Siteden ayrılmadan önce tarafımca yazılan site içi arama motorunu deneyin.

Ortak Alana Müdahalenin Önlenmesi Dava Dilekçesi

ADANA SULH HUKUK MAHKEMESİ HAKİMLİĞİ’NE

DAVACI:

DAVALI:

KONU: Ortak alan işgalinin son bulması talepli dilekçemizdir.

AÇIKLAMALAR

Sitesi F Blokta davalı ile farklı dairelerde oturmaktayız. Ben şu anki adresimde 35 senedir çocuklarımla birlikte yaşamaktayım. Davalı ise 7 sene önce apartmana taşınmış olup her iki tarafta kat malikidir. Taşındığı günden bu yana devamlı olarak sorun çıkaran davalının, ortak alanları da işgal etmesiyle işbu davayı açma zaruretim hasıl olmuştur. Şöyle ki;

Davalı apartmana taşındığı günden beri apartman ve site sakinlikleri tarafından uyumsuz davranış, apartman yönetim planına ve genel apartman kurallarına uymayarak, aşırı gürültü, pencere ve balkonlardan halı, kilim, çarşaf vs. silkeleme, pislik atma, su dökme, apartman boşluklarına kişisel eşyalarını koyma, apartman kapısı sertçe kapatma, site demirlerine zarar verme, bahçeye geçişi engellemek için yola masa, sandalye vb kişisel eşyalar koyma  eylemlerinde bulunmaktadır.

Davalı zemin katta ikamet etmekte olup zemin kat yalnızca kendisine tahsis edilmiş gibi davranmaktadır. KENDİ DAİRESİNİN KAPISININ ÖNÜNE, APARTMAN BOŞLUKLARINA, MERDİVEN ALTINA, SİTENİN YEŞİL ALANLARINA VE YOLLARINA KİŞİSEL EŞYALARINI KOYMAKTA; APARTMANI VE BAHÇEYİ DEPO OLARAK KULLANMAKTADIR. Davalıdan yalnızca ben değil tüm site sakinleri rahatsız durumdadır o kadar ki site yönetimi davalıyı şikayet etmek için tüm site sakinlerinden imza toplamıştır. Buna ilişkin görseli işbu dilekçe ekinde sunmaktayım. (EK-1)

Davalının ortak alan kullanım hakkını kötüniyetle kullanması, ortak alanları işgal etmesi dolayısıyla tarafımca zabıtaya şikayette bulunulmuş ve zabıta tarafından davalıya kişisel eşyalarını kaldırması uyarısında bulunulmuştur. Tüm uyarılara rağmen kişisel eşyalarını kaldırmayan davalıya ceza yazılmıştır. Cezaya rağmen de eşyalarını kaldırmamış olup halen ortak alanlarda davalının kişisel eşyaları bulunmaktadır. Birkaç gün önce aynı apartmanda oturan komşum Veli Sezer, davalıyı şikayet etmek amacıyla zabıtayı aramış ve zabıta tarafından ‘BİZ ARTIK ORAYA GELMİYORUZ MAHKEMEYE BAŞVURUN’ yanıtını almıştır. Sayın Mahkemeniz tarafından talep edildiği taktirde kendisini tanık olarak dinletebilirim.

X Sitesi Yönetim Planının, Geçici Yönetim başlığı altında blok maliklerinin hakları ve yükümlülükleri düzenlenmiştir. (EK-2). Yönetmeliğin 10-B maddesinde kat maliklerinin merdiven sahanlıklarında çöp kabı, odun, kömür, sandık vb. eşyaları devamlı olarak bulunduramayacağı yazmaktadır. Ancak davalı, DEVAMLI OLARAK MERDİVEN ALTLARINDA, KENDİ KAPISININ YANINDA ODUN, TAHTA, ÇÖP TUTMAKTADIR. Yine, Yönetmeliğin 11-B maddesine aykırı olarak davranmakta, HALI KİLİM SİLKELEMEKTEDİR.  11-C maddesine aykırı olarak ve İZİNSİZ ŞEKİLDE EVİNDE KÖPEK BESLEMEKTE; KÖPEĞE DEVAMLI OLARAK BAĞIRMAKTADIR. Köpek ise havlayarak devamlı gürültü yapmaktadır. Buna ilişkin video kaydımız bulunmaktadır. Dilekçe ekinde sunmaktayız. (EK-3). Yönetmeliğin11-D maddesine aykırı olarak YÜKSEK SESLE TV İZLEMEKTE, YÜKSEK SESLE MÜZİK DİNLEMEKTEDİR. Bu durumdan da tüm apartman sakinleri rahatsız olup, talebiniz halinde tanık olarak dinletebileceğiz. Yönetmeliğin 11-E maddesinde ise kat maliklerinin ortak alanlarda pis kokulu maddeler bulunduramayacağı ve diğer kat maliklerini rahatsız edecek şekilde sarsıntı, koku, duman hareketlerinden kaçınmaları gerektiği ifade edilmiştir. ANCAK DAVALININ DAİRESİNİN ÖNÜNDE TOZ ÇUVALI MEVCUT OLUP TÜM APARTMANI SAYESİNDE PİS BİR KOKU SARMIŞTIR.  Ortak alanları işgal ettiğine dair tüm görselleri işbu dilekçe ekinde sunmaktayım.

Davalı, devamlı olarak Yönetmeliğe aykırı olarak davranmakta ve zabıta tarafından uyarılmasına, ceza yazılmasına rağmen tarafıma ve tüm site sakilerine rahatsızlık veren davranışlarını sürdürmekte, hayatı çekilmez hale getirmektedir. Yine talep etmeniz halinde komşularımı tanık olarak dinletebilirim. Dava açmadan önce tüketmemiz gereken başkaca bir yol kalmadığından ve davalı haksız eylemlerini sürdürmeye devam ettiğinden işbu davayı açma zarureti hasıl olmuştur.

HUKUKİ DAYANAK: Kat mülkiyeti kanunu Md.15,33 ve ilgili mevzuat.

DELİLLER: Tapu sicil kaydı, keşif, bilirkişi incelemesi ve diğer deliller.

SONUÇ VE İSTEK: Anagayrimenkulümüzün ortak yerlerinden olan; merdiven altlarından, apartman içinden, bahçeden ve yoldan davalı tarafından koyulan kişisel eşyalarının kaldırılması, ortak yere yapılan müdahalenin önlenmesi ve yargılama giderlerinin davalıya yükletilmesini saygıyla arz ve talep ederim. 28.02.2021

DAVACI

Yazar Hakkında: Avukat Saim İncekaş

Saim İncekaş, Adana Barosu'na kayıtlı bir avukattır. 2016 yılından bu yana Merkezi Adana'da bulunan ve kurucusu olduğu İncekaş Hukuk Bürosu'nda çalışmaktadır. Yüksek lisans derecesi ile hukuk eğitimini tamamladıktan sonra bu alanda birçok farklı çalışma yürütmüştür. Özellikle aile hukuku, boşanma, velayet davaları, çocuk hakları, ceza davaları, ticari uyuşmazlıklar, gayrimenkul, miras ve iş hukuku gibi alanlarda uzmandır. Saim İncekaş, sadece Adana Barosu'nda değil, aynı zamanda Avrupa Hukukçular Derneği, Türkiye Barolar Birliği ve Adil Yargılanma Hakkına Erişim gibi dernek ve kuruluşlarda da aktif olarak görev almaktadır. Bu sayede, hukukun evrenselliği konusundaki farkındalık ve hukuk sistemine olan güveni arttırmaya yönelik birçok çalışmada yer almaktadır. Randevu ve Ön Görüşme İçin WhatsApp Üzerinden Hemen İletişime Geçin

2 yorumlar

  1. Hasan Karadayı

    Merhaba, Ortak yerlere el atmanın önlenmesi dava sonuçlandı. Israr Olursa ceza davası açılırmı. Teşekkürler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir