Nafaka Davası Harç Hesaplama (2024)
Nafaka davası açılırken ödenecek peşin harcın nasıl hesaplandığına dair formülü de kısaca izah edelim;

Formül Nafaka davalarında ödenecek harç diğer dava türlerine göre değişiklik arz etmektedir. Nafaka davalarında harç hesabı şu şekilde yapılır: (((Talep edilen aylık nafaka tutarı X 12) X 68,31 ) / 1000) / 4

Yukarıdaki hesap nafaka davası açarken yatırılması gereken peşin harcı gösterir. Bu harç yanında her hukuk davasında ödenen diğer harç kalemlerini de unutmayınız.

Kısaca hatırlatalım;

Başvurma harcı = 2024 yılı için başvurma harcı 427,60 TL’dir.

Peşin harç = Dava konusu alacak miktarının 68.31 ile çarpılıp 1000 ile bölünmesi sonucunda ortaya çıkan rakamın 1/4’üdür. Örnek olarak 100.000 TL alacak konulu bir davada ödenmesi gereken peşin harç şu şekilde bulunur: ( 100.000 X 68.31 / 1000 ) / 4 = 1.707,75 TL.

Gider avansı = 2024 yılı için 2 taraflı bir davada 1.120 TL gider avansı alınmaktadır. Davada keşif yapılacak olması, tanık sayısı vesair durumlar gider avansının artmasına yol açar.

Vekalet pulu = Davayı avukat açıyorsa vekalet pulu almak zorundadır. Bu pulun masrafı 2022 yılı için 18,15 TL’dir.

Sonuç

Nafaka davası açarken ödeyeceğiniz toplam harç tutarı şu şekildedir: Yukarıdaki hesaplama aracıyla tespit ettiğiniz peşin harç + sabit tutarlı başvurma harcı olan 427,60 TL.

Yazar Hakkında: Avukat Saim İncekaş

Saim İncekaş, Adana Barosu'na kayıtlı bir avukattır. 2016 yılından bu yana Merkezi Adana'da bulunan ve kurucusu olduğu İncekaş Hukuk Bürosu'nda çalışmaktadır. Yüksek lisans derecesi ile hukuk eğitimini tamamladıktan sonra bu alanda birçok farklı çalışma yürütmüştür. Özellikle aile hukuku, boşanma, velayet davaları, çocuk hakları, ceza davaları, ticari uyuşmazlıklar, gayrimenkul, miras ve iş hukuku gibi alanlarda uzmandır. Saim İncekaş, sadece Adana Barosu'nda değil, aynı zamanda Avrupa Hukukçular Derneği, Türkiye Barolar Birliği ve Adil Yargılanma Hakkına Erişim gibi dernek ve kuruluşlarda da aktif olarak görev almaktadır. Bu sayede, hukukun evrenselliği konusundaki farkındalık ve hukuk sistemine olan güveni arttırmaya yönelik birçok çalışmada yer almaktadır. Randevu ve Ön Görüşme İçin WhatsApp Üzerinden Hemen İletişime Geçin

Yorum var.

  1. Nafaka davalarında nispi harç binde 6’dır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir