Ziynet Konusunda Hukukçu Bilirkişi Seçilemez- Yargıtay Kararı

Mar 15, 2020 | Ziynet-Altın Alacağı

Ziynet Konusunda Hukukçu Bilirkişi Seçilemez

Ziynetler konusunda uzmanlığı olan kuyumcu bir bilirkişinin rey ve mütalaasına başvurulmadır.

Mahkemece ziynetlerle ilgili hukukçu bilirkişi tarafından düzenlenen rapor esas alınarak hüküm tesis edilmiştir. Raporu tanzim eden avukatın; rey ve mütalaasına başvurulan konuya ilişkin uzmanlık durumu belirtilmediği gibi raporu da nesnel bulgulara ve delillere dayalı olmayıp varsayıma dayanmaktadır. Hakim, çözümü özel veya teknik bir bilgiyi gerektiren hallerde oy ve görüşünü almak üzere bilirkişiye başvurur (HUMK. md. 275) ve bilirkişiyi kural olarak davanın tarafları seçer. Taraflar ittifak edemedikleri takdirde tahkikat hakimi tarafından intihap olunur. (HUMK. md.276/1) O halde, alanında uzman bilirkişinin öncelikle taraflarca seçilmesi için taraflara imkan vermek, tarafların bilirkişi seçimi konusunda ittifak edememeleri halinde ziynetler konusunda uzmanlığı olan kuyumcu bir bilirkişinin hakim tarafından seçilip, dava konusu ziynetlerle ilgili rey ve mütalaasına başvurmak, bu hususa ilişkin ayrıntılı rapor alınıp sonucuna göre karar vermek gerekirken, ne suretle uzman olduğu belirtilmeyen avukat bilirkişinin varsayıma dayalı raporu esas alınarak hüküm kurulması doğru bulunmamıştır. (Y2HD, 14.06.2011, E. 2010/7011, K. 2011/10548.)

Kaynak: https://www.yargitay.gov.tr/

Avukat Saim İncekaş, kurucu sıfatıyla Adana İncekaş Hukuk ve Danışmanlık Bürosunda çalışmalarına devam etmektedir. Ceza Hukuku, Medeni-Boşanma-Aile Hukuku, Bilişim Hukuku avukatlığı ana çalışma dallarıdır. 

Özellikle boşanma ve ceza avukatlığı üzerine pratik ve deneyim sahibidir. Bu alanlarda 5.000’den fazla yazı ve makalesi bulunmaktadır.

Adres: Kayalıbağ, Ziya Algan İş Merkezi, Turhan Cemal Beriker Blv. No:9
E-posta: av.saimincekas@gmail.com
Telefon: 0534 910 97 43 
WhatsApp üzerinden iletişim için tıklayınız.
Telegram üzerinden iletişim için tıklayınız.

Avukat Saim İNCEKAŞ

Kurucu & Yönetici Avukat, Adana Avukat ve Hukuki Danışmanlık Bürosu

0 Yorum

Bir İçerik Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Ziynet Konusunda Hukukçu Bilirkişi Seçilemez

Haftanın Özlü Sözü

“Bir saat adaletle hükmetmek, bir sene ibadet etmekten daha hayırlıdır.”  Hz. Muhammed(Hadis-i Şerif)

Kategoriler

Hukuki uyuşmazlıklarınız için avukata danışın!

blank

error: Uyarı: Sadece üyeler bu işlemi gerçekleştirebilir. Bilginin fonlanması ve geliştirilmesi amacıyla sitemize kayıtlı olmayan ziyaretçilerimizin günlük 3 makale görüntüleme hakkı bulunmaktadır.