Avukatınızın Size Anlatmayacağı 7 Sır

Tem 26, 2020 | Genel Yazılar

Davalık bir durumunuz mu var? Belki de bir boşanma davası? Kazançlı bir şirket birleşmesi? Makalemizde ele aldığımız samimi ipuçlarını okuyup sonrasında bir avukat ararken dikkat etmeniz gerekenler hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

 

Avukat İpuçları

Ne zaman bir avukat tutma ihtiyacı doğar?

Avukat Saim İncekaş: “Uyuşmazlıklar baş gösterdiğinde, kişi direkt olarak bir avukatı arama eğilimindedir”, Ancak bazı durumlarda da yapmanız gereken son şeyin bir avukat ile iletişime geçmek olduğunu söylemek gerekir. Birey yaşadığı her uyuşmazlığı bir avukat yardımıyla çözecek değildir. Öyle ki bazı hallerde avukat tutmak tansiyonu yükseltir ve çözüm sürecinin uzamasına neden olur. Bunun yanında harcadığınız zaman ve maddi külfetle baş başa kalırsınız. Size önerim şudur ki yaşadığınız bir uyuşmazlığı öncelikle kendi başınıza çözmek için çaba gösterin.

Avukat Tutmadan Önce…

“Ne zaman bir uyuşmazlık tarafımıza intikal etse, biz öncelikle bir ihtarname veya mektup yollayarak uyuşmazlığın arabuluculuk halinde çözülmesi için elimizden geleni yaparız” diyor Av. Saim İncekaş. İhtarnamelerde genellikle problemlerin büyütülmesine yol açan duygusal çekişmeler nötr hale getirilir. İhtarnameyi lisans eğitimi almış her birey yazabilir. Yeter ki resmi şablona uyun ve uyuşmazlık yaşadığınız konuya objektif açıdan yaklaşabilir durumda olun.

blank

İyi bir avukat nasıl seçilir?

Aslında iyi bir avukat seçmenin formülü çok basittir; “İçgüdünüze güvenin”. Avukatınız resmi makamlarda sizi temsil edecek kişidir. Hukuk bilgisinden ziyade iletişim becerilerine ve sizin hukuksal probleminize ne kadar ilgi gösterdiğini gözlemleyin. Avukatınız sizi dinliyor mu? Sizin anlayacağınız bir dil ve üslupla konuşuyor mu? Avukatlık ücretini konuşmak için an mı kolluyor? Avukatınızın güvenebileceğiniz bir kişi olmasını ve onun yanındayken iyi hissediyor olmanızı esas alın ve avukatınızı bu şekilde seçin.

Avukatınız hakkında diğerleri ne düşünüyor?

Günümüzde arama motorundan küçük bir ön araştırma yapmak oldukça basit. Birçok dava kazanılır veya kaybedilir ancak avukatınızın piyasadaki bilinirliği baki kalır. Bu nedenle araştırmanız sonucu mutlaka bir fikir edineceksinizdir. Duruşma esnasında avukatınızın hitabeti ve hukuk bilgisi sayesinde çoğu hakim sizin davanıza saygı duyacak ve ilgi gösterecektir. Tahkikata gereken saygıyı ve önemi gösteren avukat kendi davasına da saygı gösterilmesini sağlar. Öte yandan avukatınıza duyulan saygı yargılama harici sulh yollarını her zaman açık tutar. Saygı gören bir avukat yargılamayı beklemeden 3. kişilerle iş bitirme potansiyeline sahiptir.

blank

“Mahkemede görüşürüz” sözü biraz yanlış anlaşılıyor

Günümüzde film ve dizilerde anlatılan avukatlık ve yargılama süreci insanları gerçekten çok yanlış yönlendiriyor. Çünkü birçok uyuşmazlık duruşma haricinde çözülüyor. Aynı çerçevede duruşmalarda saatler süren savunmalar veya afilli sözler kullanılmıyor. Hukuk duygudan arınmış bir mantıktır. Taraflar birbirini küçük düşürmek yerine somut vakıayı aydınlatırsa davayı kazanabilir. Mahkeme salonları laf dalaşı mecrası değildir.

İyi bir avukat mahkeme salonunun dışında oturan kişidir

Tecrübelerime göre iyi bir avukat her zaman uyuşmazlığı mahkeme dışında çözecek bir yol bulur. Tüm alternatif sulhe teşvik yolları tıkanmış olsa bile avukat alternatif yaratan kişidir. Eğer avukatınız direkt olarak dava açmayı, husumetli olunan tarafın evine mahkeme celbi göndermeyi size hevesli bir şekilde beyan ediyorsa, o avukatla yola devam etmeyi tekrardan düşünün.

Dürüst olun, dürüstlük bulun

Gerek avukatın gerekse müvekkilinin birbirine dürüst bir şekilde yaklaşmaları zorunluluk arz eden bir hadisedir. Kazanılacak bir çok dava müvekkilin gerçek dışı beyanda bulunması veya olanları abartması nedeniyle sıkıntılı bir duruma düşebilir. Avukatınıza dürüst olmazsanız, avukata kendi duymak istediklerinizi aktarırsanız, onun tecrübesinden yararlanmanız mümkün olmaz. Hatta avukatınıza dürüst olmayacaksanız hiç avukattan hizmet almayı düşünmeyin bile.

Avukat Saim İncekaş, kurucu sıfatıyla Adana İncekaş Hukuk ve Danışmanlık Bürosunda çalışmalarına devam etmektedir. Ceza Hukuku, Medeni-Boşanma-Aile Hukuku, Bilişim Hukuku avukatlığı ana çalışma dallarıdır. 

Özellikle boşanma ve ceza avukatlığı üzerine pratik ve deneyim sahibidir. Bu alanlarda 5.000’den fazla yazı ve makalesi bulunmaktadır.

Adres: Kayalıbağ, Ziya Algan İş Merkezi, Turhan Cemal Beriker Blv. No:9
E-posta: av.saimincekas@gmail.com
Telefon: 0534 910 97 43 
WhatsApp üzerinden iletişim için tıklayınız.
Telegram üzerinden iletişim için tıklayınız.

Avukat Saim İNCEKAŞ

Kurucu & Yönetici Avukat, Adana Avukat ve Hukuki Danışmanlık Bürosu

0 Yorum

Bir İçerik Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

blank

Haftanın Özlü Sözü

“Bir saat adaletle hükmetmek, bir sene ibadet etmekten daha hayırlıdır.”  Hz. Muhammed(Hadis-i Şerif)

Kategoriler

Hukuki uyuşmazlıklarınız için avukata danışın!

blank

error: Uyarı: Üyelik avukatlara hususidir. Sağ altta yer alan canlı destek üzerinden üyelik oluşturabilirsiniz.