Siteden ayrılmadan önce tarafımca yazılan site içi arama motorunu deneyin.

Arabuluculuk Yetki İtiraz Dilekçesi

Arabuluculuk Yetki İtirazı Dilekçesi Nasıl Yazılır?

Sayın Arabulucu Avukat Ahmet Haksever,

TALEPTE BULUNAN :
TALEP KONUSU : İstanbul Arabuluculuk Bürolarının yetkisine itirazımın sunulması hakkındadır.

AÇIKLAMALAR :
Tarafıma Adalet Sigorta Anonim Şirketi tarafından Ticari Nitelikteki Hizmet Sözleşmesinden Kaynaklanan alacakları konusunda İstanbul Arabuluculuk Bürosuna yapılan başvuru üzerine Ticari Uyuşmazlıklarda Dava Şartı Arabuluculuk Sürecine Davet Mektubu ulaşmıştır. İlk toplantının 09.07.2019 tarihinde saat 14:00’da İncirli/Bakırköy’de olacağını belirtmiş bulunmaktasınız.

Öncelikle arabuluculuk bürosunun yetkisine itiraz ediyorum. Şöyle ki; sigorta alacağına ilişkin başvuran sigorta şirketi ile aramda herhangi bir sözleşme ilişkisi bulunmamaktadır. İkametgahım Sakarya’dır. Ayrıca başvuru konusuna ilişkin işyerim de Sakarya’da faaliyet göstermektedir. Bu sebeple başvurucu Sigorta Şirketi yetkisiz arabuluculuk bürosuna başvurmuştur, yetkili arabuluculuk bürosu Sakarya Arabuluculuk Bürosu’dur.

Hukuk Uyuşmazlıklarında Arabuluculuk Kanunu Dava şartı olarak arabuluculuk MADDE 18/A- 8’de yetki itirazı düzenlenmiş olup “Arabulucu, görevlendirmeyi yapan büronun yetkili olup olmadığını kendiliğinden dikkate alamaz. Karşı taraf en geç ilk toplantıda, yetkiye ilişkin belgeleri sunmak suretiyle arabuluculuk bürosunun yetkisine itiraz edebilir. Bu durumda arabulucu, dosyayı derhâl ilgili sulh hukuk mahkemesine gönderilmek üzere büroya teslim eder…” denmektedir. Ekte ikametgah belgem ve işyeri kirasına ilişkin kira sözleşmem bulunmaktadır.

SONUÇ: Yukarıda belirttiğim üzerine İstanbul Arabuluculuk Bürosunun yetkisine itiraz ettiğimi yetkili arabuluculuk bürosunun Sakarya arabuluculuk büroları olduğunu bildirir, yetki itirazımın incelenmek üzere ilgili sulh hukuk mahkemesine gönderilmesini talep ederim. 06/06/2019

TALEPTE BULUNAN

EKİ : İkametgah Belgesi ve Kira Sözleşmesi

Arabuluculuk Yetki İtiraz Dilekçesi

Avukat Saim İncekaş – Adana Barosu Sicil 4293

Yazar Hakkında: Avukat Saim İncekaş

Saim İncekaş, Adana Barosu'na kayıtlı bir avukattır. 2016 yılından bu yana Merkezi Adana'da bulunan ve kurucusu olduğu İncekaş Hukuk Bürosu'nda çalışmaktadır. Yüksek lisans derecesi ile hukuk eğitimini tamamladıktan sonra bu alanda birçok farklı çalışma yürütmüştür. Özellikle aile hukuku, boşanma, velayet davaları, çocuk hakları, ceza davaları, ticari uyuşmazlıklar, gayrimenkul, miras ve iş hukuku gibi alanlarda uzmandır. Saim İncekaş, sadece Adana Barosu'nda değil, aynı zamanda Avrupa Hukukçular Derneği, Türkiye Barolar Birliği ve Adil Yargılanma Hakkına Erişim gibi dernek ve kuruluşlarda da aktif olarak görev almaktadır. Bu sayede, hukukun evrenselliği konusundaki farkındalık ve hukuk sistemine olan güveni arttırmaya yönelik birçok çalışmada yer almaktadır. Randevu ve Ön Görüşme İçin WhatsApp Üzerinden Hemen İletişime Geçin

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir