Mirasçıların Açtığı Çocuğun Soybağının Reddi Davası Dilekçesi

ADANA NÖBETÇİ AİLE MAHKEMESİNE

DAVACI:

VEKİLİ:

DAVA KONUSU:   Mirasçıların Açtığı Çocuğun Soybağının Reddi Davası

DAVANIN DAYANDIĞI

VAKIALAR:

Davalı X tarihinde mirasbırakanımız X ile evlenmiştir. 

Davalı annem X in devam eden boşanma davasında tanık sıfatıyla ifade verdiğimiz sırada gerçekleşen itirafı üzerine öğrendiğimize göre kardeşim olarak gözüken Küçük X onun evlilik dışı ilişkisinden dünyaya geldiği halde davalı X in beyanıyla eşi X ile ortak çocuğu gibi nüfusa kaydedilmiş bulunmaktadır.

Davalının bu itirafını X günlü duruşmada öğrenen kocası/kütük babası duruşma salonunda kalp krizi geçirerek vefat etmiş olup geriye mirasçı olarak sağ eşi davalı X ile ergin ortak çocuğu davacı X kalmıştır.

Bir işte yasal temsilcinin menfaati ile küçüğün menfaati çatışıyorsa vesayet makamı tarafından ilgilisinin isteği üzerine temsil kayyımı atanacağından (TMK md 426) açacağımız soybağının reddi davasında küçük X’i temsil etmesi için temsil kayyımı atanması isteminde bulunduk. Açtığımız dava sonucunda soybağının reddi davasında küçük X’i temsil etmesi için X temsil kayyımı olarak atanmıştır. 

Dava açma süresinin geçmesinden önce kocanın/kütük babasının ölmesi sebebiyle kocanın/ kütük babasının altsoyu olan davacı için doğumu ve kocanın ölümünü öğrenmesinden başlayarak bir yıl içinde soybağının reddi için dava açma zorunluluğu doğmuş bulunmaktadır.

Yazar Hakkında: Avukat Saim İncekaş

Saim İncekaş, Adana Barosu'na kayıtlı bir avukattır. 2016 yılından bu yana Merkezi Adana'da bulunan ve kurucusu olduğu İncekaş Hukuk Bürosu'nda çalışmaktadır. Yüksek lisans derecesi ile hukuk eğitimini tamamladıktan sonra bu alanda birçok farklı çalışma yürütmüştür. Özellikle aile hukuku, boşanma, velayet davaları, çocuk hakları, ceza davaları, ticari uyuşmazlıklar, gayrimenkul, miras ve iş hukuku gibi alanlarda uzmandır. Saim İncekaş, sadece Adana Barosu'nda değil, aynı zamanda Avrupa Hukukçular Derneği, Türkiye Barolar Birliği ve Adil Yargılanma Hakkına Erişim gibi dernek ve kuruluşlarda da aktif olarak görev almaktadır. Bu sayede, hukukun evrenselliği konusundaki farkındalık ve hukuk sistemine olan güveni arttırmaya yönelik birçok çalışmada yer almaktadır. Randevu ve Ön Görüşme İçin WhatsApp Üzerinden Hemen İletişime Geçin

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir