Anasayfa » MAKALELER » Ölen Kişinin Ardından Yapılması Gereken Resmi İşlemler

Ölen Kişinin Ardından Yapılması Gereken Resmi İşlemler


ÖLEN KİŞİNİN ARDINDAN YAPILMASI GEREKEN RESMİ İŞLEMLER NELERDİR?

Öncelikle başınız sağolsun. Her canlı birgün ölümü tadacaktır.Arkada kalan bizler ne yazik ki bu üzüntüyü üstümüzden atamadan yaşadığımız dönem içerisinde »ÖLEN KİŞİNİN ARDINDAN BAZI RESMİ İŞLEMLER« yapmak durumundayız.

Şu soruları sizler için makalemizde cevaplayacağız: Ölen kişinin ardından neler yapılmalı? Ölen kişinin ardından yapılması gereken resmi ve evrak işleri nelerdir? Ölen kişinin mirası için neler yapılmalıdır?

ÖNCELİKLE DEFİN İŞLEMLERİ HALLEDİLMELİDİR:

Merhumun ardından defin işlemleri geciktirilmeden yapılmalıdır.Bu hem bir dini görev hem de merhumun bedeni için gerekli bir işlemdir.Defin işlemleri için ‘ 188 ‘ no’lu numarayı aramanız yararınıza olacaktır.Devletin yardım ettiği defin işlemlerini bu şekilde başlatabilirsiniz.

VEFAT RAPORU NASIL ALINIR?

Kişinin sağlığında bağlı bulunduğu aile sağlık ocağından ‘vefat raporu’ talebinde bulunabilirsiniz. Vefat raporu kişinin tıbben hayatının son bulunduğunu gösterir nitelikte bir belgedir. Birçok resmi işlem için kurumlar işbu raporu istemektedir.

ÖLÜM BELGESİ NASIL ALINIR?

Ölüm belgesi için ise İl Halk Sağlık Müdürlüğü’ne müracaat etmeniz gerekmektedir.Müracaat esnasında merhum kişinin NÜFÜS CÜZDAN’ını yanınızda bulundurmanız gerekmektedir. Nüfus cüzdanının bulunamaması halinde şahsın e-devlet üzerinden çıkarılacak kimlik bilgileri veyahut ehliyet niteliğinde kimlik bilgilerinin doğrulanabileceği bir belge yanınızda götürmeniz gerekir.

HUKUKİ PROSEDÜR NASILDIR, ÖLÜM SONRASI YAPILMASI GEREKEN HUKUKİ İŞLEMLER NELERDİR?

Yukarıda bahsettiğimiz üzere ‘ Ölüm Belgesi’ almanız öncelik arzetmektedir. Ölüm Belgesini aldıktan sonra işlemlere başlayabilir hale gelmektesiniz. İlçe Nüfus Müdürlüğü’ne elinizde bulunan ‘Ölüm Belgesi’ ile başvurmanız gerekmektedir.Bu şekilde yakınınıza ait nüfus bilgileri güncellenecektir.Sonuç olarak merhum, muteveffa nufüs kaydından düşürülecektir.

ÖLÜMDEN SONRA MİRASIN PAYLAŞILMASI İÇİN YAPILMASI GEREKENLER NELERDİR?

Bahsettiğimiz tüm bu işlemler tamamlandıktan sonra bilmeniz gereken bir terim önümüze çıkmaktadır, ‘Veraset İlamı’. Veraset İlamı ölen kişinin ardından mahkemece alınan karar sonucu mirasın paylaştırılması anlamına gelir.Veraset İlamı almak için mirasçılar olarka ‘Sulh Hukuk Mahkemesi’i’ne başvurmanız gerekmektedir.Bu işlemleri bir avukat aracılığı ile yapmanız yararınıza olacaktır.Özellikle çok sayıda mirasçı bulunması durumunda dava avukatın bakması gereken bir dava haline dönüşmektedir.

Sulh Hukuk Mahkeme’sine başvurlacağı gibi ortada bir ‘Mirasçılık Belgesi‘ bulunması durumunda bu belge ilgili noterden istenmelidir.

Bu işlemlerden sonra unutmamanız gereken bir husus ise Vergi Dairesi’ne ilgili miras/intikal ile ilgili bildirimde bulunmanız gerekmektedir.Miras mahkemece açıldıktan sonra 4 ay içinde Vergi Dairesi’ne başvuruda bulunmanız gerekmektedir.

ÖNEMLİ UYARI:Veraset ve İntikal Vergi Dairesi’ne başvurmamanız durumunda miras olarak size kalan taşınır ve taşınmazları üstünüze geçirme işlemlerini yerine getiremezsiniz.Bu nedenle Vergi Dairesi’ne başvuru önem arz etmektedir.

TÜM BU İŞLEMLERİ TAMAMLADIM, ŞİMDİ NE YAPMALIYIM? MALVARLIĞINI NASIL ÜSTÜME GEÇİRİRİM?

Belirttiğimiz üzere bu konuda deneyimli bir avukat ile çalışmanız sürecin hızlı tamamlanması ve hak kayıplarına uğramamanız için önem arz etmektedir. Malvarlığını üzerinize geçirmek için öncelikle malvarlığı çeşidine göre işlemler yapılacaktır.

 1. Miras kalan taşınmaz malvarlıkları için İl Tapu Sicil Müdürlüğü’ne müzekkere yazılır, müzekkere içeriğine ilam eklenir ve miras sonucu tarafınıza tescili istenir.
 2. Eğer merhumun ardından Ölüm Aylığı’na hak kazanan kızı veya eşi kalmış ise, bu kişiler SGK’ya talepte bulunacaktır.
 3. Taşınır olarak araç/ otomobil miras kalmış ise İl Trafik Tescil Müdürlüğü’ne müzekkere yazılacaktır.
 4. Bankada yer alan bakiye ve hesaplar miras kalmış ise ilgili bankaya talep yazılması gerekmektedir.

 

   Yazar

Av. Saim İNCEKAŞ

Bu makaleyi sosyal medyada paylaşarak sitemize katkıda bulunabilirsiniz.
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (9 oy, puan: 5,00 üzerinden 5)
Loading...

Yorumlarınızı veyahut sorularınızı aşağıdan yazabilirsiniz. Yorumlarınız bizim tarafımızdan onaylandıktan sonra görünür hale gelir.

 1. Sonbey dedi ki:

  baska yapilacak bir islem yok degil mi

 2. Deniz dedi ki:

  Tesekkurler cok aydinlatici bir yazi

 3. Tuba dedi ki:

  Merhabalar ben elazığdan yazıyorum 10 gün önce ananem vefat etti haliyle bizde mirasçılarıyz torunu olarak fakat teyzem biz 3 kardeşten veraset ilamını çıkarıp ona vermemizi istiyor veraset ilamını çıkarıp ona verirsek neler yapabilir yani bu ilamla bize düşen payı kendi üstüne yapabilirmi acil olarak cevaplarsanz memnuniyet duyarım saygılarımla.

  • avsaim dedi ki:

   Tereke (mirasın konusu) paylaşımı için veraset ilamlarının mahkemeye sunulması gerekir. Süreçte yanlış bir durum yok. Teyzeniz kötüniyetli olsa dahi aksi bir duruma yol açamaz.

 4. Hüseyin dedi ki:

  Babamın vefatı üzerinden 9 ay gibi bir süre geçti. Ben veraset ilamı çıkarttım. Nüfustaki işleri de hallettim. Ancak vergi dairesindeki işleri yaptırmadım. Bunun sonucunda para cezası gibi bir yaptırım söz konusu olur mu acaba? Şimdiden teşekkür ederim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

İLETİŞİM
Soru Sor
Danışma Formu
WhatsApp
Telefon Görüşmesi
error: Kopya İçerik Yasaklanmıştır.