Siteden ayrılmadan önce tarafımca yazılan site içi arama motorunu deneyin.

Yurtdışında Sanığın İfadesinin Alınması Mümkün Mü?

Türkiye’de hakkında açılmış bir ceza davası bulunan sanığın yurtdışında ifadesinin alınması mümkündür. Bunu gerçekleştirmek için mahkeme adalet bakanlığından talepte bulunuyor. Bakanlık evrakların tercümesini yapıp bulunduğu ülkenin adli makamlarına gönderiyor. O ülkede ifadesi alınıp geliyor ve tercüme ediliyor.

Yurtdışında Sanığın İfadesinin Alınması Ne Kadar Sürer?

Bu adli yazışma süreçleri oldukça uzun sürmektedir. Ortalama yazının tercümesinin gidip gelmesi 6 ayı bulur. Bazı ülkeler gerek tercümeyi gerekse tam olarak neyin sorulduğunu anlayamadıklarını ileri sürerek geri çevirip ikinci de hatta bazen üçüncü yazıda gereğini yapıyorlar.

Yazar Hakkında: Avukat Saim İncekaş

Saim İncekaş, Adana Barosu'na kayıtlı bir avukattır. 2016 yılından bu yana Merkezi Adana'da bulunan ve kurucusu olduğu İncekaş Hukuk Bürosu'nda çalışmaktadır. Yüksek lisans derecesi ile hukuk eğitimini tamamladıktan sonra bu alanda birçok farklı çalışma yürütmüştür. Özellikle aile hukuku, boşanma, velayet davaları, çocuk hakları, ceza davaları, ticari uyuşmazlıklar, gayrimenkul, miras ve iş hukuku gibi alanlarda uzmandır. Saim İncekaş, sadece Adana Barosu'nda değil, aynı zamanda Avrupa Hukukçular Derneği, Türkiye Barolar Birliği ve Adil Yargılanma Hakkına Erişim gibi dernek ve kuruluşlarda da aktif olarak görev almaktadır. Bu sayede, hukukun evrenselliği konusundaki farkındalık ve hukuk sistemine olan güveni arttırmaya yönelik birçok çalışmada yer almaktadır. Randevu ve Ön Görüşme İçin WhatsApp Üzerinden Hemen İletişime Geçin

7 yorumlar

 1. Olcay Küçükarabacıoğlu

  Türkiye’de 2018 de hakkımda bir kamu davası açıldı ve akabinde, ben mahkemeden avukat talep ettim yazılı ifadem ile falan 2 ay sonra basit yargılama yapılarak, gıyabımda 4 ay 15 gün hapis cezası verildi ve ben buna itiraz ederek avukat tuttum ve yeniden yargılanma isteğiyle mahkeme açıldı, fakat ben evlilik sebebiyle yurt dışında bulunuyorum, avukat illa mahkemeye çıkmam gerektiğini söylüyor, yazılı ifade olarak mahkemeye savunma yapma hakkım var mı, bu konuda bilgi alabilir miyim?

 2. Yurtdışında yaşıyorum! Sosyal medya üzerinden siyasi bir kişiliğe siyasi hakarette bulundum, konuyu yargıya henüz taşınmadı, polis sorgusu aşamasında, polis ifademi almak istiyor, Ama şu an Türkiye’ye kişisel nedenlerden dolayı gidemiyorum! Hakkımda yakalama kararı çıkartılırsa Türkiye’ye giriş yaptığımda tutuklanabilir miyim?

  • Kolay gelsin
   Yurtdışındayim sosyal medya üzerinden siyasi birine hakaretten polis aramasindayim isim icabı Türkiyeye gidemiyorum konsolosluk ta ifade verebilirmiyim teşekkür ederim

  • merhaba,
   aynı şey benim başıma geldi. twitter üzerinden “dine hakaretten” hakkımda kamu davası açılmış. 2023 yılı ramazan bayramı arefe günü İstanbul havaalanından Türkiye’ye giriş yaptığımda tutuklanıp karakola götürüldüm. Karakolda 4 saat savcı beyin gelmesini bekledim (aslında çok şanslı idim çünkü tatil günü gelmeyebilirdi savcı yada çok meşgul olabilirdi) sonra ifademi verdim ve beni serbest bıraktılar. ifadem de “twitter hesabının benim olmadığını, adımı kullandıklarını söyledim ki gerçekten benim twitter hesabım bile yok. neyse kıssadan hisse, ifade almak için yakalama emri çıkartıyorlar. tutuklama olacağını sanmıyorum ama yine de ne olur ne olmaz. bavul ile gelirseniz, bavulunuzu almanız sorun olabilir sanırım. bir de tatil günleri gelmemeye özen gösteriniz. pazartesi en uygun gün gibi görünüyor. vekalet verdiğiniz bir avukat da orada olursa çok iyi olur. sonra ben savunma bile yapmadım çünkü savunulacak bir suçum bile yoktu. beraat ettim. 6 ay sürdü sanırım. avukat da bin dolar paramı aldı. sorunuz olursa buradan yazınız lütfen.

   • Cumhurbaskanina hakaret sucunun sonucu da ayni sekilde sonuclanir mi. Yani ifademi alip beni serbest birakirlar mi, tabi hesabin bana ait olmadigini ve bunu ispatlarsam ?

   • Benim de bir hakaret davasi var ve yakalama emri var ifade vermem gereksonra serbest kalir miyim yoksa dieek hapis mi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir