Türk Medeni Kanunu Madde 14

⚡ Bu yazımızda Türk Medeni Kanunumuzun 14. maddesini inceledik. Maddenin gerekçesini, uygulamasını ve çözdüğü uyuşmazlıkları yazımızın devamında bulacaksınız.

14. maddede fiil ehliyeti bulunmayan kişiler sayılmaktadır. Hangi tür kişilerin fiil ehliyeti bulunmadığı izah edilmiştir.

Sayfa içeriği:

  1 Minutes Read

TMK 14. Madde

Türk Medeni Kanunumuzun 14. maddesi şu şekildedir:

Madde 14 – Ayırt etme gücü bulunmayanların, küçüklerin ve kısıtlıların fiil ehliyeti yoktur.

Başlık

TMK 14. maddesinin ait olduğu başlık ismi: KİŞİLER HUKUKU

Gerekçe

Türk Medeni Kanunu 14. maddesinin gerekçesi ise şu şekildedir:

Yürürlükteki Kanunun 14. maddesini karşılamaktadır.

Maddenin konu başlığında “Medeni hakları kullanmağa ehliyetsizlik” deyimi yerine daha kısa ve önceki maddelerle terim birliğini sağlayan “Fiil ehliyetsizliği” deyimi kullanılmıştır. Hüküm değişikliği yoktur.

Yazar Hakkında: Avukat Saim İncekaş

Saim İncekaş, Adana Barosu'na kayıtlı bir avukattır. 2016 yılından bu yana Merkezi Adana'da bulunan ve kurucusu olduğu İncekaş Hukuk Bürosu'nda çalışmaktadır. Yüksek lisans derecesi ile hukuk eğitimini tamamladıktan sonra bu alanda birçok farklı çalışma yürütmüştür. Özellikle aile hukuku, boşanma, velayet davaları, çocuk hakları, ceza davaları, ticari uyuşmazlıklar, gayrimenkul, miras ve iş hukuku gibi alanlarda uzmandır. Saim İncekaş, sadece Adana Barosu'nda değil, aynı zamanda Avrupa Hukukçular Derneği, Türkiye Barolar Birliği ve Adil Yargılanma Hakkına Erişim gibi dernek ve kuruluşlarda da aktif olarak görev almaktadır. Bu sayede, hukukun evrenselliği konusundaki farkındalık ve hukuk sistemine olan güveni arttırmaya yönelik birçok çalışmada yer almaktadır. Randevu ve Ön Görüşme İçin WhatsApp Üzerinden Hemen İletişime Geçin

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir