Savcılığa Suç Duyurusunda Bulunma Süreci

Savcılığa Nasıl Suç Duyurusunda Bulunurum?

Adana İncekaş Hukuk Bürosu Ceza Avukatları olarak tarafımıza sıkça sorulan “savcılığa nasıl şikayette bulunurum” sorusunu cevaplandırdık. Savcılığa suç duyurusunda bulunma ve bu sürecin ne şekilde ilerleyeceğine dair deneyimlerimizi en sade şekilde sizlere aktarmaya çalıştık.

Pek tabiidir ki mağdur edilen, bir başka kişi tarafından zarara uğratılan kişi ceza davası açmak ve şikayetçi olmak ister. Türk Hukuk Sistemimizde ceza davalarını açma yetkisi Cumhuriyet savcılarına ait bulunmaktadır. Bu yazımızda bahsettiğimiz prosedürü takip ederek sizi mağdur eden kişi hakkında şikayetçi olup, ceza davası açılması sürecini gerçekleştirebilirsiniz.

savcılığa suç duyurusu şikayette bulunma süreci

Savcılığa Şikayet Edilen Kişiye Ne Olur?

Bu durumda şikayet ettiğiniz kişi hakkında savcılık soruşturma başlatır. Öncelikle hangi suçların işlendiği ve hangi suçlar kapsamında soruşturmanın yapılacağı belirlenir. Yeterli veya yakın delil söz konusu ise savcı soruşturmaya başlatır. Soruşturma sırasında elde edilen delillere göre ise iddianeme hazırlanarak savcı tarafından ceza davası açılır.

Hangi Suçları Savcılığa Şikayet Edebilirim?

Savcılığa yapılacak ihbar mutlaka kanunlarda yer alan cezalar doğrultusunda olmalıdır. Ceza kanunları ile özel hukuk kanunları karıştırılmamalıdır. Örnek vermek gerekir ise: Boşanma bir özel hukuk davasıdır. Senedi icraya koymak bir özel hukuk davasıdır. Ancak adam öldürmek, yaralamak, küfür , hakaret gibi davranışlar ceza kanunlarına tabidir. Savcılığa şikayet edilebilecek suçlar da ceza kanununa tabi suçlar arasında yer alan suçlardan olmalıdır.

Mahkemeye Nasıl Şikayette Bulunurum?

Öncelikle ‘mahkemeye şikayet’ doğru olmayan bir terimdir. Yukarıda bahsettiğimiz üzere şikayetler cumhuriyet savcılarına veya kolluk makamlarına(emniyet müdürlüğü, karakol, jandarma) yapılabilir. Savcılığa veya kolluk makamlarına gidildiğinde mağduru olduğunuz durumu anlatarak tüm detay bilgilerini vermeniz ve bu duruma yol açan kişi veya kurumlardan şikayetçi olduğunuzu belirtmeniz gerekir. Örneğin Adana’da ceza avukatınız ile yapacağınız şikayetlerde ise avukatınız tüm bu hususları bir dilekçe ile belgelendirerek ilgili makamlara sunacaktır.

Gerçek Olmayan Bir Şikayette Bulunursam Ne Olur?

Şikayette bulunduğunuz olayın gerçekten yaşanmış olması, bu durumun cezai bir durum olarak sizi mağdur etmiş olması gerekir. En azından sizi içinde bulunduğunuz durumdan mağdur olduğunuzu düşündürecek makul ve geçerli sebepleriniz olmalıdır.

Kasten var olmayan bir suçu var olmuş gibi savcılık ve emniyet makamlarına giderek şikayette bulunur iseniz bu durumda siz ‘suç uydurma’ suçunu işlemiş bulunursunuz. Şikayetiniz suçu işlemediğini bildiğiniz bir kişi hakkında olursa bu durumda  da ‘iftira’ suçunu işlemek sebebiyle hakkınızda soruşturma başlatılabilir. Bu nedenle savcılık ve kolluk makamlarına şikayette bulunurken dikkatli olunması gerekmektedir.

Polise veya Savcılığa Şikayette Bulunduktan Sonra Ne Olur?

Ceza davaları ve soruşturmalar re’sen yani otomatik olarak ilgili makamlarca işletilir. Örneğin Adana’da vuku bulan bir suçu Adana’da çalışan bir avukat ile takip ediyor iseniz bu sizin yararınıza olacaktır. Polise veya ilgili makama şikayette bulunduktan sonra şikayetiniz ilgili savcılık makamına iletilir. Savcı gerek gördüğü tedbirleri alarak, tanıkları dinleyerek, sunulan delilleri inceleyerek soruşturma evresini başlatır. Ancak  yeterli delile sahip değil iseniz, şikayetiniz soyut bir sebebe dayalı ise şikayetiniz hakkında ‘takipsizlik’ karar verilecektir. Bu durum şikayet dilekçenizde belirttiğiniz adrese tebliğ edilir.

Şikayette Bulunduğum Ceza Davasına Katılabilir Miyim?

Ceza davaları ‘kamu adına’ sıfatıyla görülür. Bunun anlamı davanın sav tarafı her zaman savcıdır. Ancak mağduriyetiniz dolayısı ile siz de davayı ‘katılan’ sıfatı ile takip etme hakkına sahip bulunmaktasınız. Şikayetçisi olduğunuz davayı ‘katılan’ sıfatı ile takip etmeniz için bu talebinizi bir dilekçe ile ilgili mahkemeye sunmanız gerekmektedir.

Mağdur ve Şikayetçi Ne Anlama Gelir? Aralarındaki Farklar Nelerdir?

Mağdur bir suç sonucunda hakları ihlal edilen ve zarara uğrayan kişidir. Söz konusu bu mağdur kişinin yukarıda bahsettiğimiz ilgili makamlara şikayette bulunması ile süreç gelişir. Ancak her zaman mağdur olan kişi ‘şikayetçi’ olmayabilir. Bu nedenle usulen böyle bir ayrım bulunmaktadır.

Mağdur Olmama Rağmen Şikayette Bulunmama Hakkım Var Mıdır?

Bazı suçlar şikayete bağlı olarak soruşturulur. Bunun anlamı mağdur taraf şikayette bulunmadıkça ilgili makamlar mağduriyet hakkında bir süreç başlatmayacaktır. Bu tür suçlarda şikayet süresi 6 aydır. Bunun anlamı ise kişi 6 ay içerisinde şikayette bulunmaz ise şikayet hakkını kaybedecek ve ilgili mağduriyet hakkında hiçbir zaman şikayette bulunamayacaktır. Ancak daha ciddiyet gerektiren ve halkın güvenliğini tehdit eden suçlarda herhangi bir şikayet aranmaksızın savcılık veyahut ilgili makam soruşturma sürecinin başlatılmasını sağlamakla yükümlüdür.

Şikayet ve İhbar Ne Anlama Gelir? Aralarındaki Fark Nedir?

Bir suç işlendiğinde bu durum toplumun menfaatlerine zarar verebilmektedir. Bu nedenle suça tanık olan, suçtan haberi olan ancak mağduriyeti bulunmayan kişiler ‘ihbar’ hakkına sahip bulunmaktadır. Bu kişiler olası ceza davası sürecini takip edemezler. Cumhuriyet Savcıları ihbar edilen suçları takip etmekle yükümlüdürler.

Ceza Davasına Nasıl Katılırım? Ceza Davasında Mağdur Olarak Davaya Nasıl Katılabilirim?

Ceza davasında şikayetçi taraf istediği takdirde davaya ‘katılan’ sıfatıyla katılabilir. Bu durumda ceza davası süresince usuli olarak işlemlere tabi olur. Katılma işlemi mahkeme kalemine yapılacak beyan ile gerçekleşir. Mahkeme katılma talebin değerlendirerek karara bağlar. Davaya katılması kabul edilen ‘katılan’ kişi dava boyunca tanık gösterme, delil sunma, duruşmalara katılma gibi usuli haklar elde eder.

İncekaş Hukuk ve Danışmanlık Bürosu Avukatları

Son düzenleme tarihi 22 Ağustos 2020 22:20

Paylaş
Avukat Saim İncekaş

Avukat Saim İncekaş. Adana'da ikamet etmektedir. Kurucu sıfatıyla kendisine ait Adana Avukatlık ve Danışmanlık Bürosunda çalışmalarına devam etmektedir. Ceza Hukuku, Medeni-Boşanma-Aile Hukuku, Bilişim Hukuku avukatlığı ana çalışma dallarıdır. Özellikle boşanma ve ceza avukatlığı üzerine pratik ve deneyim sahibidir. Bu alanlarda 5.000'den fazla yazı ve makalesi bulunmaktadır. Adres: Turhan Cemal Beriker Blv. No:7, Ziya Algan İş Merkezi Kat:5 Daire:41 E-posta: av.saimincekas@gmail.com Telefon: 0534 910 97 43

Yorumları Göster

 • Evimizin alt katında konfeksiyon atölyesi var ve saat sabah 8 den akşam 8e kadar makina sesi, müzik sesi ve bağıra bağıra konuşma sesleri gelmektedir. Evimizde çok rahatsız oluyoruz bu durumdan bunun için şikayette bulunulabilir mi?

  Cevap vermekten vazgeç

  Bir yorum bırakın

  E-posta adresiniz gizli tutulacaktır.

  • Evet savcılığa şikayette bulunabilirsiniz.

   Cevap vermekten vazgeç

   Bir yorum bırakın

   E-posta adresiniz gizli tutulacaktır.

   • Slm saim bey ben 2 ay önce polise şikayette bulundum kızımın altınlarını bankanın misafirhanesine sorumlu müdüre teslim ettim nikahtan bir gün önce aldım kötüsünü değiştirmiş bileşiklerin neden yaptın abi diyince yer kaplamasın hepsini bir kutuya koydum dedi fakat eve geldim bir bilezik eksik 7 taneside sahtesiyle değiştirmişti işyerine gittim polise gittik henüz dava günü belli deyil bu süreçte bankanın kameralarındansa bir somut delil yok mahkeme ittifaktık tek delilin kameralardı ne yapmam lazım kızımın en mutlu gününü mahfetti bu anı ömür boyu unutamıcaz kötü bir anı kaldı bizde bir yol gösterin lütfen

    Cevap vermekten vazgeç

    Bir yorum bırakın

    E-posta adresiniz gizli tutulacaktır.

  • Merhaba., ben bundan 5 ay önce arabamı sattım ve çok güvendiğim 30 senelik arkadaşımın aracılığıyla nasıl olduysa oldu güvenip sözle 40 bin lira kalan tutarı sonra almak suretiyle verdim arabayı. WhatsApp konuşmalrında karşı tarafın kabul ettiği ve ödeme yapmayacağı elinden geleni ardına koyma gibi tavırları mevcut elimde ki tek ispat whatsapp yazışmaları delil sayılır mı nasıl bir yol izlemem gerekir.

   Cevap vermekten vazgeç

   Bir yorum bırakın

   E-posta adresiniz gizli tutulacaktır.

   • Mrb. Ankara'da bir devlet kurumunda mülakata katıldık mülakat tarihleri yayınlandığında şöyle bir duyuru yayınlandı. Belirten günde mülakata katılmayan kişi iş hakkından ve sınav başvurusundan vazgeçmiş sayılacaktır. Her gün ayrı bölümlerin mülakatı vardı. Bizim bölümün mülakat gününü kaçıran bir kişi cenazem var diyerek yalan beyanla hiç bir belge göstermeden başka bölümün mülakatının olduğu gün mülakata alındı ve asil aday oldu. Biz bunu kuruma yazılı itirazda bildirdiğimiz halde konuyla alakasız sınav usul esas puanlama durumu belirten bir cevap gönderdi. Nasıl bir yol izleyebiliriz haklılığımızı ispat etmek için asilliğini düşürme hakkımız var mı

    Cevap vermekten vazgeç

    Bir yorum bırakın

    E-posta adresiniz gizli tutulacaktır.

 • Merhaba, benim kimliğim çıkartılırken parmak izim alınmadı ve ısrarla parmak izi olduğunu söyleyip kontrolunu sağlamadı. Ehliyet pasaport adli sicil ve karakol hiç bir yerde kaydım veya parmak izim yok ve bunuda belirttim. Kendilerini korurlarsa savcılıktan izinle her iki güne ait kamera kayıtlarını talep eddebilir miyim? kamuya açık alan delil olarak kullanılabilir diye biliyorum. Pasaport çıkartırken tekrar belirttim parmak izim olmadığını ve orada açığa çıktı. İşlem alan personel imzası ve ismi olmasına rağmen ben yapmadım böyle bir işlem diyor. Resmi evrak var elimde istediğini desin. Pasaport için parmak izimi doğrulatmak istediğimde de kimlikteki kayıtlı parmak izinin bana ait olmadığı ortaya çıktı. Bu sorumsuzluk değil de ne şimdi? Savcılığa suç duyurusunda bulunabilirim değil mi? Neticede evrakta sahteciliğe giriyor. Yardımcı olabilir misiniz? Şimdiden teşekkürler.

  Cevap vermekten vazgeç

  Bir yorum bırakın

  E-posta adresiniz gizli tutulacaktır.

  • Sinem Hanım daha detaylı görüşülmesi gereken bir konu bu. Tarafımızla iletişime geçin lütfen.

   Cevap vermekten vazgeç

   Bir yorum bırakın

   E-posta adresiniz gizli tutulacaktır.

   • Selam ben bir ay önce inşaatta düştüm bir aydır çalışmıyorum ve iki ay daha çalışamayacağım çalıştığım kişi yövmiyemi yazacağını söyledi yazmadı vereceğim diyor beni oyalıyor banada 45 gün geçerse şikayetçi olamazsın diyorlar arkadaşlar doğrumu ne yapmam gerek yardımcı olursanız sevinirim iyi akşamlar

    Cevap vermekten vazgeç

    Bir yorum bırakın

    E-posta adresiniz gizli tutulacaktır.

   • merhabalar sayın avukat saim bey avukatım dosyalarımla ilgilenmediği için baroya ve savcılığa şikayet ettim beni yeterince ve gerektiği kadarıyla savunmasını yapmadığı için ve gereken belgeleri sunmadığı için ne sözlü ne yazılı hiç bir savunmada bulunmadığı için.YAPMIŞ olduğum şikayet ne kadar sürer Sayın Av Saim bey şimdiden teşekkür ederim.

    Cevap vermekten vazgeç

    Bir yorum bırakın

    E-posta adresiniz gizli tutulacaktır.

  • Çalıştığım yerde alacağım karşılığında senet aldım ve altı aydır ödeme alamadım nasıl bı yol izlemem gerekir lütfen yarci olurmusunuz

   Cevap vermekten vazgeç

   Bir yorum bırakın

   E-posta adresiniz gizli tutulacaktır.

 • Borc verdim sonrasında alamadım dolandırildim. Dolandıran kişiye attığım mesajlar ve onun bana verdiği cevaplardan borcunu kabul ettiği haftalarca oyaladigi parayı vermediği ve sonrasında da ortadan kaybolduğu çok net belli. Verilen paralar da elden değil eft yoluyla verildi onu da ispat edebilirim. Elimdeki delillerle dava açabilir miyim?

  Cevap vermekten vazgeç

  Bir yorum bırakın

  E-posta adresiniz gizli tutulacaktır.

  • Elinizdeki belgeler ile yüz yüze görüşme gerekli.

   Cevap vermekten vazgeç

   Bir yorum bırakın

   E-posta adresiniz gizli tutulacaktır.

   • Emlakçı dairemi kiraladı ve dedi ki anneme babama tutuyorum daha sonra aylık olarak anlaştık sözleşmeyi imzaladık daha sonra kira bedelini düzensiz düzensiz ve geri kalanda daha hiç verilmedi daha sonra öğrendim ki evi Suriyelilere kiralamış kira bedeli ni de peşin almış haberim olmadan Suriyelilere yeni sözleşme hazırlamış benim kimlik bilgilerim ve adıma imza atmış bu hangi suça giriyor ve savcılığa çıkabilir miyim

    Cevap vermekten vazgeç

    Bir yorum bırakın

    E-posta adresiniz gizli tutulacaktır.

 • Telefon firması tarafından dolandırıldim bu konu hakkında ne yapmam gerekiyor

  Cevap vermekten vazgeç

  Bir yorum bırakın

  E-posta adresiniz gizli tutulacaktır.

  • Selamlar Cavit Bey, dolandırılma vakanızı ayrıntılı ve mümkünse delillerle destekleyerek hazırlayacağınız bir dilekçe ile savcılığa suç duyurusunda bulunabilirsiniz.

   Cevap vermekten vazgeç

   Bir yorum bırakın

   E-posta adresiniz gizli tutulacaktır.

 • Kardeşimin kayın validesi bir akşam sizi rezil edeceğim diyerek msj attı , bir gün sonrasında nişanlımın yakın akrabalarından iki kişiye sosyal medya ve GSM hatlarından ulaşarak ,hakkımda gerçek olmayan beyanlarda bulunarak şeref ve namusu karalayacak,hakaret içerikli mesjlar gönderdi.Hakkında suç duyurusunda bulunmak istiyorum.Bunun için harç bedeli ödeniyor mu ?

  Cevap vermekten vazgeç

  Bir yorum bırakın

  E-posta adresiniz gizli tutulacaktır.

  • Selamlar Ece Hanım, savcılığa suç duyurusunda bulunmak için herhangi bir harç alınmamaktadır.

   Cevap vermekten vazgeç

   Bir yorum bırakın

   E-posta adresiniz gizli tutulacaktır.

  • Savcılığa bı kaç kişi hakkında suç duyurusunda bulundum bir buçuk ay önce. Lakin daha cevap gelmedi efendim. Ne zaman bize bilgi verilecek?

   Cevap vermekten vazgeç

   Bir yorum bırakın

   E-posta adresiniz gizli tutulacaktır.

   • Dosyanız hakkında savcı katibi ile konuşmanız gerekmektedir.

    Cevap vermekten vazgeç

    Bir yorum bırakın

    E-posta adresiniz gizli tutulacaktır.

   • Merhaba avukat bey
    Evime 20 m mesafede 600 ün üzerinde olmak üzere koyun beslenmektedir. Evimizde koyun kokusu ve sinekten barınamaz durumdayız. İlgili belediye,kaymakamlık, cimer, tarım il müdürlügüne defalarca yazmama ragmen hepsi belediyeye yazıyor, belediye bana koku ve sinek olusmadıgı tespit edilmistir cevabını yazıyor, savcılıga suc duyurusunda bulunabilirmiyim

    Cevap vermekten vazgeç

    Bir yorum bırakın

    E-posta adresiniz gizli tutulacaktır.

 • Merhabalar,

  Eski kız arkadaşıma kullanması için mülki hakkı bana ait olan telefonumu verdim ancak telefonumu geri istediğimde işi zora sürdü. Danıştığım avukatlar savcılığa suç duyurusunda bulunmamı iletti. Sizce bu durumda suç duyurusunda bulunabilir miyim? yoksa dava açıp hakkımı orda mı aramalıyım. Cevabınız için şimdiden teşekkürler.

  Cevap vermekten vazgeç

  Bir yorum bırakın

  E-posta adresiniz gizli tutulacaktır.

  • Suç duyurusunda bulunarak süreci daha hızlandırabilirsiniz. Direk dava açmanız durumunda süreç uzar.

   Cevap vermekten vazgeç

   Bir yorum bırakın

   E-posta adresiniz gizli tutulacaktır.

   • Merhaba e ticaret den bir ürün aldık kredi kartı ile satıcı ürün yok deyip yollamadi ücreti de geri vermiyor WhatsApp tan yazisiyor başka iletişim yok şuan da ordanda engelledi hiçbir şekilde ne urun nede hizmet aldık tüketici hakem heyetine şikayette bulundum savcılığa da şikayet edebilir miyim

    Cevap vermekten vazgeç

    Bir yorum bırakın

    E-posta adresiniz gizli tutulacaktır.

 • Mrb bir arkadaşım tarafından hırsızlık suçuyla iftiraya uğradım ve hakkımda herkese laf konuşuyor olmadık şeyler anlatıyor üstüme milleti kışkırtıyor resmen psikolojim bozuldu şikayetci olabilirimmi

  Cevap vermekten vazgeç

  Bir yorum bırakın

  E-posta adresiniz gizli tutulacaktır.

  • Online olarak oynanan bir oyunda bir kisi adimi ve soyadimi bir baska kisiye ozel mesaj yoluyla soylemis. Oyunda herkes rumuz kullaniyor. Bu suc mudur?

   Cevap vermekten vazgeç

   Bir yorum bırakın

   E-posta adresiniz gizli tutulacaktır.

 • Iyi gunler. Ben Izmir Cumhuriyet Bassavciligina

  • TCK 233'te tanımlı "Hamile olduğunu bildiği eşini veya sürekli birlikte yaşadığı ve kendisinden gebe kalmış bulunduğunu bildiği evli olmayan bir kadını çaresiz durumda terk eden kimseye, üç aydan bir yıla kadar hapis cezası verilir." hükmü uyarınca da maddede tanımlı ilgili suçu işlemiştir.

  Suc dilekcesini Pazartesi gunu verdik. Deliller, fotograglar, her turlu kanit ile.

  Avukatim bir numara dan bahsetti verilmemis. Bu suc dilekcesi kac gun icerisinde isleme konuluyor?Sikayette bulundugum insan bundan nezaman haberdar oluyor acaba?

  Bilgi verirseniz Cok sevinirim

  Cok tesekkurler

  Cevap vermekten vazgeç

  Bir yorum bırakın

  E-posta adresiniz gizli tutulacaktır.

  • Selamlar, Cumhuriyet Başsavcılıklarının yoğunluğuna göre işlem süresi değişiklik arz etmektedir. Ortalama olarak bahsettiğiniz suç için 2 aylık bir süre öngörüyorum. Sunduğunuz deliller süreci hızlandırır. Savcılık şikayetinizi gerçeğe uygun bulur ise karşı tarafın ifadesini almak için çağıracaktır. Karşı tarafın ilk olarak bu anda haberi olur. Süreci takip etmek ve savcılıkla irtibat halinde olmak faydalıdır.

   Cevap vermekten vazgeç

   Bir yorum bırakın

   E-posta adresiniz gizli tutulacaktır.

 • Yaklaşık 1bucuk senedir oturdugum sehirde,9aydir araliklarla fake hesaplardan eşimin,beni aldattigini,ara ara esimi ozelden arayip kufurler hakaretler edeemn biri var. Ayni zamanda bu hesaplar eşimede msj atiyor yine fake hesaplardan. Suan hamileyim hamile olduguma kadar bilip surekli eâime iftira atar sekilde msjlar almaya devam ediyorum. Şüphelendigim birisi var. Eski oturdugumuz sehirde bir kisi var ve suanki oturdugum sehirdeki etrafimizdaki insanlari gerek kendi hesabi gerekse yine fake hesaplardan ekleyerek degisik sorular soruyormus. Eşimle bosanacak duruma geldik hamileligimi tansiyonum 17lerde geciriyorum streste ne sekilde sikayette bulunabilirim ve ne zaman sonuclanir. Tesekkur ederim şimdiden

  Cevap vermekten vazgeç

  Bir yorum bırakın

  E-posta adresiniz gizli tutulacaktır.

  • Selamlar, fake hesaplardan yazılan yazıları şikayet edebilir, yazan kişinin tespit edilebilmesi için savcılığa başvurabilirsiniz. Bu süreci bir avukat yardımıyla hızlı bir şekilde sonuçlandırmanızı tavsiye ederim.

   Cevap vermekten vazgeç

   Bir yorum bırakın

   E-posta adresiniz gizli tutulacaktır.

 • Hayırlı geceler Saim bey... Ben yaklaşık 9 ay önce bosandim boşanma aşamasında sürekli karakolluk olduk acmis olduğum davalar oldu.. Ve boşandıktan sonra yine devam etti bir sure duruldu ama simdi yine cocuklarimla ve onunla beraber olmam konusunda tehditleri başladı kamolasmis davalarimiz ve uzlaşmaya giden dosyalarimiz oldu darp raporlarım vs ama hic bir şekilde ceza almadi sadece para cezasina çarptırıldı ki onuda ödemedi karsi taraf yüzünden bir kaç kez kadin konuk evlerinde kalmak zorunda kaldim.. Hic bir şekilde duzenim yok ruhen ve çizilen siddetlerinden dolayi yarin s tekrar msjlarin kopyalariyla şikayetçi olmayi düşünüyorum sizce yine bosa kürek cekmis olur uyum.. Gerçekten bi süreçte eli boş çıkmaktan yoruldum beni bilgilendirirseniz çok sevinirim... Hayirli geceler

  Cevap vermekten vazgeç

  Bir yorum bırakın

  E-posta adresiniz gizli tutulacaktır.

  • Gerek uzaklaştırma kararı, gerek tazminat açısından süreci sonuçlandırabilirsiniz Serpil Hanım. Bir avukatla hareket etmeniz sizin için faydalı olacaktır.

   Cevap vermekten vazgeç

   Bir yorum bırakın

   E-posta adresiniz gizli tutulacaktır.

  • Merhaba salim bey benim adıma bimmselden hat aldım 6 ay kullanmadım benim haberim olmadan hattım vodafone taşınıp başkasına satılmış savcılığa şikayette bulundum sonuç n olur sizce birde n zaman sonuc belli olur ts edrm.

   Cevap vermekten vazgeç

   Bir yorum bırakın

   E-posta adresiniz gizli tutulacaktır.

 • saim bey merhaba sahibinden.com part time iş bakıyordum birinden whatsaptan dönüş geldi. yurt dışından ürün sattığını şirket olduklarını ve türkiyede personelleri olduğunu söyleyerek hesap kartımı %10 şeklinde kullanmaları için anlaştık. kısacası ürün için gelen paranın %10 hariç geri kalanını verdiği şirket hesabına gönderiyordum. 1 aya yakın zamandır bu şekilde çalıştım yanında daha sonra dolandırıcı olduğunu bana gelen telefonlar sayasinde öğrendim. savcılığa gidip suç duyurusunda bulundum. adamın teli kapalı ama halen whatsaptan bu işi yapmaya devam ediyor. yurt dışında olma ihtimalinden en çok korkuyorum. ozaman poliste yakalayamaz adamı. size sormak istediğim bu gelen paralar benim hesabıma geliyordu karşı taraf adımı soyadımı ve tc kimlik nomu kullanarak resim ve dier bilgiler bana ait değil. sahte satış sözleşmesiyle parayı bana gönderiyordu bende adamın bana verdiği anonim şirketi hesabına atıyordum. 1 ayda 40 kişiye yakın, 30bine yakın ödeme geldi günde bin tl civarlarında ben kesinlikle dolandırıcı olduklarını bilmiyordum. bu parayı gönderenler sonuçta benden şikayetçi olcak. ben kimseye telefon satıyorum diye iletişime geçmedim. zaten part time iş bakma sebebim annem ve oğlum biraz rahatsız aldığım para yetmiyordu. bu olay yüzünden hapse girsem ailem perişan olcak. size sormak istediğim karşı taraf şikayetçi olunca ceza alırmıyım. ceza alsamda her bir mağdur için atıyorum 2yıl dan 2çarpı 30 60yıl şeklindemi olur. sizin gibi bir bilir kişinin cevabına çok ihtiyacım var bu gibi durumdabir örneğe rastladınızmı ? iyi çalışmalar

  Cevap vermekten vazgeç

  Bir yorum bırakın

  E-posta adresiniz gizli tutulacaktır.

  • Selamlar, yaşadığınız süreç için üzgünüm, geçmiş olsun. Zincirleme suç dediğimiz yani tek bir suç ve etkilenen birden çok kişi durumu uygulanması gerekmektedir. Bu süreçte hukuki bir çok detay yer almaktadır. Basit bir anlatımla durumunuz mahkeme önünde kast yönünden tartışılır ve zincirleme suç olup olmadığı kastınıza bağlı olarak incelenir. Bu süreçte iyi bir ceza avukatı ile ilerlemeniz muhim gözüküyor.

   Cevap vermekten vazgeç

   Bir yorum bırakın

   E-posta adresiniz gizli tutulacaktır.

 • Merhaba,

  Dogustan isitme engelli biriyim. 45 db ustu kalin sesleri duyuyorum. Cihaz kullanmiyorum buna ragmen ust kat komsumun cocugunun gurultusu ve evde kosusturmalari Beni cok rahatsiz ediyor. Dayanamayip polis cagirdim, cocugumuz uc yasinda, laftan anlamiyor dedi ve hahaha hihihi polisler gitti. Bundan cesaret alarak top sektirdiler gece 11'de. Polis tekrar aramama ragmen gelmedi. Bu insanlar yonetici, ben yeniyim, kimseyi sahit gosteremem. Hali bile koymuyorlar. Mahmekeme masrafini karsilayamam suan. Savciliga suc duyurunda bulunup tck.madde 123'den kamu davasi talep etsem? Devlet karsilar mi masraflari? Maddi, manevi bir beklentim yok, tek istedigim huzur.

  Cevap vermekten vazgeç

  Bir yorum bırakın

  E-posta adresiniz gizli tutulacaktır.

  • Savcılığa şikayet öncesi ispat kuvveti yüksek deliller yaratmanız gerekmektedir. Aksi taktirde savcılığın soruşturmaya dair takipsizlik kararı vermesi muhtemeldir.

   Cevap vermekten vazgeç

   Bir yorum bırakın

   E-posta adresiniz gizli tutulacaktır.

   • Mala zarar vermekten karakola şikayette bulunduk ertesi gün geri çektik ama komutan kamu davasi olur dedi sikayeti cekince dava düşmezmi birde şikayet eden in kimliğini karşı taraf gorurmu kamu davasinda

    Cevap vermekten vazgeç

    Bir yorum bırakın

    E-posta adresiniz gizli tutulacaktır.

 • Nasıl ıspatlanabilir? Evlerine kalın bir halıyı yasal yolla koydurtacagım neredeyse. Böyle gorgusuzlere caydırıcı ceza yok mu? Mesela benim işitme engelime rağmen duymam üst kat komşunun da engelli öğretmeni olmasına rağmen saygılı olmamasının cezası yok mu? Daha iyi duymak için ameliyat olacaktım ama vazgeçtim.

  Cevap vermekten vazgeç

  Bir yorum bırakın

  E-posta adresiniz gizli tutulacaktır.

 • Merhabalar
  Eski erkek arkadasm durmadan bana tehdit ve santaj yapıyor ailemle bni tehdit edip istediklerini yaptırıyor suan evLendi hala pesimi bırakmıyor. Bununla ilgili karkola mi başvurmak lazım ailem duymadan hallede bilir miyim ? Ve bunu şikayet etsem bnm sicilime bişi işler mi ? Gözü korksa yeter asLida pesimi bırakması yeterli başka bişi istemiorm

  Cevap vermekten vazgeç

  Bir yorum bırakın

  E-posta adresiniz gizli tutulacaktır.

  • Selamlar, geçmiş olsun. Direkt olarak savcılığa dilekçe ile şikayette bulunmanız daha verimli olur. Şantaj ve tehdit unsurlarını ispatlamanız beklenecektir.

   Cevap vermekten vazgeç

   Bir yorum bırakın

   E-posta adresiniz gizli tutulacaktır.

 • Merhaba, bir devlet kurumu ile ilgili suç duyurusunda bulunabilir miyim

  Cevap vermekten vazgeç

  Bir yorum bırakın

  E-posta adresiniz gizli tutulacaktır.

  • Selamlar, bir suç işlendiği kanaati içerisindeyiz gerekli şikayeti savcılığa yöneltebilirsiniz.

   Cevap vermekten vazgeç

   Bir yorum bırakın

   E-posta adresiniz gizli tutulacaktır.

 • Merhaba kardeşim benim dolandırıcılık şikayetim oldu elimde dekont var ama şahıs ben çekmedim diyor paranı ve savcılığa şikayet te bulundum bunun sonucu ne zaman gelir şimdiden teşekkür ederim

  Cevap vermekten vazgeç

  Bir yorum bırakın

  E-posta adresiniz gizli tutulacaktır.

  • Hazırladığınız dilekçe ve savcılığın yoğunluğuna göre değişmektedir. 1-3 ay arası sürebilir.

   Cevap vermekten vazgeç

   Bir yorum bırakın

   E-posta adresiniz gizli tutulacaktır.

 • Aynur
  Merhaba, 2012 yılın da çalıştığım şirket biz çalışanlarına hatır senetleri imzalattı, bu senetleride bankalara vererek kredi aldı. Daha sonra bu senetler ödenmedi icralar biz personellere geldi. Şirket sahibi bir bankayla anlaşarak senetleri kapattı, benim diğer bankada ödenmemiş senetlerim var. Fakat senet tarihlerinde bize tahsilat makbuzları vermişlerdi. Bu makbuzlarla savcılığa suç duyurusunda bulunup sahıslar hakkında dolandırıcılık davası açabilirmiyim.Vereceğiniz bilgi için şimdiden teşekkürler.

  Cevap vermekten vazgeç

  Bir yorum bırakın

  E-posta adresiniz gizli tutulacaktır.

  • Tahsilat makbuzu olarak nitelendirdiğiniz belgeyi tarafıma ulaştırın lütfen. Söz konusu belge incelenmeden net bir yorum yapmak mümkün değil.

   Cevap vermekten vazgeç

   Bir yorum bırakın

   E-posta adresiniz gizli tutulacaktır.

 • Merhabalar. Tc numaram ve 600 liram ile dolandırıldım. Karşımdaki kişinin tlf görüşmelerimiz ve banka dekontum var. Delillerle savcılığa şikayette bulundum. Süreç nasıl işler savcılıktan geri dönüş ne zaman nasıl olur? Yardımcı olabilir misiniz? Tşkler.

  Cevap vermekten vazgeç

  Bir yorum bırakın

  E-posta adresiniz gizli tutulacaktır.

  • Savcılığın yoğunluk durumuna ve durumunuzun evleviyetine göre değişmektedir.

   Cevap vermekten vazgeç

   Bir yorum bırakın

   E-posta adresiniz gizli tutulacaktır.

 • Benim kız kuzenimin gece telefonla gizli numaradan taciz ediyorlar kadinsal cinsel sözlerle bunu savciligami dava açmaması gerekiyor delil olarak ne yapmam gerekir

  Cevap vermekten vazgeç

  Bir yorum bırakın

  E-posta adresiniz gizli tutulacaktır.

  • Savcılığa suç duyurusunda bulunmanız gerekmektedir. Delil olarak elinizde mevcut tüm bilgileri sunun.

   Cevap vermekten vazgeç

   Bir yorum bırakın

   E-posta adresiniz gizli tutulacaktır.

 • Merhabalar seçmen kağıdımın gelmemesi ile e devlette girip baktığımda ocak ayından belli nüfusum benim kontrolüm dışında hiç gitmediğim bi il ve mahalleye aktarılmış. Gösterildiğim evde benden farklı soyadlarına sahip 4 kız da bulunmakta. Böyle bir durumda ne yapmalıyım hangi yol izlemeliyim? Bilgi verirseniz çok sevinirim şimdiden Teşekkürler.

  Cevap vermekten vazgeç

  Bir yorum bırakın

  E-posta adresiniz gizli tutulacaktır.

  • İl ve ilçe nufüs müdürlüğüne danışın, eğer inkar ediliyorsa savcılığa suç duyurusunda bulunabilirsiniz.

   Cevap vermekten vazgeç

   Bir yorum bırakın

   E-posta adresiniz gizli tutulacaktır.

 • Merhabalar mahallemizdeki kırahataneye silahlı saldırı düzenlendi ve haneyede aynı şekilde olaylar gerçekleşti. Seçim arifesi ve genç bireyler olduklarından dolayı defalarca göz yumuldu. Bugünde aynı şekilde seçimde olaylar çıktı şahsen tanık olmasamda olayları kim ve kimlerin çıkarttığı belli. Bu gidişatın dur demesi için şikayette bulunmak istiyorum ama kimlik bilgilerime ulaşılabilinir mi bunu merak ediyorum?

  Cevap vermekten vazgeç

  Bir yorum bırakın

  E-posta adresiniz gizli tutulacaktır.

  • Selamlar Berkay Bey, kimliğinizi gizli tutarak savcılığa ihbarda bulunabilirsiniz. Bu konuda herhangi bir çekinceniz olmasın, kesinlikle kimlik bilgilerinize ulaşamaz 3. kişiler.

   Cevap vermekten vazgeç

   Bir yorum bırakın

   E-posta adresiniz gizli tutulacaktır.

   • Merhaba sevdiğim bir insanın başka biriyle konuşmasi o kadını kandırması cinsel taciz de bulunması herşey de whatsap konuşmalarda bulunmaktadır o adam suçlu mudur. Ne gibi cezası olur? Ne yapmamız gerekir?

    Cevap vermekten vazgeç

    Bir yorum bırakın

    E-posta adresiniz gizli tutulacaktır.

 • Peki bizim bu hadisede sonuç alındıktan sonra mı avukatlık işimiz olur yoksa şimdi gerek duyarmıyız atm kameralarına bakılacak birda uzlaşma yazıldı ifadede uzlaşma denince hangi anlamda uzlaşma bilgileriniz için teşekkür ederim

  Cevap vermekten vazgeç

  Bir yorum bırakın

  E-posta adresiniz gizli tutulacaktır.

 • Merhaba, kızımla yalnız yaşayan bir öğretmenim. Bir sabah kapimda bir taciz notuyla karşılaştım, site yönetimine bildirdim, notta adı geçen kişi, kendisinin de mağdur olduğunu söyleyerek savcılığa suç duyurusunda bulunacağını belirtti. Site güvenlik kameralarında da başka bir bina sakini görünüyor. Not da el yazısıyla yazılmış. Bunu mağdur olarak ben de şikayet edebilir miyim? Yolu nedir? Kendimizi güvende ve huzurlu hissetmek için buna ihtiyacımız var.

  Cevap vermekten vazgeç

  Bir yorum bırakın

  E-posta adresiniz gizli tutulacaktır.

  • Selamlar, en yakın karakola giderek sözlü şikayette bulunabilirsiniz. Eğer süreç daha komplike ve ayrıntılı ise hazırlayacağınız dilekçeyi savcılığa vererek şikayette bulunursunuz.

   Cevap vermekten vazgeç

   Bir yorum bırakın

   E-posta adresiniz gizli tutulacaktır.

 • merhabalar malatyada ikamet ediyorum ankara polatlıdaki bir sanayiciden telefon ile araba parçası sipariş ettim 20 gün oldu parça gelmedi adam telefonlarımı yüzüme kapatıyor ve paramı da geri iade etmiyor kendisinden paramı nasıl geri alabilirim polise gittim polis bizlik bir durum yok diyor yardımcı olursanız sevinirim

  Cevap vermekten vazgeç

  Bir yorum bırakın

  E-posta adresiniz gizli tutulacaktır.

  • Selamlar, ilamsız icra takibi başlatmanızı öneririm.

   Cevap vermekten vazgeç

   Bir yorum bırakın

   E-posta adresiniz gizli tutulacaktır.

 • Av. Bey
  Bir sitede denetciyim Muhasebeci 1 Yildir kendisine banka yoluyla yapilan sgk primi Yazili ve dekontlari Olan Bekçi mize ait Sgk primlerimizi odememis zimmetine gecirmis ne yapmamiz lazim savciliga mi suc duyurusundami bulunalim yoksa hukuk mahkemesine dilekce İle davami acalim

  Cevap vermekten vazgeç

  Bir yorum bırakın

  E-posta adresiniz gizli tutulacaktır.

  • Selamlar, hem cezai hem hukuki boyutu var. Şikayet edip, şikayetin sonucuna göre hukuk davası açmanız gerekir.

   Cevap vermekten vazgeç

   Bir yorum bırakın

   E-posta adresiniz gizli tutulacaktır.

 • merhabalar ben 57 yaşındayım bizim blok 20 kişi oturuyor yazılımlarımızı odunluga koyduk sürekli odunluga birisi giriyor defalarca ve dağıtıyor kırıyor götürüyor ben zemin katta oturuyorum olay günü çok gürültü geldi bende birini öldürüyorlar sandım indim kapıyı açtım 6 ile 8 yas arasi 5 cocuk biri kız ellerinde kibritler araba lastiklerinin üzerinde hopluyorlar orada dolu tüp var benden korktu kaçtılar 2 tanesi camdan kaçtı kız çocuğunu merdivenden gönderdim biraz korkutum sakın buraya daha gelmeyin dedim çocuğun birisi annesini alıp kapıma geldi sen oklavayla cocumu dövmüşsün çok hakaret etti meğerse o zaman kadını görenler bu kadını bodrumda kac sefer çocuğuyla gördük binada oturuyor sanmıştık dediler çocuklar 3 blok apt çocukları babası geldi bana sanane dedi adam sağlıkçı darp raporu almış camdan kaçmışlardı ama çocukta hiçbirşey yoktu karakolda benim ifademi aldılar ben onların hayatlarını kurtardım dedim apartmanımızda herkezin çoğu şeyi dağıldı ve kayıp watsapta herkez çekip koydu resimleri dağınıklığı herkez kadını tanıdı 20 gün oldu hiç bir şey yok bana belkide çocuklar orada yanacaktı ben kurtardım iyilik ettim kötülük buldum ilk kez karakola gittim ben kızımın yaninda kalıp torun bakıyorum sizce ne yapmaliyim cook tesekkurler ne olur hemen cevap verin

  Cevap vermekten vazgeç

  Bir yorum bırakın

  E-posta adresiniz gizli tutulacaktır.

 • merhaba av. bey boşanma davasında 1 sene önce kapatılan bir hattın konuşma içeri çıkarmı tl trafiği degil neler konuştugumuz çıkarmı birde savcılıga şikayet edilirsem benim haberim olmadan dinleme olurmu boşanma davaları için sorularım

  Cevap vermekten vazgeç

  Bir yorum bırakın

  E-posta adresiniz gizli tutulacaktır.

  • Selamlar, boşanma davasında ses kaydı sunmanız 'özel hayatın gizliliğini ihlal' suçu oluşturacağından böyle bir delil sunmanız mümkün değil.

   Cevap vermekten vazgeç

   Bir yorum bırakın

   E-posta adresiniz gizli tutulacaktır.

 • Iyi aksamlar ben esimle iftira yuzunden bosandim 2 yil ayri yasadiktan sonra tekrar birlestik bu sebeple ailemle 3 yil gorusmedik aillemle tekrar baristiktan sonra esim ayrilmamiza neden olan bir akrabamin geliniyle is kurun temizlik yardimci elemeni olarak tesaduf eseri ayni okulda calismaya basladilar yari yil tatilinde milli egitime mudurle iliskisi var diye bir dilekce vererek okuldan ayrilmasina sebep oldu ardindan 3 ay gecince benim aileme giderek esim icin okul muduruyle iliskisi var demis ben ailemle kanli bicakli oldum tekrar savciliga sikayette bulunsam ceza alirlarmi bir sonuca ulasabilirmiyim simdiden tesekkurler

  Cevap vermekten vazgeç

  Bir yorum bırakın

  E-posta adresiniz gizli tutulacaktır.

 • Merhaba; nişanlımın eski nişanlısı bizi rahatsız ediyor arkadaşlarıma ulaşıp onlardan benimle ilgili bilgi toplamaya çalışıyor nişanlımın eski kız arkadaşlarının fotoğraflarını yolluyor ayrılalım diye iş yerime gelip seni de harcıycak gibi cümleler sarfediyor size rahat vermem diyor nişanlımın evinin etrafında dolaşıyor savcılığa gitmeyi düşünüyoruz bize zarar verir diye korkuyorum lütfen konuyla ilgili yardımcı olursanız sevinirim dönüşünüzü bekliyorum iyi çalışmalar...

  Cevap vermekten vazgeç

  Bir yorum bırakın

  E-posta adresiniz gizli tutulacaktır.

 • Selamun aleykum ben 3 yıl önce 2 alacak davasını bir avukata verdim .karşı taraf mal kaciirdigindan dolayı mahkeme karşı tarafın evine haciz yolunu açtı avukatım benden 5 bin tl dedbir ücreti istedi bende verdim .bu parayı tekrar alabilir miyim dedi bu parayı sen mahkemeyi kazansan da kazanmasan da alırsın dedi ve 11. Nisan 2019 ev ihale yolu ile satışı bana yapıldı.avukat senin paran faizi ile beraber 110 tl oldu peki benim 5 bin tedbir ve sana dava masrafı diye ödediğim 10 bin tl ne oldu. Oda içine eklendi .diyor.peki evin tapusunu niye alamiyorum dedim itiraz var beklemm lazim diyor bende dosya numarasını istedim ver bende bakim ısrar etmeme rağmen vermedi diğer davamda icra yolu acildi ve dükkanına haciz gitti param karşılığı ne varsa getir dedim aradı adamın borcunu taksit yapacam dedi bende yapma dedim uyarmama rağmen yapmadi ben kefilim odemese ben oducem dedi kendi hesap numarasını vermiş vel aldığı parayı ne yaptığını bilmiyorum diğer dava giderlerine harcadim diyor fatura istedim vermedi bana yarin oducem diyor 1 ay geçiyor telf ona cevap vermiyor bugün yarin gidiyor son taksit süresini 6 ay geçti ben yediğim bir ceza parsini verdim ode dedim ödememiş ve bursa ya 1 yıl sonra giderken nezarete atıldım aradım unuttuğunu söyledi ve söylediği yalanlarından dolayı isini yapmadigindan dolayı çok mağdurum ne yapacagimi bilmiyorum allah rızası için bana bir yol Gösterin adim gürgün ergin 0536 218 11 92

  Cevap vermekten vazgeç

  Bir yorum bırakın

  E-posta adresiniz gizli tutulacaktır.

Bir yorum bırakın

E-posta adresiniz gizli tutulacaktır.