Cezai Şart Talepli İhtarname Örneği

Yapılan sözleşmeye taraflardan birinin uymaması durumunda sözleşmedeki cezai şart ve diğer alacaklar sözleşmeyi ihlal eden kişiden geri istenebilir. Haliyle bu durum için dava açmadan önce ihtarname gönderilir.       

Bu yazımızda gönderilmesi gereken ihtarnameye dair bir örnek paylaştık. Avukat Saim İNCEKAŞ tarafından paylaşılan ceza şart talepli ihtarname örneği aşağıdaki gibidir.

İHTARNAME

İHTAR EDEN         :

KARŞI TARAF       :

KONU                    : Borç bildirimidir.

AÇIKLAMA            :

1- Adana/Seyhan mahallesinde 13 pafta, 14 ada ve 15 no’lu parselde bulunan bağımsız bölüm tarafınızdan Adalet Mimarlık Mühendislik İnşaat Ticaret ve Sanayi Limited Şirketi’nden malzeme karşılığı satın alınmıştır. 13 yevmiye no, 16 cilt no, 11 sahife numaralı bu taşınmazın daha sonra tarafıma satışı yapılmış ve tapu tarafıma geçirilerek malik sıfatına haiz hale gelmişimdir.

2- Tarafınızla yapılan sözleşme gereği sözleşme tarihinde henüz içerisinde yaşanılabilir bir halde olmayan mesken, yaşanılabilir hale gelecek şekilde eksiklikleri giderilecek ve tarafıma teslim edilecektir.

3- Bu sözleşme kapsamında mutfak tezgahı ve dolaplar kullanılabilir vaziyette, banyo ve tuvalette bulunan lavabo ve wc taşı, banyo ve lavabo bataryaları kullanılır vaziyette ve seramik kaplamaları, kapı eksiksiz ve tam olarak teslim edilecektir. Odalar içerisinde zemin kaplamalar projeye uygun olarak yapılarak teslim edilecektir.

4- Tüm bu eksiklikler giderilip yaşanılabilir bir halde teslimiyet tarihi 29.04.2021 olarak belirlenmiş, bu tarihten sonra teslimi halinde geçen her gün için 30 (otuz) Türk Lirası cezai şart belirlenmiştir. 29.04.2021 tarihinden bu güne işlemiş cezai şartınızın bedeli yaptığınız ödemeler düşüldükten sonra, 5.000 TL‘dir.

5- Belirtilen durumlar neticesinde bahsi geçen borcunuzu ödemeniz halinde ödeme yaptığınız tarihle teslim tarihi arasında zaman farkı olması durumunda cezai şartınızda işlemiş olacak ve o meblağda ödemeniz gerekecektir.

6- Bu nedenle, bu ihtarın tebliğinden itibaren 15 gün içinde borcunuzu ödemenizi, ödemiş iseniz makbuz örneğini ibraz etmenizi  rica eder , aksi halde yasal yollara başvuracağımızı ihbaren bildiririm.

İHTAR EDEN

Sayın Noter;

Üç örnekten ibaret bu ihtarın bir örneğinin acele olarak karşı tarafa tebliğini, bir örneğinin dairenizde saklanmasını ve tebliğ açıklaması olan diğer örneğinin tarafıma iadesini dilerim.   …/…./…..

İHTAR EDEN

 

Yazar Hakkında: Avukat Saim İncekaş

Saim İncekaş, Adana Barosu'na kayıtlı bir avukattır. 2016 yılından bu yana Merkezi Adana'da bulunan ve kurucusu olduğu İncekaş Hukuk Bürosu'nda çalışmaktadır. Yüksek lisans derecesi ile hukuk eğitimini tamamladıktan sonra bu alanda birçok farklı çalışma yürütmüştür. Özellikle aile hukuku, boşanma, velayet davaları, çocuk hakları, ceza davaları, ticari uyuşmazlıklar, gayrimenkul, miras ve iş hukuku gibi alanlarda uzmandır. Saim İncekaş, sadece Adana Barosu'nda değil, aynı zamanda Avrupa Hukukçular Derneği, Türkiye Barolar Birliği ve Adil Yargılanma Hakkına Erişim gibi dernek ve kuruluşlarda da aktif olarak görev almaktadır. Bu sayede, hukukun evrenselliği konusundaki farkındalık ve hukuk sistemine olan güveni arttırmaya yönelik birçok çalışmada yer almaktadır. Randevu ve Ön Görüşme İçin WhatsApp Üzerinden Hemen İletişime Geçin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir