Siteden ayrılmadan önce tarafımca yazılan site içi arama motorunu deneyin.

Türk Medeni Kanunu Madde 17

⚡ Bu yazımızda Türk Medeni Kanunumuzun 17. maddesini inceledik. Maddenin gerekçesini, uygulama alanını ve çözdüğü uyuşmazlıkları yazımızın devamında bulacaksınız.

17. maddede kan hısımlığı, altsoy-üstsoy, yansoy kavramları tanımlanmıştır.

Sayfa içeriği:

  1 Minutes Read

TMK 17. Madde

Türk Medeni Kanunumuzun 17. maddesi şu şekildedir:

Madde 17 – Kan hısımlığının derecesi, hısımları birbirine bağlayan doğum sayısıyla belli olur.

Biri diğerinden gelen kişiler arasında üstsoy-altsoy hısımlığı; biri diğerinden gelmeyip de, ortak bir kökten gelen kişiler arasında yansoy hısımlığı vardır.

Başlık

TMK 17. maddesinin ait olduğu başlık ismi: KİŞİLER HUKUKU

Gerekçe

Türk Medeni Kanunu 17. maddesinin gerekçesi ise şu şekildedir:

Yürürlükteki Kanunun 17. maddesini karşılamaktadır.

Yürürlükteki metin esas alınmakla beraber, İsviçre Medeni Kanununun 20. maddesinin Fransızca metni dikkate alınarak usul ve füru hısımlığının “üstsoy-altsoy hısımlığı”, civar hısımlığının ise “yansoy hısımlığı” olduğu belirtilmiştir. Ayrıca üstsoy-altsoy hısımlığında usul ve füru deyimlerini karşılamak üzere “üstsoy” ve “altsoy” deyimlerine yer yerilmiş, “civar hısımları” için de “yansoy” deyimi kullanılmıştır.

ALT KOMİSYON RAPOR

Tasarının 17. maddesinin birinci fıkrasındaki “aradaki doğum sayısıyla” ifadesi daha anlaşılır olması bakımından “hısımları birbirine bağlayan doğum sayısıyla” şeklinde değiştirilmiştir.

ADALET KOMİSYONU RAPORU

Tasarının 17. maddesinin birinci fıkrasındaki “aradaki doğum sayısıyla” ifadesi daha anlaşılır olması bakımından “hısımları birbirine bağlayan doğum sayısıyla” şeklinde değiştirilmiş, ikinci fıkrasında yer alan “altsoy ile üstsoydaki” ibaresi gereksiz görülerek metinden çıkarılmıştır.

Yazar Hakkında: Avukat Saim İncekaş

Saim İncekaş, Adana Barosu'na kayıtlı bir avukattır. 2016 yılından bu yana Merkezi Adana'da bulunan ve kurucusu olduğu İncekaş Hukuk Bürosu'nda çalışmaktadır. Yüksek lisans derecesi ile hukuk eğitimini tamamladıktan sonra bu alanda birçok farklı çalışma yürütmüştür. Özellikle aile hukuku, boşanma, velayet davaları, çocuk hakları, ceza davaları, ticari uyuşmazlıklar, gayrimenkul, miras ve iş hukuku gibi alanlarda uzmandır. Saim İncekaş, sadece Adana Barosu'nda değil, aynı zamanda Avrupa Hukukçular Derneği, Türkiye Barolar Birliği ve Adil Yargılanma Hakkına Erişim gibi dernek ve kuruluşlarda da aktif olarak görev almaktadır. Bu sayede, hukukun evrenselliği konusundaki farkındalık ve hukuk sistemine olan güveni arttırmaya yönelik birçok çalışmada yer almaktadır. Randevu ve Ön Görüşme İçin WhatsApp Üzerinden Hemen İletişime Geçin

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir