Hem Ölen Eşin Hem de Ölen Babanın Maaşı Alınabilir Mi?

Eşinizin ölümüyle birlikte ona ait ölüm aylığını alırken bir yandan da babanızın ölümü sonrası babanıza ait ölüm aylığını da alabilir misiniz? Bu soruya evet cevabını verebiliriz. Her ikisinin de ölüm aylığını almaya hak kazanırsınız.

Yargıtay tarafından da bu durum kabul edilmektedir. Yargıtay verdiği bir kararda her iki maaşın da alınabileceğini kabul etmiştir:

Somut olayda, davacı, 01.10.2003 tarihinden itibaren ölen eşinden ölüm aylığı almaktadır. Davacı, 01.04.1996 tarihinde ölen babasından dolayı ölüm aylığı talebini 04.01.2008 tarihinde dile getirmiştir. Davacının evli olması nedeniyle eşinin ölüm tarihi olan 27.08.2003 tarihinden önce ölüm aylığı talep etmesi mümkün değildir. Ancak 02.07.2005 tarih 5386 Sayılı Yasa’nın 2. Maddesi ile 506 Sayılı Sosyal Sigortalar Kanununa eklenen Geçici 91. Madde ile getirilen düzenlemeye göre 06.08.2003 tarihinden önce ölen babası nedeniyle hak sahibi olan davacı, eşinden ölüm aylığı almakta olsa dahi evliliğinin ölüm nedeniyle son bulmasından sonra babasından da ölüm aylığı talep etme hakkına sahiptir.(İlgili Yargıtay kararı)

Ölen eşin ve babanın ölüm aylığının aynı anda alınabileceğini kabul eden bir başka Yargıtay kararı da şu şekildedir:

…Davacının babasından dolayı ölüm aylığına hak kazandığı tarih aralığında Kanun koyucu tarafından aranan tek şart “sosyal güvenlik kanunları kapsamında çalışmama, bu kapsamdaki çalışmalarından dolayı gelir veya aylık almama” olup, dosya kapsamından da davacının kendi çalışmasından dolayı gelirinin bulunmadığı açıktır. Hâl böyle olunca davanın reddine ilişkin direnme kararı yukarıda açıklanan bu ilave gerekçeler ve nedenlerle bozulmalıdır…” denilerek davacının davasının haklılığına karar verilmiştir. Somut olayımızda da davacı müvekkilin kendi çalışmasından dolayı kurumdan bağlanan bir aylık yoktur, yalnızca ölen eşinden ötürü bağlanan ölüm aylığı mevcuttur.(İlgili Yargıtay kararı)

Yazar Hakkında: Avukat Saim İncekaş

Saim İncekaş, Adana Barosu'na kayıtlı bir avukattır. 2016 yılından bu yana Merkezi Adana'da bulunan ve kurucusu olduğu İncekaş Hukuk Bürosu'nda çalışmaktadır. Yüksek lisans derecesi ile hukuk eğitimini tamamladıktan sonra bu alanda birçok farklı çalışma yürütmüştür. Özellikle aile hukuku, boşanma, velayet davaları, çocuk hakları, ceza davaları, ticari uyuşmazlıklar, gayrimenkul, miras ve iş hukuku gibi alanlarda uzmandır. Saim İncekaş, sadece Adana Barosu'nda değil, aynı zamanda Avrupa Hukukçular Derneği, Türkiye Barolar Birliği ve Adil Yargılanma Hakkına Erişim gibi dernek ve kuruluşlarda da aktif olarak görev almaktadır. Bu sayede, hukukun evrenselliği konusundaki farkındalık ve hukuk sistemine olan güveni arttırmaya yönelik birçok çalışmada yer almaktadır. Randevu ve Ön Görüşme İçin WhatsApp Üzerinden Hemen İletişime Geçin

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir