Genel Yazılar

Hizmet Sektörü Nedir ve Özellikleri Nelerdir?

Hizmet Sektörü Nedir ve Özellikleri Nelerdir?

Hizmet Sektörü Nedir, Ne Demektir?

Tanım: Maddi olmayan ürünler ve hizmetler sunarak gelir elde eden şirketlerin oluşturduğu endüstri alanına “hizmet sektörü” denir. Hizmet sektörüne aynı zamanda “üçüncül endüstriyel sektör” de denilmektedir.

Hizmet sektörü günbegün büyümektedir. Bunun başlıca neden “insan zekasına olan talep” olarak açıklanabilir. Hizmet sektörü birey tüketicilerin yanı sıra işletmelere de hizmet sunmayı içerir. Son 20 yıl içerisinde dünya genelinde hizmet sektörü büyük oranlarda büyüme gerçekleştirmiştir. Bu büyüme hızı karşısında hizmet sektörü hakkında çeşitli meraklar doğmuş ve araştırmalar yapılmaya başlamıştır.

Dünyada Hizmet Sektörü

Hizmet sektörünün anlamını kavramak için şu gibi sorulara cevap vermek gerekir: Hizmet sektörünün büyüme trendleri nelerdir? Hizmet sektörünün büyümesinin altında yatan nedenler nelerdir? Hizmet sektörü ekonomik krizlerden ve durgunluklardan nasıl etkilenir? Hizmet sektöründe yer alan insan kaynakları sorunları nelerdir? Hizmet sektörü ile offshore mantığı nasıl ilerler? Hizmet sektörünü gelecekte ne bekliyor?

Dünya genelinde hizmet sektörü her biri çeşitli endüstri dallarından oluşan bölümlere ayrılmış durumdadır. Yukarıda bahsettiğimiz üzere ekonomi iki ana sektöre ayrılmaktadır. Bunlar “mal üreten sektör” ve “hizmet üreten sektör olarak tanımlanırlar.

Hizmet Sektöründeki Şirket Türleri ve Çeşitleri

Hizmet sektörünü dar anlamda tanımlamak zordur. Sektörün genel kategorisini çok çeşitli endüstriler oluşturmaktadır. Hizmet sektörü doğrudan veya karma olarak temelde tüketici odaklı çalışır. Bu ayrıma alternatif olarak fiziksel, entellektüel, estetik ve diğer deneyimsel türlü ekonomik faaliyetler şeklinde tanım yapabiliriz. 

Hizmet sektöründe yer alan şirket çeşitleri şu şekilde sıralanabilir:

 1. Perakende
 2. Ulaşım
 3. Dağıtım
 4. Gıda Hizmetleri
 5. Turizm Sektörü
 6. Muhasebe Hizmeti
 7. Bilgisayar Hizmetleri
 8. Bankacılık Hizmetleri
 9. Adalet Hizmetleri (Avukatlık, Danışmanlık vs.)
 10. Onarım ve Tamir Hizmetleri
 11. Özel Eğitim ve Öğretim Hizmeti
 12. Dernek ve Kulüpler
 13. Eğlence Hizmeti
 14. Otomotiv Hizmetleri
 15. Diğer Hizmetler

Hizmet Sektörünün Özellikleri

Hizmet sektörünün en önemli özelliği herhangi bir mal üretilmeyen yapısı olmasıdır. Birincil nitelikte endüstriler topraktan mineral, petrol, gıda gibi ürünler üretirken ikincil endüstri inşaatçılar dahil olmak üzere ürünleri işleyen ve hazır hale getirenlerdir. Hizmet sektörünün yer aldığı üçüncül endüstride ise herhangi bir üretim ve işleme aksiyonu yoktur.

Ekonomistler ekonomik aktiviteleri iki kategoriye ayırmaktadırlar. Bu iki kategori mal ve hizmettir. Hizmet ağırlıklı ekonomi gelişmiş ülkelerin özelliklerindendir. Az gelişmiş ülkelerde ise insanlar tarım, madencilik gibi birincil endüstriyel faaliyetlerle uğraşır ve ülke istihdamı bu alandadır.

Örneğin aile hukuku ve boşanma alanında uzman bir avukat hizmet sektörüne dahil olacaktır.

Dünyaca Ünlü Hizmet Sektörü Firmaları

Dünya çapında hizmet ekonomisi bir roket gibi yükselişe geçti. Günümüzde şirketler ve tüketiciler arasında gerçekleşen işlemlerin çoğu hizmet sektörü üzerinden dönüyor.“Hizmet endüstrisi”  spesifik bir varlık gibi görünüyor olabilir ancak bu şemsiyenin altındaki çeşitlilik hayret verici. Ve sektördeki şirketler, kendi pazarlarında sürekli olarak yenilik yapıyorlar. Bu şirketler sadece hizmet sektörünün bir parçası değil, aynı zamanda geleceğe şekil veren varlıklar. Toplum hizmet sektörleri çerçevesine kendisi şekillendirip uyum sağlıyor.

Hizmet sektörü hakkında sohbet etmek ve fikir paylaşımı yapmak için buraya tıklayarak Telegram grubumuza katılabilirsiniz.

Avukat Saim İNCEKAŞ – Adana Avukatlık ve Hukuk Ofisi

Son düzenleme tarihi 29 Mayıs 2021 13:10

Paylaş
Avukat Saim İncekaş

Avukat Saim İncekaş. Adana'da ikamet etmektedir. Kurucu sıfatıyla kendisine ait Adana Avukatlık ve Danışmanlık Bürosunda çalışmalarına devam etmektedir. Ceza Hukuku, Medeni-Boşanma-Aile Hukuku, Bilişim Hukuku avukatlığı ana çalışma dallarıdır. Özellikle boşanma ve ceza avukatlığı üzerine pratik ve deneyim sahibidir. Bu alanlarda 5.000'den fazla yazı ve makalesi bulunmaktadır. Epistemofili teşhisi bulunmaktadır. Adres: Kayalıbağ, Ziya Algan İş Merkezi, Turhan Cemal Beriker Blv. No:9 E-posta: av.saimincekas@gmail.com Telefon: 0534 910 97 43

Yorumları Göster

 • güzel

  Yorumdan vazgeç

  Yorum bırakın

  E-posta adresiniz gizli tutulur.

Yorum bırakın

E-posta adresiniz gizli tutulur.