İdari Gözetim Kararına İtiraz

Haz 18, 2020 | İdare Hukuku Avukatlığı

İdari Gözetim Kararına İtiraz

  • İdari gözetim kararı neticesinde bu karara itiraz ederek kaldırılmasını sağlamak mümkündür. Aşağıda Av. Saim İNCEKAŞ tarafından “idari gözetim kararına itiraz” konulu dilekçe yer almaktadır.

KONU: Söz  konusu olan  Osmaniye  Valiliği İl Göç  İdaresi  Müdürlüğünün  22/04/2020 tarihli  ve 9540949.101.18.03.2  sınır dışı etme kararının  iptali istemidir.

AÇIKLAMALAR:

1-Müvekkilimiz 14.09.1972 doğumlu olup  Özbekistan  vatandaşıdır.  5  Yıldır  İstanbul  ive çeşitli  iller de tekstil işi ile uğraşmaktadır.

2-21.04.2020  tarihin de   para karşılığı fuhuş yapıldığı bilgisi üzerine  yapılan takipte  müvekkilin  kendisinin de bulunduğu arkadaşı  Makhbuba khalımova ya ait evden   çıkan  Alparslan  Demir ve Muhammed  Yakup isimli şahısların   müvekkilim ve arkadaşı ile birlikte 200 Tl Karşılığında  cinsel ilişkiye girdiklerini  beyan etmeleri üzerine müvekkilim de misafiri olarak evinde kaldığı ark ile birlikte polis memurları tarafından göz altına  alınmıştır. Olayın aslı  şu şekildedir; Müvekkilimin  vize tarihini ihlal etmeden  Ülkesine dönmek için   biletini almış beklerken  Dünya Genelinde oluşan pandemi neticesin de sınır dışı kapıları kapatılıp seyahat uçuşları  aniden yasaklanmıştır. İstanbul ilinde mahsur kalan müvekkil Bir süre otelde kaldıktan sonra otele para yetiştiremeyince  Adananın Osmaniye ilin de yaşayan Yurttaşı olan arkadaşı A nın daveti  üzerine     otele daha fazla para ödememek için seyahat yasağı kalktığı zaman  ülkeme dönerim düşüncesi ile arkadaşının yanına Osmaniye ilçesine gitmiştir.  Söz konusu olay  müvekkilimin  arkadaşının evin de  henüz 3 günlük  misafir iken yaşanmış olup  müvekkilimin   söz konusu evde misafirlik dışında her hangi  bir alakası yoktur.  Olay günü  ev sahibi  arkadaşının evine  Emlakçı Alparslan Demir adlı şahıs ile  yönetici Volkan adlı şahıs gelmiş müvekkilin arkadaşı olan makhbuba khalımova  yı kirayı ödemediği gerekçesi ile  evden çıkarmak istemiş,  ev sahibi  kirayı ödemek   için süre isteyince  bu şahıslar 200 TL para verip kira ile birlikte verirsin diyerek evden ayrılmışlardır.  şahıslar daha sonra da söz konusu ikamette fuhuş yapıldığı iddiası ile müvekkilimin arkadaşını şikayet etmişlerdir. Bu şahıslar daha önce de müvekkilin evinde misafir olarak kaldığı arkadaşının evine bir çok kez gidip gelip kirayı bahane ederek müvekkili  söz konusu dairden  attırma çabasına girmişlerdir. Olay bir komplodan ibaret olup verilen bilgiler tamamı ile asılsız ve de iftiradır. Kaldı ki müvekkilim Olayın dışında olup söz konusu Osmaniye ilinde de  ikamet  bile etmemekle birlikte sadece misafir olarak geçici süreliğine o eve gitmiştir. Olan olaylara da sadece şahit olmuştur.  18 Mart için uçak bileti alan müvekkil uçuşların kapatılmış olması sebebi ile  Türkiye de mahsur  kalmıştır. ve yine Detaylı incelendiği zaman vize ihlalinin   olmadığı da görülecektir. Müvekkilin Özbekistan da  3 kız 4 erkek olmak üzere  toplam 7 çocuğu olup, eşi vefat ettiğinden bu  yana çocuklara bakacak kimsesi olmayıp Türkiye de tekstil işinden kazandığı parayı çocuklarına göndererek  onların geçimin sağlamaktadır. Ailesi Özbekistan da kendi ise evlatlarından ayrı perişan bir durumdadır.

 Osmaniye Valiliği  Göç İdaresi  Müdürlüğü  22.04.2020 tarihli ve  sayı  9540949.101.18.03.2 lı kararıyla  başvurucunun  ‘’  suretiyle  geçimini meşru  olmayan yollardan sağladığı’’ gerekçesi ile  sınır dışı edilmesine karar verilmiştir

3-Oysa  müvekkilimizin yabancı Uyruklu  olmasının ve buna bağlı  olarak fuhuş  yaptığı  ön  yargısının  yaygın olması  sebebiyle  bu karar verilmiş olup  müvekkilimizin  fuhuş  yaptığına  ilişkin  iddialarının  kabul görmesi mümkün  değildir  ayrıca müvekkilimizin  fuhuş yaptığı  gerekçesiyle  ülkesine  geri gönderilmesi halinde  toplumsal  baskı  nedeniyle  yaşamı  tehlikeye  düşebilecek  olup  bu konudaki bilgi ve belgeler dilekçemiz ekinde yer almaktadır.

4- Sınır dışı kararı doğru olmayıp  fuhuş yaptığı gerekçesiyle  ülkesine  geri gönderilmesi halinde  toplumsal  baskı nedeniyle  yaşamı  tehlikeye  düşebilecek  olan müvekkilimizin  hakkında verilen  sınır dışı  edilme  işleminin  iptaline karar verilmesini  sağlamak üzere iş bu davayı açmak zorunluluğumuz doğmuştur

HUKUKİ NEDENLER:

6458 S.K.m 52,53,54,55,57,58,59,60

HUKUKİ DELİLLER:

1-Osmaniye il  Göç İdaresi’nde bulunan müvekkil dosyalarındaki her türlü bilgi ve belge, her türlü sair delil

SONUÇ ve TALEP : Yukarıda açıklanan nedenler ve re’sen tespit edilecek nedenlerle; kanunlara, usule, uluslararası sözleşmelere ve hakkaniyete aykırı olarak Osmaniye Valiliğince müvekkil hakkında alınan sınır dışı edilme kararının öncelikle İPTALİNE, yargılama giderleri ve vekâlet ücretinin karşı tarafa yükletilmesine karar verilmesini saygıyla vekâleten arz ve talep ederiz. tarih

 

EK:

1-Vekaletname Sureti

2-Osmaniye Valiliği İl Göç İdaresi Müdürlüğünün  sınır dışı kararı

3-idari Gözetim Kararı

4-İfade Tutanakları

Avukat Saim İncekaş, kurucu sıfatıyla Adana İncekaş Hukuk ve Danışmanlık Bürosunda çalışmalarına devam etmektedir. Ceza Hukuku, Medeni-Boşanma-Aile Hukuku, Bilişim Hukuku avukatlığı ana çalışma dallarıdır. 

Özellikle boşanma ve ceza avukatlığı üzerine pratik ve deneyim sahibidir. Bu alanlarda 5.000’den fazla yazı ve makalesi bulunmaktadır.

Adres: Kayalıbağ, Ziya Algan İş Merkezi, Turhan Cemal Beriker Blv. No:9
E-posta: av.saimincekas@gmail.com
Telefon: 0534 910 97 43 
WhatsApp üzerinden iletişim için tıklayınız.
Telegram üzerinden iletişim için tıklayınız.

Avukat Saim İNCEKAŞ

Kurucu & Yönetici Avukat, Adana Avukat ve Hukuki Danışmanlık Bürosu

0 Yorum

Bir İçerik Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Haftanın Özlü Sözü

“Bir saat adaletle hükmetmek, bir sene ibadet etmekten daha hayırlıdır.”  Hz. Muhammed(Hadis-i Şerif)

Kategoriler

Hukuki uyuşmazlıklarınız için avukata danışın!

blank

error: Uyarı: Uyarı: Bu işlem için giriş yapmanız gerekmektedir. Üst menüde yer alan üye giriş sayfasından ücretsiz giriş yapabilirsiniz.