Ziynet alacağı usulüne uygun şekilde açılan dava ya da karşı davada istenebilir- Yargıtay Kararı: 2HD E. 2011/21899, K. 2012/280

Mar 14, 2020 | Ziynet-Altın Alacağı

Ziynet alacağı usulüne uygun şekilde açılan dava ya da karşı davada istenebilir

Davalı kadın cevap dilekçesinde ve 15.05.2008 tarihli dilekçesinde ziynet eşyalarına yönelik alacak talebinde bulunmuşsa da; bu istemini karşı dava olarak ileri sürüp, süresinde gerekli başvurma ve peşin nispi harcını yatırmamıştır.

Bu istekle ilgili peşin nispi harcın sonradan yatınlmış olması, talebe dava niteliği vermez. Durum böyleyken mahkemece, davalı kadının ziynet alacağı istemiyle ilgili olarak ” usulünce açılmış bir dava bulunmadığından karar verilmesine yer olmadığına ” şeklinde karar verilmesi gerekirken; yazılı şekilde ziynetlerin bedeline hükmedilmesi usul ve yasaya aykırı olmuş; bozmayı gerektirmiştir. (Y2HD, 16.01.2012, E. 2011/21899, K. 2012/280.)

Avukat Saim İncekaş, kurucu sıfatıyla Adana İncekaş Hukuk ve Danışmanlık Bürosunda çalışmalarına devam etmektedir. Ceza Hukuku, Medeni-Boşanma-Aile Hukuku, Bilişim Hukuku avukatlığı ana çalışma dallarıdır. 

Özellikle boşanma ve ceza avukatlığı üzerine pratik ve deneyim sahibidir. Bu alanlarda 5.000’den fazla yazı ve makalesi bulunmaktadır.

Adres: Kayalıbağ, Ziya Algan İş Merkezi, Turhan Cemal Beriker Blv. No:9
E-posta: av.saimincekas@gmail.com
Telefon: 0534 910 97 43 
WhatsApp üzerinden iletişim için tıklayınız.
Telegram üzerinden iletişim için tıklayınız.

Avukat Saim İNCEKAŞ

Kurucu & Yönetici Avukat, Adana Avukat ve Hukuki Danışmanlık Bürosu

0 Yorum

Bir İçerik Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Ziynet alacağı usulüne uygun şekilde açılan dava ya da karşı davada istenebilir

Haftanın Özlü Sözü

“Bir saat adaletle hükmetmek, bir sene ibadet etmekten daha hayırlıdır.”  Hz. Muhammed(Hadis-i Şerif)

Kategoriler

Hukuki uyuşmazlıklarınız için avukata danışın!

blank

error: Uyarı: Sadece üyeler bu işlemi gerçekleştirebilir. Bilginin fonlanması ve geliştirilmesi amacıyla sitemize kayıtlı olmayan ziyaretçilerimizin günlük 3 makale görüntüleme hakkı bulunmaktadır.