Siteden ayrılmadan önce tarafımca yazılan site içi arama motorunu deneyin.

Kira Artırım Dava Dilekçesi

NÖBETÇİ SULH HUKUK MAHKEMESİ HAKİMLİĞİNE

DAVACI:

VEKİLİ:

DAVALI:

KONU: Kira bedelinin değişen ekonomik koşullara uyarlanması istemimizden ibarettir.

DAVA

DEĞERİ: 2.250,00 TL

AÇIKLAMALAR

1-) Müvekkil maliki bulunduğu  Adresindeki no’lu dairedeki müstakil villayı mesken olarak kullanmak üzere başlangıç tarihli yazılı kira sözleşmesi yapılmış söz konusu sözleşme her yıl yenilenmiştir. Kiracı mevcut durumda ise şu an TL kira bedeliyle oturmaktadır.

2-) Kira sözleşmesinde yıllık artış %25 olarak belirlenmişse de zaman içerisinde meydana gelen ekonomik değişimler, yüksek enflasyon ve hayat şartlarının ağırlaşması sonucunda yapılan kira artırımları son derece düşük kalmıştır.

3-) Dava konusu yer için ödenmekte olan kira bedeli, mecurun bulunduğu çevredeki emsal kira bedelleri, yüzölçümü ve özellikleri itibarıyla fevkalade azdır. Nitekim dava konusu villa, site içinde bahçeli, denize 100 metre mesafede, ulaşımı rahat ve bakımlıdır. Emsal taşınmazların sezonluk kira bedelleri 4.000,00 TL’nin üzerinde olduğu gibi yıllık kira bedelleri dahi 3.000 TL’nin üzerindedir. Buna ilişkin olarak www.sahibinden.com internet sayfasında Müvekkil’İn taşınmazının bulunduğu sitededeki emsal bir taşınmazın 17.02.2020 tarihli kiralık ilanı dilekçemizin ekinde sunulmaktadır (Ek-1). Bu nedenlerle aylık  TL olan kira bedelinin yeni kira dönemi olan  tarihinden itibaren aylık net TL ye çıkarılması için bu davanın açılması zorunluluğu doğmuştur.

HUKUKİ NEDENLER  : 6570 Sayılı Yasa, TBK, HMK ve ilgili tüm yasal mevzuat.

HUKUKİ DELİLLER     : Kira sözleşmesi, Müvekkil tarafından gönderilen ihtarname ve Davalı’nın ihtarnamye cevabı, keşif, bilirkişi ve yasal ikamesi mümkün her türlü delil.

SONUÇ VE İSTEM       : Açıklanan nedenlerle aylık TL olan kira bedelinin yeni kira dönemi olan  tarihinden itibaren aylık net  TL‘ ye uyarlanmasına, yargılama giderlerinin ve vekalet ücretinin davalıya yükletilmesine karar verilmesini saygılarımızla arz ve talep ederiz.

Davacı Vekili

Ek :

www.sahibinden.com internet sitesinde yer alan emsal taşınmazın 17.02.2020 tarihli kiralık ilanı.

Yazar Hakkında: Avukat Saim İncekaş

Saim İncekaş, Adana Barosu'na kayıtlı bir avukattır. 2016 yılından bu yana Merkezi Adana'da bulunan ve kurucusu olduğu İncekaş Hukuk Bürosu'nda çalışmaktadır. Yüksek lisans derecesi ile hukuk eğitimini tamamladıktan sonra bu alanda birçok farklı çalışma yürütmüştür. Özellikle aile hukuku, boşanma, velayet davaları, çocuk hakları, ceza davaları, ticari uyuşmazlıklar, gayrimenkul, miras ve iş hukuku gibi alanlarda uzmandır. Saim İncekaş, sadece Adana Barosu'nda değil, aynı zamanda Avrupa Hukukçular Derneği, Türkiye Barolar Birliği ve Adil Yargılanma Hakkına Erişim gibi dernek ve kuruluşlarda da aktif olarak görev almaktadır. Bu sayede, hukukun evrenselliği konusundaki farkındalık ve hukuk sistemine olan güveni arttırmaya yönelik birçok çalışmada yer almaktadır. Randevu ve Ön Görüşme İçin WhatsApp Üzerinden Hemen İletişime Geçin

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir