Siteden ayrılmadan önce tarafımca yazılan site içi arama motorunu deneyin.

Soruşturmanın Etkin Yürütülmesi ve Hızlandırılması Talepli Dilekçe

ADANA CUMHURIYET BASSAVCILIGINA

SORUSTURMA:

SİKAYETÇİ:

Söz konusu soruşturma dosyasına dair şikâyet dilekçesi 12 tarihinde adli makamlara sunulmuştur. Şikâyet dilekçesine ek olarak, suça konu olayın aydınlatılması ve soruşturmanın etkin yürütülebilmesi amacıyla 32 sayfalık ekran görüntüsü eklenmiştir.

11 tarihinde şüpheli Ahmet’in ifadesinin alınması talimatı verilmişse de kolluk tarafından kimlik tespiti yapılamadığı gerekçesiyle ifade alınamamıştır. Bunun üzerine tarafımızca şahsın kimlik tespitine yarar birçok bilgisi paylaşılmış ve şüpheli tespit edilmiştir.

Ek olarak 18 tarihinde, soruşturmayı aydınlatabilecek nitelikte olduğunu düşündüğümüz şüphelinin, müştekinin oğluna atmış olduğu, müştekinin de muhatap olduğu bir mesaj paylaşılmıştır. Özellikle bu mesaj, tarafımızca şüphelinin inkarını zayıflatıcı ve şüpheliye isnat edilen suç teşkil eden eylemlerinin icra edilmesinin kuvvetli şüphe unsuru olarak değerlendirilmektedir.

19 tarihinde şüphelinin kolluk ifadesi dosyaya eklenmiş ancak özellikle sorulmasını istediğimiz hususların ne yazık ki hiçbiri sorulmamıştır. Bunun üzerine kolluğa 24 tarihinde ek olarak talimat yazılmıştır.

Netice olarak, kanaatimizce soruşturma dosyasının etkin yürütülmediği ve müşteki müvekkilimin anayasal haklarının ihlal edildiği kanaatindeyiz. Gerek ceza hukuku prensiplerince gerekse soruşturma pratiklerince, şüpheli hakkında isnat edilen suç teşkil eden eylemlerin kuvvetle muhtemel icra edildiğini düşünmekteyiz. Dolayısıyla, kolluğa ek talimat ile soruşturmaya dair prosedür işlemlerinin hızlandırılmasını, mümkün olmadığı takdirindeyseniz savcılık sorgusunun yapılmasını ve şüpheli hakkında “yeterli-kuvvetli şüphe” varlığı sebebiyle iddianame düzenlenmesini saygılarımla bilvekale arz ve talep ederim.

MÜŞTEKİ VEKİLİ

Yazar Hakkında: Avukat Saim İncekaş

Saim İncekaş, Adana Barosu'na kayıtlı bir avukattır. 2016 yılından bu yana Merkezi Adana'da bulunan ve kurucusu olduğu İncekaş Hukuk Bürosu'nda çalışmaktadır. Yüksek lisans derecesi ile hukuk eğitimini tamamladıktan sonra bu alanda birçok farklı çalışma yürütmüştür. Özellikle aile hukuku, boşanma, velayet davaları, çocuk hakları, ceza davaları, ticari uyuşmazlıklar, gayrimenkul, miras ve iş hukuku gibi alanlarda uzmandır. Saim İncekaş, sadece Adana Barosu'nda değil, aynı zamanda Avrupa Hukukçular Derneği, Türkiye Barolar Birliği ve Adil Yargılanma Hakkına Erişim gibi dernek ve kuruluşlarda da aktif olarak görev almaktadır. Bu sayede, hukukun evrenselliği konusundaki farkındalık ve hukuk sistemine olan güveni arttırmaya yönelik birçok çalışmada yer almaktadır. Randevu ve Ön Görüşme İçin WhatsApp Üzerinden Hemen İletişime Geçin

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir