Siteden ayrılmadan önce tarafımca yazılan site içi arama motorunu deneyin.

Adli Emanete Alınan Eşyanın İadesi Talebi

Adli Emanete Alınan Eşyanın İadesi Talebi 1

ADANA AĞIR CEZA MAHKEMESİ BAŞKANLIĞI’NA

DOSYA NO:

TALEPTE BULUNAN SANIK:

VEKİLİ:

KONU: 13 tarihinde müvekkile ait adreste yapılan arama neticesinde el konulan eşyaların iadesine karar verilmesi talebidir.

AÇIKLAMALAR

Adana Cumhuriyet Başsavcılığı’nın 12 sayılı dosyası doğrultusunda Seyhan Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü tarafından 13 tarihinde müvekkile ait Adana adresinde yapılan arama ve el koyma neticesinde müvekkilin ikametinde;

Müvekkile ait 1 adet LG marka 223123 ime-i numaralı cep telefonu ve 15 numaralı sim kart, Müvekkilin eşine ait 1 adet LG marka 11232 ime-i numaralı cep telefonu ve 23 numaralı sim kart ile çeşitli markalarda CD’lere el konulmuştur. Aradan yaklaşık dokuz ayı aşkın süre geçmesine rağmen söz konusu eşyalar tarafımıza teslim edilmemiştir. İş bu nedenle adli emanette bulunan incelemesi bitirilmiş eşyaların tarafımıza iadesini müvekkil adına vekaleten arz ve talep ederiz.

SONUÇ VE İSTEM: Yukarıda açıklamaya çalıştığımız nedenlerle ve mahkemece resen göz önüne alınacak nedenlerle; Müvekkile ait adreste yapılan aramada el konulan ve adli emanete alınan incelemesi biten eşyaların  tarafımıza iade edilmesine karar verilmesini müvekkil adına vekaleten ve saygıyla arz ve talep ederiz.

                                               Sanık Vekilleri

El Koyulan Eşyanın İadesi Talebi 2

ADANA CUMHURİYET BAŞSAVCILIĞI’NA

Soruşturma No :

Konu : Elkonulan Eşyaların İadesi Hakkında.

1- Yukarıda soruşturma numarası verilen savcılığınız dosyasında müvekkiller makul şüphe üzerine 13.01.2021 tarihinde 10:55 sularında yakalanmış, emniyete getirilmiş kişisel eşyaları olan telefon, bilgisayar, hafıza kartları ve fotoğraf/kamera makinalarına elkonulmuş ve saat 19:00 civarı adli tıptan serbest bırakılmışlardır.

2- Müvekkillerin tamamı kapatılan Adana TV muhabirleri yani gazetecilerdir. Müvekkiller kendilerine ait bulunan ekipmanlarla beraber Adana ili Karataş ilçesinde bulunan Dutluk köyünde çadırlarda yaşayan ailelerle ilgili amatör düzeyde belgesel çekimi yapmak isteğiyle Adana Valiliğine 01.01.2021 tarihinde başvurularını hazırlayıp teslim etmek istemekteydiler.

3- Müvekkillerin belgesel ekipmanlarına ve telefonlarına makul şüphe gerekçesiyle el konulmuş ve müvekkiller mağdur edilmişlerdir. 668 sayılı KHK m.3/1-j’ye göre; “5271 sayılı Kanunun 134. maddesi uyarınca bilgisayarlarda, bilgisayar programlarında ve kütüklerinde yapılacak arama, kopyalama ve elkoyma işlemlerine, gecikmesinde sakınca bulunan hallerde cumhuriyet savcısı tarafından da karar verilebilir. Bu karar, beş gün içinde görevli hakimin onayına sunulur. Hakim, kararını elkoymadan itibaren on gün içinde açıklar; aksi halde elkoyma kendiliğinden kalkar. Kopyalama ve yedekleme işlemlerinin uzun sürecek olması halinde bu araç ve gereçlere elkoyulabilir. İşlemlerin tamamlanması üzerinde elkoyulan cihazlar gecikme olmaksızın iade edilir”.

4- Görüleceği üzere 668 sayılı KHK’de de elkonulan eşyalara ilişkin olarak kopyalama ve yedekleme işlemleri yapılır yapılmaz elkonulan eşyaların gecikmeksizin iade edileceği hususu düzenlenmiştir.

5- Elkonulan eşyalardan 2 adet canon kamera, dizüstü bilgisayar, 6 adet hafıza kartı, 2 adet harddisk ve samsung marka telefon müvekkil Arda’ya ait olup belgesel çekimine ilişkin ekipmanlardır. Yine diğer müvekkillere ait çeşitli marka ve modellerde cep telefonları da 668 sayılı KHK’ya göre yedekleme işleminden sonra derhal iadesi gerekmektedir.

6- Kopyalama ve yedekleme işlemleri uzun sürecek olsa dahi kayıt yeri çıkartılarak, el konulmuş bulunan 2 adet kameranın derhal iade edilmesi gerekmektedir.

Eki: Vekaletname Sureti.

Elkonulan Eşyaların İadesi

Talebinde Bulunan

Adli Emanet Eşya İade Dilekçesi 3

ADANA CUMHURİYET BAŞSAVCILIĞI’NA

TALEP EDEN :

VEKİLİ :

KONU : Adana Cumhuriyet Başsavcılığı Adli Emanet Bürosu’nun 13 sırasında kayıtlı eşyanın iadesi talebimizi içerir.

EL KOYMA TARİHİ:

AÇIKLAMALAR

1-) Müvekkilimiz hakkında Adana Ceza Mahkemesi’nin 12 E. Sayılı dosyasında, kaçakçılık suçundan kamu davası açılmış; açılan suçla ilgili müvekkilimizin üzerinden ele geçen 15.000- TL paraya da suçtan elde edildiği gerekçesiyle el konulmuştur.

2-) Müvekkilimiz kendisine isnat edilen fiile ilgili açılan dosyada ön ödeme nedeniyle davanın düşmesine karar verilmiş; Adli Emanetin 13 sırasında kayıtlı Adana Cumhuriyet Başsavcılığı Adli emanet hesabına yatırılan 15.000 TL paranın suçun işlenmesinden elde edildiğine ilişkin kuşku sınırlarını aşan kesin delil bulunmadığından paranın iadesine karar verilmiş olup işbu paranın iadesi için başvurma zorunluluğumuz hasıl olmuştur.

HUKUKİ NEDENLER: 5271 S. K. md 131; Suç Eşyası Yönetmeliği md 17, 19

SONUÇ VE İSTEM: Yukarıda izah edilen sebeplerle, Adli Emanetin 13 sırasında kayıtlı Adana Cumhuriyet Başsavcılığı Adli emanet hesabına yatırılan 15.000 TL paranın tarafımıza iadesine karar verilmesini müvekkilimiz adına vekaleten arz ve talep ederiz.

Talepte Bulunan Vekili

Yazar Hakkında: Avukat Saim İncekaş

Saim İncekaş, Adana Barosu'na kayıtlı bir avukattır. 2016 yılından bu yana Merkezi Adana'da bulunan ve kurucusu olduğu İncekaş Hukuk Bürosu'nda çalışmaktadır. Yüksek lisans derecesi ile hukuk eğitimini tamamladıktan sonra bu alanda birçok farklı çalışma yürütmüştür. Özellikle aile hukuku, boşanma, velayet davaları, çocuk hakları, ceza davaları, ticari uyuşmazlıklar, gayrimenkul, miras ve iş hukuku gibi alanlarda uzmandır. Saim İncekaş, sadece Adana Barosu'nda değil, aynı zamanda Avrupa Hukukçular Derneği, Türkiye Barolar Birliği ve Adil Yargılanma Hakkına Erişim gibi dernek ve kuruluşlarda da aktif olarak görev almaktadır. Bu sayede, hukukun evrenselliği konusundaki farkındalık ve hukuk sistemine olan güveni arttırmaya yönelik birçok çalışmada yer almaktadır. Randevu ve Ön Görüşme İçin WhatsApp Üzerinden Hemen İletişime Geçin

5 yorumlar

  1. ADLİ EMANETE ALINAN EŞYAMI ALAMIYORUM. DOSYA HAKKİNDA TAKİPSİZLİK VERİLDİ. TELEFON HALA ONLARDA . BU NE BİÇİİM ADALET…

    • Hala mı alamadınız

    • Benim de 3 yıl oldu davam kapandı dosya istinaf mahkemesinden onaylanmış olan dosya için ne haber verildi ne başka bişey geçen gittim neymiş savcı görcek yakın görcek git gel yaptırılıyor cimere yazdım pazartesi günü tekrardan gidecem bende alamadım ugrasiyorim

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir