Siteden ayrılmadan önce tarafımca yazılan site içi arama motorunu deneyin.

Covid 19 Karantina İhlali Cezasına İtiraz Dilekçesi

ADANA SULH CEZA HAKİMLİĞİ’NE

İTİRAZ EDEN :

VEKİLİ :

İTİRAZA KONU TRAFİK TUTANAĞIN TANZİM TARİHİ :

İTİRAZA KONU TRAFİK TUTANAĞIN

TARAFIMA TEBELLÜĞ TARİHİ : 13.09.2020

İTİRAZ KONUSU : 13.09.2020 tarihli TC Çankaya Kaymakamlığı Cebeci Birol Öztekin Polis Merkezi Amirliğince tanzim edilen idari yaptırım karar tutanağının ve tutanakta yazılı idari para cezasının iptali hakkındadır.

İTİRAZA KONU OLAY VE AÇIKLAMALAR:

1- İtiraz edenin Covid-19 belirtilerini göstermesi üzerine X tarihinde başvurması üzerine X Hastanesi’nde koronovirüs testi yapılmış ve gün içerisinde test sonucunun pozitif olduğu kendisine bildirilmiştir.

Aynı gün ikametgahına filyasyon ekibi gelerek eşine ilaç vermişler, kalp hastası olduğundan dolayı itiraz edene hastanede gerekli tetkiklerin yapılması sonucu ilaç verileceğini bildirmişlerdir.

X tarihinde X’de yetkililer cep telefonundan aramışlar – arama kaydı çıktısı sunulmuştur – ve ateşinin olup ilaç almadığını söyleyince hastaneye kendi imkanlarıyla ulaşması gerektiğini, ancak görevli gönderemeyeceklerini söylemişlerdir. Yetkili yerlere bildirmek üzere araç plakasını almışlar ve bir sorun olmayacağını trafiğe bildireceklerini söylemişlerdir.

İtiraz eden Yetkililerin bu sözlerine dayanarak, X tarihinde sabah X’de hastaneye gitmiş , saat 10.00’da kaydı ve tetkikler yapılmıştır. Sonucunu beklemesi gerektiği söylenmiş, bir süre sonra zatürre görünüyor, ilgili bölümden gelecekler denmiştir.

Saat 14.00 gibi ilaç verebilmek için X numaralı odaya yatışı yapılmış, 10 gün izole olması gerektiği söylenmiş ve eve gitmek üzere çıkışı yapılmıştır. Evine giderken X Kavşağında çevirmede aracı durdurulmuş, ekip, hiçbir şekilde kendisini dinlemeden, pozitif olduğu gerekçesi ile idari yaptırım tutanağı tutmuştur.

Yetkili ekiplerin yönlendirmesi sonucu, mecburen, hastaneye gitmek üzere evden çıkan itiraz edene haksız olarak ceza kesilmiştir. Yetkililer ile yapılan görüşmelerin telefon kayıtları dilekçe ekinde sunulmuştur. Numaralar ve arama zamanları bellidir. İçerik kaydı yapılıyor ise konuşma içeriklerine tarafınızca ulaşılabilir.

2- Diğer yandan tutanak da incelendiğinde görüleceği gibi, yasada öngörülen şekilde, mülki amir tarafından düzenlenmemiştir. Hatta isim ve unvanı bulunmasına rağmen onay da bulunmamaktadır. Yine tutanak, tutanağı tutan kolluktaki iki kişiden yalnızca birinin imzasını taşımaktadır. Dolayısı ile tutanak gerekli şekilde usulüne uygun şekilde de tutulmamıştır.

SONUÇ VE TALEP: Yukarıda arz ve izah etmeye çalışılan nedenlerle, itirazın kabulü ile yasalara aykırı olarak düzenlenen, itiraza konu tutanağın ve tutanakta öngörülen para cezasının iptaline karar verilmesini, yargılama gideri ile vekalet ücretinin karşı tarafa yüklenmesi saygılarımla dilerim.

EKİ: İptali istenen tutanak ve hastane kayıtları, Vekaletname

Yazar Hakkında: Avukat Saim İncekaş

Saim İncekaş, Adana Barosu'na kayıtlı bir avukattır. 2016 yılından bu yana Merkezi Adana'da bulunan ve kurucusu olduğu İncekaş Hukuk Bürosu'nda çalışmaktadır. Yüksek lisans derecesi ile hukuk eğitimini tamamladıktan sonra bu alanda birçok farklı çalışma yürütmüştür. Özellikle aile hukuku, boşanma, velayet davaları, çocuk hakları, ceza davaları, ticari uyuşmazlıklar, gayrimenkul, miras ve iş hukuku gibi alanlarda uzmandır. Saim İncekaş, sadece Adana Barosu'nda değil, aynı zamanda Avrupa Hukukçular Derneği, Türkiye Barolar Birliği ve Adil Yargılanma Hakkına Erişim gibi dernek ve kuruluşlarda da aktif olarak görev almaktadır. Bu sayede, hukukun evrenselliği konusundaki farkındalık ve hukuk sistemine olan güveni arttırmaya yönelik birçok çalışmada yer almaktadır. Randevu ve Ön Görüşme İçin WhatsApp Üzerinden Hemen İletişime Geçin

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir