. 
Genel olarak “anlaşmalı boşanma” davaları ilk duruşmada biter. Çekişmeli boşanma davaları ise dinlenecek şahit sayısına ve dosyanın iyi takip edilip edilmediğine göre daha uzun sürede biter. 

Boşanma Davasında Ne Kadar Nafaka Alınabilir?

Öncelikle belirtmek gerekir ki nafakaya erkek veya kadın fark etmeden yoksulluğa düşecek olan taraf hak kazanmaktadır. Ağır kusurlu eş kesinlikle nafaka alamaz. Asgari ücret ile geçinen bir ailede erkeğin kadına vereceği nafaka miktarı 300 TL’dir.

Boşanma Davasında Eş Vefat Ederse Ne Olur?

Boşanma davası sırasında eşlerin birisinin ölümü durumunda ölen eşin mirasçıları davaya devam edebilir. Çünkü burada önemli bir konu olan “miras” paylaşımı söz konusu olacaktır. Eğer dava sonucu boşanma kararı verilmez ise sağ kalan eş halen mirasçı konumunda olmaktadır ve pratikte bu durumun diğer yasal mirasçılar tarafından tasvip edildiği pek görülmemektedir. Bu durumda yasal mirasçılar ölen eşin davasını takip edebilecek ve karşı tarafın kusurunu ispatlama hakkına sahip olabilecektir.

Anlaşmalı Boşanma Şartları Nelerdir?

Anlaşmalı boşanmak isteyen taraflar için hukuken sağlanması gereken şartlar şu şekildedir:
Evlilik 1 seneyi doldurmuş olmalıdır. 1 sene altında süren evliliklerde adana boşanma avukatı aracılığı ile anlaşmalı boşanma mümkün değildir.
Adana Boşanma Avukatı aracılığı ile eşlerden birisi davacı ve diğeri davalı olarak gösterilerek süreç hızlandırılır.
Duruşma günü tarafların ikisinin de mahkemede bulunması zorunludur. Aksi takdirde anlaşmalı boşanma mümkün olmaz.
Tarafların aralarında hazırladığı protokolde tüm mal tasfiyesi, velayet, maddi-manevi tazminat gibi hususlar üzerinde anlaşılmış olması.

Boşanma Avukatı Hangi Delilleri Kullanabilir?

Boşanma davasında hukuk aykırı bir delil kabul edilir mi? sorusu da boşanma avukatı olarak en çok karşılaştığımız sorulardandır. İlgili makaleyi okuyarak bu konu hakkında fikir sahibi olabilirsiniz.
Eşlerden birisine ait günlük, hatıra veya not defteri delil olarak kullanılabilir mi?
Eşe ait sosyal medya paylaşımları boşanma davasında delil olarak kullanılabilir mi?
Telefon görüşmesi ses kayıtları boşanma davasında delil olarak kullanılabilir mi?
Ev ortamında alınan ses kaydı boşanma davasında delil olarak kullanılabilir mi?

Adana Aile Mahkemelerinin Telefon Numaraları Nelerdir?

Adana’da 6 (altı) adet Aile Mahkemesi Hakimliği bulunmaktadır. Bu aile mahkemelerinin telefon numaraları şu şekildedir:
Adana 1. Aile Mah. ,
Adana 2. Aile Mah.,
Adana 3. Aile Mah. ,
Adana 4. Aile Mah.,
Adana 5. Aile Mah.,
Adana 6. Aile Mah.

Adana Boşanma Mahkemesi Nerededir?

Adana boşanma mahkemesinin açık adresi: Reşatbey Mahallesi, Beş Ocak Cd. No:54, 01120 Seyhan/Adana. Adliyenin telefon numarası ise : (0322) 352 58 20

Eşler Arasında Mal Paylaşımı Nasıl Olur?

Eşler evlilik içerisinde edindikleri taşınır veya taşınmaz mallar üzerinde hak sahibi olabilir. Ancak böyle bir hak talebi için bazı şartlar vardır. Bu şartları tek cümle içerisinde özetleyelim: 2002 yılından sonra evlilik içerisinde satın alınan taşınır veya taşınmazlar üzerinde diğer eş de yarı yarıya hak sahibi olur. Eşler arasındaki mal paylaşımı süreci kimi zaman teferruatlı olabilmektedir. Bu noktada boşanma avukatının kişisel mal ve edinilmiş mal tanımlarına hakim olması gerekir.
Evlilik içerisinde eşlerin birbirlerine emaneten veya borç olarak verdikleri eşyalar tekrardan geri alınabilir. Böyle bir durumda Borçlar Kanunu devreye girmekte ve genel yetkili mahkemelerde dava açılmaktadır.

AV. SAİM İNCEKAŞ

Boşanma Avukatlığı ile İlgili Yararlı Linkler:

Yorumlar (30)

Detaylı sorularım var randevu için uygun saatleriniz nelerdir?

Tarafımızla iletişime geçiniz lütfen.

Eylül ayı ortasında eşimle küçük bir anlaşmazlık yaşadık ve eşim bana karşı anlaşmalı boşanma davası açtı. Aradan 2 gün sonra mahkeme duruşması vardı ve adliyeye gittiğimizde anlaşmalı boşanma davasından vazgeçtiğimizi ilgili mahkeme kalemine bildirdik. Mahkeme kalemi ise şimdi gidin ve size tebligat yapmamızı bekleyin dedi. Aradan belli bir süre geçtikten sonra PTT kuryesi kapımıza tebligat için bir etiket bıraktığını gördük. Etikette tebligatınız muhtarlığa bırakılmıştır oradan teslim alınız yazıyordu ancak o esnada biz boşanmaktan vazgeçmiştik ve muhtarlığa gidip teslim almadık. Ardından kısa bir süre sonra ikinci bir ptt kuryesi notu daha kapımızda gördük ve muhtarlığa bırakıldığını yazıyordu. İkinci gelen tebligatı da bugüne kadar almadık. Şimdi merak ettiğimiz nokta şu; Acaba ben ve eşim gelen bu tebligatları almadığımız için bir ceza alırmıyız ve ne gibi sorunlar olabilir? Teşekkür ederim şimdiden yardımlarınız için.

Selamlar Tuncay Bey,

Hayır, tebligatları almamanız bir sıkıntı doğurmaz sizin aleyhinize. Siz zaten anlaşmalı boşanma davasını açarken mahkeme veznesinde “gider avansı” adı altında bu tebligatların giderlerini önceden depozit ediyorsunuz. Dolayısı ile tebligatların gideri zaten size ait olduğundan dolayı bu durum aleyhinize bir durum doğurmuyor. Ayrıca herhangi bir cezai prosedür yok tebligatları teslim almamanız nedeniyle merak etmeyiniz.

Merhaba iyi günler.
Bi sorum olacak size yardımcı olursanız sevinirim.
Bi tanidigimin eşi babası vefat etmiş kocası vefat etmiş bunlardan maaş alıyor ve tanidigimla kişiyle birlikte yaşıyorlar herhangi bi suç oluşumu varmı şikayet etsem sonuç alırmıyım?

Selamlar Selim Bey, ölüm maaşının kesilmemesi için kasıtlı olarak evlenilmediğinin ispatı gerekir, uygulamada ispat açısından zor bir durum. Sorunuzun cevabı ise evet; bu durum kanunen bir suç teşkil ediyor.

Selam avuaktım boşanma davamız sonuçlandı tazminat kararı verilmedi talep etme hakkım var mı

Mevcut boşanma davasında tazminat talebiniz bulunmaması durumunda ek bir dava açarak tazminat ve evliliğin sona ermesine dayalı haklarınızı talep etmeniz mümkün.

Hayırlı sabahlar.hayırlı işlerınız olsun.eşim 10 yıla yakın nafaka ödüyor eski hanımı bize nafaka artımı davası açmiş eşim emekli ve çalişandır. Biz kiracıyız eşimin eski eşi ait dairesı bulunmakta daireyı boş bırakmakta ve kendi yetişkin çoçuklarıyla kirada yaşamaktadır.şu an itibarıyle zorda olsa ev almaya niyetlendik sorum şu an için evi alırsak dava sonucuna nasıl etkı eder 275 tl nafaka ödüyoruz eşim hep 300 ödemiştır lütfen yardımcı olurmusunuz evi davadan sonra almayalım mı? Teşekkür ederim acıl cevap belliyorum

Merhaba ben 7 yıllık evliyim 2 çocuğum var eşim 1 yildir tutukluydu ama ceza aldı 12 sene 6 ay ben boşanmak istiyordum dava acsam ne kadar ücret veririm hemen boşana bilirmiyim ve çocuklarmi alabilirmiyim bilgi verir misiniz lütfen şimdiden teşekkür ediyorum

Adana’da boşanma avukatlığı için talep ettiğiniz ücret nedir acaba?

Gül Hanım, ücretlendirme somut olaya göre farklılık gösterir. Ortalama ücretleri yazımızda ele aldık. Okuyunuz.

Adana’da yer alan boşanma avukatları arasında en iyi seçim bence.

Teşekkürler, her avukat mesleğin karakteri gereği iyidir.

Anlaşmalı boşanma davamı çok hızlı sonuçlandırdılar. Teşekkürler.

Erdem Bey, memnuniyetiniz doğrultusunda mutluluk duyduk.

Açtığım bir boşanma davası ne kadar sürer adanada?

Anlaşmalı boşanma ortalama 1 hafta, çekişmeli boşanma ortalama 1 yıl sürmektedir.

duruşmaya eşimle bende katılmak zorunda mıyız acaba? adana adliyesinde mi oluyor boşanma davaları

Adana’da boşanma davalarına ait duruşmalar ReşatBey Ek Adliye Bina’sında oluyor. Çekişmeli boşanmada tarafların duruşmaya katılmalarına gerek bulunmamaktadır.

Evliliğin 10.ayında eşini evden kovan bir adam ve evden ayrılmak zorunda kalan bir kadın Çekişmeli boşanma davasının mahmeme tarafından kanıt yetersizliğinden dolayı boşanmanın reddine karar vermesine karşın eşlerin birbirleri ile hıc bir sekilde gorusmemeleri(telefon dahil)ayrı sehırlerde yasamamaları ve evli iken sorumluluklarını bilmemesi mesleği olduğu halde dizi setlerinde fguranlık yapması( esinin istemediği halde) erkeğin bekar gıbı bayanlarla gezip eglenmesi içkili mekanda bulunması esinin bilgisi yok iken tek başına yurt içi yurt dısı tatillere gitmesi Instagram hesabından uygunsuz hesap ve fotoğrafları begenıp takıp etmesi bosanma davasının tekrar aCılmasında kadına bı fayda sağlar mı tesekkurler

Durumunuz hakkında yorum yapabilmek için bir kaç bilgiye daha sahip olmam gerekir. İletişim numaramızdan bize ulaşarak daha detaylı bilgi alınız. Hukukta en kötü şey yanlış yönlendirmedir.

Adana seyhanda oturuyorum. Randevu almak istiyorum. Boşanmak istiyorum bu konuda danışma hizmeti almam gerekli.

Ela Hanım, iletişim kısmında randevu ve adres bilgilerimiz mevcuttur. Saygılarımla.

Boşanmak istiyorum ne yapmalıyım?

Makalemizde tüm süreç detaylı olarak mevcuttur. Aklınıza takılanlar için tarafımızla iletişime geçebilirsiniz.

Slm iyi günler eşimden boşandım çocukları haftasonu C. Tesi saat 14:00 da alıp pazar saat 21:00 de bırakmam gerekiyor. Çalıştığım kurumda her hafta sonu çalışıyorum. Hafta sonu çalışmamam konusunda yardım istedim fakat İşyeri bana bu konu ile ilgili bir yasal düzenleme olmadığını söyleyip yardımcı olamayacağını söyledi. Bu konu ile ilgili bir yasal düzenleme var mıdır. Teşekkür ederim.

İş yerinizden bu konuda bir imtiyaz talep edemezsiniz. Ancak aile mahkemesine başvurarak, kişisel görüşme saatlerinin yeniden düzenlenmesi talebinde bulunabilirsiniz.

4 yıllık evliyim 2 tane oğlum var birı 3 yaşında biri iki aylık eşim yurd dışında birı ile görüşüyor ve benden nikahı istedi onunla nikah kıyıp gidecek beni gerçek bosamiyormus kağıt üstünde bosuyor ben kaynanam gille kalacam eşim vatandaş olduğunda onu bosayıp gelip yine bana nikah kiyacakmis bende kabul etmedim beni evden kovdu beni çocuklarımı benden almakla tehdit ediyor ve çekişmeli dava açtı ne yapabilirim çocukları alabilirmiyim

merhaba sayın yetkili.
eşim ile 28/02/2017 (nikahlandık) düğün ağustos ayında oldu . bu evlilik tarihinden 10 gün önce kredisi hala devam eden ev aldım
aracımı 28/02/2017 olarak görünüyor ruhsatta
şimdi eşimle anlaşamamazlıktan dolayı iki tarafından onayı ile boşanmak istiyorum . ama karşı taraf benden bazı taleplerde bulunmak istediğini söyledi , sürekli fikri değişiyor ve ben çok sıkıldım bu durumda artık engelledim bütün sosyal hesaplardan.
bir çocuğumuz oldu 5 aylık şuan velayeti annesinde kalması en doğru olanı zaten.
fakat aklıma takılan soru şöyle
eşim mal varlıklarımın hangilerınde hak talep edebilir ve nafaka cocuğum annesinde kalacagı için ne kadar nafaka ödemek zorunda kalırım acaba ?

bir yorum bırakın

error: Kopyalama, kısıtlı içerik ve diğer özellikleri sadece kayıtlı üyeler kullanabilir. Menü>Üyelik sekmesinden detaylı bilgi edininiz.