Siteden ayrılmadan önce tarafımca yazılan site içi arama motorunu deneyin.

Evlilik Dışı Çocuğun Tanınması Dava Dilekçesi

AİLE MAHKEMESİ SAYIN HAKİMLİĞİNE

DAVACI:

VEKİLİ:

DAVALI:

KONU: Çocuğun tanınması talebi hakkında

AÇIKLAMALAR

1- Taraflar arasında 12-13 yılları arasında duygusal bir ilişki yaşanmıştır. İlişkileri 14 yılının Ocak Ayında davalının müvekkile hiç bir haber vermeden Ankara iline taşınmasıyla bitmek durumunda kalmıştır. Pek çok ortak arkadaşları bulunan tarafların ayrılığının ardından 14 ay geçtikten sonra müvekkil, davalının 11 tarihinde Ankara Hastanesi’nde bir kız çocuğu dünyaya getirdiği ve çocuğun davalı anne adına nüfusa kaydedildiği bilgisini edinmiştir.

2- Çocuğun babası müvekkilimizdir bu durum, yapılacak DNA testiyle de ortaya çıkacaktır. Ayrıca müvekkilimizin çocuğun babası olduğu tanık beyanları ile de doğrulanabilecektir.

3- Müvekkil, her normal baba gibi çocuğunun varlığını öğrendiği tarihten itibaren çocuğu ile iletişim kurmak ve babalık görevlerini yerine getirmek istemektedir. Açıklanan nedenlerle; müvekkilin 11 tarihinde doğan Ayşe isimli çocuğun babası olarak tanınması için işbu davanın açılması zorunluluğu hasıl olmuştur.

DELİLLER: Taraflar arasındaki ilişkiyi gösterir fotoğraf ve kayıtlar, Ankara Hastanesi doğum kayıtları, nüfus kayıtları, DNA Testi, tanık beyanları, yemin ve sair tüm deliller.

HUKUKİ SEBEPLER: 4721 Sayılı TMK. m. 42, 295, 296, 297, 298, 299; 5490 Sayılı Nüfus Hizmetleri Kanunu m. 28.

TALEP SONUCU: Açıklanan nedenlerle, müvekkilin davalının çocuğu …’nın babası olarak tanınmasına karar verilmesi ile yargılama gideri ve vekalet ücretinin karşı tarafa yükletilmesine karar verilmesini vekaleten arz ve talep ederiz. Saygılarımızla.

DAVACI VEKİLİ

Yazar Hakkında: Avukat Saim İncekaş

Saim İncekaş, Adana Barosu'na kayıtlı bir avukattır. 2016 yılından bu yana Merkezi Adana'da bulunan ve kurucusu olduğu İncekaş Hukuk Bürosu'nda çalışmaktadır. Yüksek lisans derecesi ile hukuk eğitimini tamamladıktan sonra bu alanda birçok farklı çalışma yürütmüştür. Özellikle aile hukuku, boşanma, velayet davaları, çocuk hakları, ceza davaları, ticari uyuşmazlıklar, gayrimenkul, miras ve iş hukuku gibi alanlarda uzmandır. Saim İncekaş, sadece Adana Barosu'nda değil, aynı zamanda Avrupa Hukukçular Derneği, Türkiye Barolar Birliği ve Adil Yargılanma Hakkına Erişim gibi dernek ve kuruluşlarda da aktif olarak görev almaktadır. Bu sayede, hukukun evrenselliği konusundaki farkındalık ve hukuk sistemine olan güveni arttırmaya yönelik birçok çalışmada yer almaktadır. Randevu ve Ön Görüşme İçin WhatsApp Üzerinden Hemen İletişime Geçin

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir