Yurtdışında Sanığın İfadesinin Alınması Mümkün Mü?

Türkiye’de hakkında açılmış bir ceza davası bulunan sanığın yurtdışında ifadesinin alınması mümkündür. Bunu gerçekleştirmek için mahkeme adalet bakanlığından talepte bulunuyor. Bakanlık evrakların tercümesini yapıp bulunduğu ülkenin adli makamlarına gönderiyor. O ülkede ifadesi alınıp geliyor ve tercüme ediliyor.

Yurtdışında Sanığın İfadesinin Alınması Ne Kadar Sürer?

Bu adli yazışma süreçleri oldukça uzun sürmektedir. Ortalama yazının tercümesinin gidip gelmesi 6 ayı bulur. Bazı ülkeler gerek tercümeyi gerekse tam olarak neyin sorulduğunu anlayamadıklarını ileri sürerek geri çevirip ikinci de hatta bazen üçüncü yazıda gereğini yapıyorlar.

Yazar Hakkında: Avukat Saim İncekaş

Avukat Saim İncekaş. Adana'da ikamet etmektedir. Kurucu sıfatıyla kendisine ait Adana İncekaş Hukuk - Avukatlık ve Danışmanlık Bürosunda çalışmalarına devam etmektedir. Ceza Hukuku, Medeni-Boşanma-Aile Hukuku, Bilişim Hukuku avukatlığı ana çalışma dallarıdır. Özellikle aile, boşanma, ceza, ticaret ve yabancılar hukuku dallarında pratik ve deneyim sahibidir. Bu alanlarda 5.000'den fazla yazı ve makalesi bulunmaktadır. Epistemofili teşhisi bulunmaktadır. Tıklayarak WhatsApp Üzerinden Hemen İletişime Geçin

3 yorumlar

  1. Olcay Küçükarabacıoğlu

    Türkiye’de 2018 de hakkımda bir kamu davası açıldı ve akabinde, ben mahkemeden avukat talep ettim yazılı ifadem ile falan 2 ay sonra basit yargılama yapılarak, gıyabımda 4 ay 15 gün hapis cezası verildi ve ben buna itiraz ederek avukat tuttum ve yeniden yargılanma isteğiyle mahkeme açıldı, fakat ben evlilik sebebiyle yurt dışında bulunuyorum, avukat illa mahkemeye çıkmam gerektiğini söylüyor, yazılı ifade olarak mahkemeye savunma yapma hakkım var mı, bu konuda bilgi alabilir miyim?

  2. Yurtdışında yaşıyorum! Sosyal medya üzerinden siyasi bir kişiliğe siyasi hakarette bulundum, konuyu yargıya henüz taşınmadı, polis sorgusu aşamasında, polis ifademi almak istiyor, Ama şu an Türkiye’ye kişisel nedenlerden dolayı gidemiyorum! Hakkımda yakalama kararı çıkartılırsa Türkiye’ye giriş yaptığımda tutuklanabilir miyim?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir