Siteden ayrılmadan önce tarafımca yazılan site içi arama motorunu deneyin.

Logar Kapağı Nedeniyle Meydana Gelen Zararın Tazmini Talebi

KARAYOLLARI 9. BÖLGE MÜDÜRLÜĞÜ – 97. ŞUBE ŞEFLİĞİ

TALEP EDEN :

KONU : Trafik Kazası Sonucu Araçta Oluşan Değer Kaybı İle Aracın Kullanılmamasından Doğan Zararın Tazmin Edilmesi ve tarafımdan karşılanan Parça Değişimi, Tamir ve İşçilik Masraflarının Tahsili İstemimden İbarettir.

AÇIKLAMA ve GEREKÇELER

Babam Kemal adına kayıtlı bulunan sevk ve idaremdeki 39 plakalı … model …… Marka ticari aracımla 03.07.2021 tarihinde Adana Çevre Yolu üzerinden Seyhan Mahallesi yönüne doğru seyir halindeyken Karayollarına ait yağmur suyu mazgalının üzerinden sağ teker kısmının geçmesi ile, rögar kapağının yüksekte kalmasından ötürü aracımın sağ alt kısmına çarpmasıyla direksiyon hakimiyetini kaybederek maddi hasarlı trafik kazası meydana gelmiştir.

Kaza sonucunda aracımın lastiği patladı, cantı yamuldu, ön takımları dağıldı ve çarpmanın etkisi ile akü yerinden çıktı ve arabam yanma tehlikesi geçirdi. Kazanın gerçekleştiği yere yakın işletmelerden alınan kamera kayıtlarından da anlaşılacağı üzere bu kazanın oluşumunda logar kapağının yüksek bırakılması ve yerine yerleştirilmemesi sebebiyle ilgili idare sorumludur. Kazaya ve davaya konu aracımın tamiri için ekte sunduğum faturalardan anlaşılacağı üzere ;

a) Parça ve işçilik … TL

b) Rot Balans … TL

c) Akü değişimi … TL

d) ….

Olmak üzere toplam … TL tutarındaki parça, tamir ve işçilik masrafı masrafı tarafımdan karşılanmıştır.

Bu kaza sebebi ile aracımın değeri telafisi imkansız şekilde düşmüş ve bu nedenle ayrıca maddi zararım oluşmuştur. Kaza tarihine kadar aracın tüm bakımlarını zamanında ve yetkili servisinde yaptırdığım gibi, kaza gerçekleşene kadar geçen süre içerisinde aracın değişen herhangi bir parçası bulunmamakta ve kaporta ve boyasında herhangi bir kusur, çizik söz konusu değildir.

Ticari aracımda meydana gelen kaza nedeni ile araçta oluşan değer kaybı ve aracın tamirde kaldığı süre boyunca oluşan kar kaybının ödenmesi ve aracın tamiri için yaptığım masrafların tarafıma ödenmesini talep ediyorum.

Başvuran İsim-Soyisim

EKLER

1-Aracın Ruhsat Fotokopisi

2-Kaza mahallinde çekilen fotoğraflar

Yazar Hakkında: Avukat Saim İncekaş

Saim İncekaş, Adana Barosu'na kayıtlı bir avukattır. 2016 yılından bu yana Merkezi Adana'da bulunan ve kurucusu olduğu İncekaş Hukuk Bürosu'nda çalışmaktadır. Yüksek lisans derecesi ile hukuk eğitimini tamamladıktan sonra bu alanda birçok farklı çalışma yürütmüştür. Özellikle aile hukuku, boşanma, velayet davaları, çocuk hakları, ceza davaları, ticari uyuşmazlıklar, gayrimenkul, miras ve iş hukuku gibi alanlarda uzmandır. Saim İncekaş, sadece Adana Barosu'nda değil, aynı zamanda Avrupa Hukukçular Derneği, Türkiye Barolar Birliği ve Adil Yargılanma Hakkına Erişim gibi dernek ve kuruluşlarda da aktif olarak görev almaktadır. Bu sayede, hukukun evrenselliği konusundaki farkındalık ve hukuk sistemine olan güveni arttırmaya yönelik birçok çalışmada yer almaktadır. Randevu ve Ön Görüşme İçin WhatsApp Üzerinden Hemen İletişime Geçin

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir