Siteden ayrılmadan önce tarafımca yazılan site içi arama motorunu deneyin.

Trafik Kazası Mala Zarar Verme Suçu Şikayet Dilekçesi

Trafik Kazası Mala Zarar Verme Suçu Şikayet Dilekçesi

ADANA CUMHURİYET BAŞSAVCILIĞI’NA

 

ŞİKAYETÇİ:

 

VEKİLİ:

 

 

ŞÜPHELİ:

 

 

SUÇ :

Mala Zarar Verme

OLAY TARİHİ:

 

AÇIKLAMALAR

Şüpheli, X plakalı otomobili ile müvekkilime ait olan X plakalı otomobile, X tarihinde X dolaylarında, X Sahil yolunda otomobil Efe X’ın idaresinde iken çarpmıştır. Müvekkilime ait otomobil en sol şeritte seyir halindeyken, bir anda şüpheli kullandığı otomobili önüne doğru kırmış ve yolda ki buzlanmanın etkisiyle duramayarak trafik kazası meydana gelmiştir. Şüpheli önüne kırmasında her ne kadar herhangi bir kusuru bulunmadığını iddia etse de seyir halindeyken tehlikeli hareketler yaparken bir anda el freni çekmiş ve otomobil kayarak müvekkilime ait otomobile çarpmıştır.

Meydana gelen trafik kazası neticesinde ekte ki bulunan görüntülerden de anlaşılacağı üzere her iki otomobilde maddi hasar meydana gelmiştir. Şüpheli kusurlu olduğu aşikâr olsa da mahal vermiş olduğu maddi hasar bedelini karşılamayı kabul etmemiştir. Daha sonrasında müvekkilime ait otomobilin sürücüsü X tarafından, tutanak tutularak gerekli işlemlerin yapılması belirtilmiştir. Ancak taraflar tutanak hususunda, şüphelinin yanlış beyanda bulunmaya kalkması üzerine, mutabık kalamayınca şüpheli şahıs olay yerini terk edip gitmiştir. Yazılmaya çalışılan tutanak ise yırtılarak atılmıştır. Sürücüler her ne kadar birbirlerine iletişim bilgilerini iletmiş olsalar da şüpheli şahıs yapılan aramalara cevap vermemiştir. Herhangi bir şekilde sebep olmuş olduğu zararı giderme girişiminde bulunmamıştır.

Tüm bu nedenlerle şüphelinin eylemi müvekkile ait otomobile maddi zarar verdiğinden ve suç teşkil ettiğinden gerekli soruşturma ve kovuşturmanın yapılarak, şüphelinin cezalandırılması için Savcılığınıza müracaat zorunluluğu doğmuştur.

SONUÇ VE İSTEM:

Açıklanan nedenlerle şüphelinin  TCK m. 151 uyarınca mala zarar verme suçunu işlemesi nedeni ile cezalandırılmasına, müvekkilimin mağduriyetinin giderilmesini, 1136 sayılı yasa gereğince sanıktan alınacak vekâlet ücretinin vekil sıfatı ile tarafıma ödenmesine hükmedilmesine karar verilmesini  saygılarımızla arz ve talep ederiz.

Şikâyetçi Vekili

                                                                                   Av

EKLER

 

  1. Kaza yeri fotoğrafları
  2. Kazanın olduğunu anda çekilen Mobese kamerası kayıtları

Yazar Hakkında: Avukat Saim İncekaş

Saim İncekaş, Adana Barosu'na kayıtlı bir avukattır. 2016 yılından bu yana Merkezi Adana'da bulunan ve kurucusu olduğu İncekaş Hukuk Bürosu'nda çalışmaktadır. Yüksek lisans derecesi ile hukuk eğitimini tamamladıktan sonra bu alanda birçok farklı çalışma yürütmüştür. Özellikle aile hukuku, boşanma, velayet davaları, çocuk hakları, ceza davaları, ticari uyuşmazlıklar, gayrimenkul, miras ve iş hukuku gibi alanlarda uzmandır. Saim İncekaş, sadece Adana Barosu'nda değil, aynı zamanda Avrupa Hukukçular Derneği, Türkiye Barolar Birliği ve Adil Yargılanma Hakkına Erişim gibi dernek ve kuruluşlarda da aktif olarak görev almaktadır. Bu sayede, hukukun evrenselliği konusundaki farkındalık ve hukuk sistemine olan güveni arttırmaya yönelik birçok çalışmada yer almaktadır. Randevu ve Ön Görüşme İçin WhatsApp Üzerinden Hemen İletişime Geçin

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir