Aklınıza takılan başka detaylar mı var?

Günlük 10.000'i aşkın ziyaretçisi olan hukuk forumunda sorularınızı gündeme getirebilirsiniz.

HUKUK FORUMU

Yorum yaparak bilgiyi çoğaltın!

Yazıyı okumanızın ardından konuyla alakalı fikir, düşünce, gelişme veya düzeltmelerinizi yorum kısmında belirtebilirsiniz. Bu sayede konuyla ilgili gelişmelerden e-posta yoluyla haberdar olur ve yenilikleri takip etme şansı yakalarsınız.

Ziynet Konusunda Hukukçu Bilirkişi Seçilemez- Yargıtay Kararı

Ziynet Konusunda Hukukçu Bilirkişi Seçilemez

Ziynetler konusunda uzmanlığı olan kuyumcu bir bilirkişinin rey ve mütalaasına başvurulmadır.

Mahkemece ziynetlerle ilgili hukukçu bilirkişi tarafından düzenlenen rapor esas alınarak hüküm tesis edilmiştir. Raporu tanzim eden avukatın; rey ve mütalaasına başvurulan konuya ilişkin uzmanlık durumu belirtilmediği gibi raporu da nesnel bulgulara ve delillere dayalı olmayıp varsayıma dayanmaktadır. Hakim, çözümü özel veya teknik bir bilgiyi gerektiren hallerde oy ve görüşünü almak üzere bilirkişiye başvurur (HUMK. md. 275) ve bilirkişiyi kural olarak davanın tarafları seçer. Taraflar ittifak edemedikleri takdirde tahkikat hakimi tarafından intihap olunur. (HUMK. md.276/1) O halde, alanında uzman bilirkişinin öncelikle taraflarca seçilmesi için taraflara imkan vermek, tarafların bilirkişi seçimi konusunda ittifak edememeleri halinde ziynetler konusunda uzmanlığı olan kuyumcu bir bilirkişinin hakim tarafından seçilip, dava konusu ziynetlerle ilgili rey ve mütalaasına başvurmak, bu hususa ilişkin ayrıntılı rapor alınıp sonucuna göre karar vermek gerekirken, ne suretle uzman olduğu belirtilmeyen avukat bilirkişinin varsayıma dayalı raporu esas alınarak hüküm kurulması doğru bulunmamıştır. (Y2HD, 14.06.2011, E. 2010/7011, K. 2011/10548.)

Kaynak: https://www.yargitay.gov.tr/

Son düzenleme tarihi 15 Mart 2020 14:03

Paylaş
Avukat Saim İncekaş

Avukat Saim İncekaş. Adana'da ikamet etmektedir. Kurucu sıfatıyla kendisine ait Adana Avukatlık ve Danışmanlık Bürosunda çalışmalarına devam etmektedir. Ceza Hukuku, Medeni-Boşanma-Aile Hukuku, Bilişim Hukuku avukatlığı ana çalışma dallarıdır. Özellikle boşanma ve ceza avukatlığı üzerine pratik ve deneyim sahibidir. Bu alanlarda 5.000'den fazla yazı ve makalesi bulunmaktadır. Adres: Kayalıbağ, Ziya Algan İş Merkezi, Turhan Cemal Beriker Blv. No:9 E-posta: av.saimincekas@gmail.com Telefon: 0534 910 97 43

Bir yorum bırakın

E-posta adresiniz gizli tutulacaktır.