Soybağının Reddi Dava Dilekçesi

Soybağının Reddi Dava Dilekçesi

ADANA NÖBETÇİ AİLE MAHKEMESİNE

DAVACI:

DAVALI:

DAVA KONUSU:  Soybağının Reddi Davası

DAVANIN DAYANDIĞI
VAKIALAR                                  :

Davalı Ayşe ile X tarihinde evlendik. Bu evliliğimizden çocuğumuz dünyaya gelmemiştir. Davalı X ile yaklaşık bir yıldır ayrı yaşamaktayız.

Davalı X Hastanesinde X günü doğum yaptığını ve bu çocuğun davalı X beyanı ile ortak nüfus hanemize kaydedilmiş olduğunu öğrendim.

Davalı X yaklaşık bir yıldır görmediğimden dolayı dünyaya getirdiği ve X adı verilen bu çocuğun genetik babası ben değilim.

Bir işte yasal temsilcinin menfaati ile küçüğün menfaati çatışıyorsa vesayet makamı tarafından ilgilisinin isteği üzerine temsil kayyımı atanacağından (TMK md 426 b. 2) açacağımız soybağının reddi davasında küçük X’i temsil etmesi için temsil kayyımı atanması isteminde bulunduk.

Açtığımız dava sonucunda soybağının reddi davasında küçük X’i temsil etmesi için X temsil kayyımı olarak atanmıştır.

Küçük X’in genetik babası olmadığım için tarafımdan kütük babası olarak soybağının reddi için dava açma zorunluluğu doğmuş bulunmaktadır.

DELİLLER: Nüfus aile kayıt tablosu, tanık anlatımı, temsil kayyımı atanması karan, X Hastanesi raporu, nüfus kayıt
örneği, genetik inceleme raporu.

HUKUKİ SEBEPLER : 4787 sayılı Aile Mahkemelerinin Kuruluş, Görev ve Yargılama Usullerine Dair Kanun m. 4, TMK m. 286 f. I.

TALEP SONUCU          : Yukarıda açıkladığımız sebeplerle davanın kabulü ile küçük X’in soybağının reddine ve davacı hanesinde yer alan nüfus kaydının iptaline karar verilmesini saygı ile arz ve talep ederim. tarih

Davacı Vekili
Av.

EKLİ BELGELER :

  • Nüfus aile kayıt tablosu
  • Tanık listesi
  • X Hastanesi raporu
  • Nüfus kayıt örneği
  • Temsil kayyımı atanması kararı (X Sulh Mahkemesinin X esas, X karar sayılı dosyası)
  • Vekaletname

GETİRTİLECEK BELGELER:

  • Genetik inceleme raporu.

Son düzenleme tarihi 1 Mayıs 2020 20:53

Paylaş
Avukat Saim İncekaş

Avukat Saim İncekaş. Adana'da ikamet etmektedir. Kurucu sıfatıyla kendisine ait Adana Avukatlık ve Danışmanlık Bürosunda çalışmalarına devam etmektedir. Ceza Hukuku, Medeni-Boşanma-Aile Hukuku, Bilişim Hukuku avukatlığı ana çalışma dallarıdır. Özellikle boşanma ve ceza avukatlığı üzerine pratik ve deneyim sahibidir. Bu alanlarda 5.000'den fazla yazı ve makalesi bulunmaktadır. Adres: Turhan Cemal Beriker Blv. No:7, Ziya Algan İş Merkezi Kat:5 Daire:41 E-posta: av.saimincekas@gmail.com Telefon: 0534 910 97 43

Bir yorum bırakın

E-posta adresiniz gizli tutulacaktır.