Ziynet alacağı davasında dava konusu ziynetlerin dava tarihi itibarıyla değerleri belirlenmelidir

Ziynet alacağı davasında dava konusu ziynetlerin dava tarihi itibarıyla değerleri belirlenmelidir

Ziynet alacağı davasında dava konusu ziynetlerin dava tarihi itibarıyla değerleri belirlenmelidir.

Ziynetlerin bir kısmının davacı-davalı koca yanında olduğu, bir kısmının ise satıldığının davacı-davalı koca tarafından kabul edildiği dosya kapsamı ile sabittir.

Öte yandan davalı-davacı kadının son olayda şiddet gördüğü ve tarafların bu olay üzerine ayrıldıkları anlaşılmaktadır. O halde mahkemece dava konusu ziynetlerin dava tarihi itibarıyla değerinin tespiti için hüküm vermeye uygun şekilde yeniden bilirkişi raporu alınıp sonucuna göre davanın tamamen kabulü gerekirken yazılı şekilde hüküm kurulması isabetsizdir. (Y2HD, 26.05.2011, E. 2010/7938, K. 2011/9201.)

Kaynak: https://www.yargitay.gov.tr/

Son düzenleme tarihi 6 Eylül 2020 08:56

Paylaş
Avukat Saim İncekaş

Avukat Saim İncekaş. Adana'da ikamet etmektedir. Kurucu sıfatıyla kendisine ait Adana Avukatlık ve Danışmanlık Bürosunda çalışmalarına devam etmektedir. Ceza Hukuku, Medeni-Boşanma-Aile Hukuku, Bilişim Hukuku avukatlığı ana çalışma dallarıdır. Özellikle boşanma ve ceza avukatlığı üzerine pratik ve deneyim sahibidir. Bu alanlarda 5.000'den fazla yazı ve makalesi bulunmaktadır. Adres: Turhan Cemal Beriker Blv. No:7, Ziya Algan İş Merkezi Kat:5 Daire:41 E-posta: av.saimincekas@gmail.com Telefon: 0534 910 97 43

Bir yorum bırakın

E-posta adresiniz gizli tutulacaktır.