Ziynet eşyasının dükkan alınırken bozdurulduğu belirlenmişse davanın kabulü gerekir

Mar 15, 2020 | Ziynet-Altın Alacağı

Ziynet eşyasının dükkan alınırken bozdurulduğu belirlenmişse davanın kabulü gerekir

ÖZET: Ziynet eşyasının dükkan alınırken bozdurulduğu belirlenmişse davanın kabulü gerekir.

Davalı-karşılık davacı, karşılık boşanma davasına ilişkin dava dilekçesinde; düğünde kendisine takılan 8 adet bilezik ile evlilik birliğinin devamı sırasında kocası tarafından kendisine alman 45 adet bilezik ve 15 adet Cumhuriyet altınım dükkan alınırken kocasına verdiğini; davacı-karşılık davalının bunlan daha sona iaede etmediğini ileri sürerek; bu altınların aynen iadesini veya bu altınlar için fazlaya ilişkin hakkı saklı kalmak kaydıyla şimdilik 1.000 TL.’nin karşı davalıdan tahsiline karar verilmesini de istemiştir.

Dinlenen tanıklar, evlenirken davalı-karşılık davacıya 5-6 tane bilezik takıldığını, ancak ekonomik durumları düzeldikten sonra Erdal’ın Melek’e sürekli altın almaya başladığını, bunların sayısını bilmediklerini söylemişler; bu bileziklerin dükkan alınırken bozdurulduğunu ifade etmişlerdir. Bu beyanlardan çıkan sonuç; davalı-karşılık davacıya evlenmeleri sırasında 5 adet bilezik takıldığı, dükkan alınırken davacı-karşılık davalı (koca) tarafından bozdurulduğudur.

Tanıkların, tarafların evlenmelerinden sonra alınan bileziklerin cins, nitelik ve sayısıyla 15 adet Cumhuriyet altınıyla ilgili bilgileri bulunmamaktadır. Öyleyse, 5 adet bilezikle ilgili talebin kabulüne karar verilmesi gerekirken; yazılı şekilde hüküm kurulması doğru bulunmamıştır. (Y2HD, 16.12.2010, E. 2009/19054, K. 2010/21220.)

Kaynak: https://www.yargitay.gov.tr/

Avukat Saim İncekaş, kurucu sıfatıyla Adana İncekaş Hukuk ve Danışmanlık Bürosunda çalışmalarına devam etmektedir. Ceza Hukuku, Medeni-Boşanma-Aile Hukuku, Bilişim Hukuku avukatlığı ana çalışma dallarıdır. 

Özellikle boşanma ve ceza avukatlığı üzerine pratik ve deneyim sahibidir. Bu alanlarda 5.000’den fazla yazı ve makalesi bulunmaktadır.

Adres: Kayalıbağ, Ziya Algan İş Merkezi, Turhan Cemal Beriker Blv. No:9
E-posta: av.saimincekas@gmail.com
Telefon: 0534 910 97 43 
WhatsApp üzerinden iletişim için tıklayınız.
Telegram üzerinden iletişim için tıklayınız.

Avukat Saim İNCEKAŞ

Kurucu & Yönetici Avukat, Adana Avukat ve Hukuki Danışmanlık Bürosu

0 Yorum

Bir İçerik Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Ziynet eşyasının dükkan alınırken bozdurulduğu belirlenmişse davanın kabulü gerekir

Haftanın Özlü Sözü

“Bir saat adaletle hükmetmek, bir sene ibadet etmekten daha hayırlıdır.”  Hz. Muhammed(Hadis-i Şerif)

Kategoriler

Hukuki uyuşmazlıklarınız için avukata danışın!

blank

error: Uyarı: Uyarı: Bu işlem için giriş yapmanız gerekmektedir. Üst menüde yer alan üye giriş sayfasından ücretsiz giriş yapabilirsiniz.