Ziynet Alacağı Davasında Bilirkişi Raporuna İtiraz ve Dilekçesi

Tem 6, 2020 | Ziynet-Altın Alacağı

Ziynet Alacağı Davasında Bilirkişi Raporuna İtiraz ve Dilekçesi

Ziynet Alacağı Davasında Bilirkişi Raporuna İtiraz

 

  • Davacının ziynet eşyaları hususunda iddialarının mesnetsiz olduğu bu iddialarını kanıtlayan somut olguların bulunmaması ve davacı tanıklarının da daha önceki beyanlarında tanıklıktan ziyade taraf niteliğinde duygusal, suçlayıcı ifadeleri davanın haksızlığını ortaya koymaktadır.
  • Ziynet alacağı davası genellikle boşanma süreciyle birlikte yönetilir. İyi bir aile ve medeni hukuk avukatının pratikte birçok davanın seyrini değiştirdiğini söylemek mümkündür. İspat açısından çetrefilli ve öngörü gerektiren bir davadır.

 

Ziynet Alacağı Davasında Bilirkişi Raporuna İtiraz Dilekçesi

 

ADANA-KOZAN ASLİYE HUKUK MAHKEMESİNE

(AİLE MAHKEMESİ SIFATI İLE)

 

ESAS NO         :

DAVALI          :

VEKİLİ            :

DAVACI         :

VEKİLİ           :

KONU            : Bilirkişi raporuna itirazlarımızı ve esas hakkında beyanlarımızı içeren dilekçemizdir.

AÇIKLAMALAR

X tarihli bilirkişi raporunda rapora esas alınan fotoğrafta görülen ziynetlerle raporda tespit edilen ziynetler uyumlu değildir. Zira dosyaya sunulan siyah beyaz fotoğraftan ziynet eşyalarının niteliğinin tam olarak tespiti hayatın olağan akışına uygun değildir. Bu sebeple raporda belirtilen miktara gerçeğe uygun olmaması sebebiyle itiraz ediyoruz.

Davacı-karşı davalı 2016/… E sayılı dosyada ziynet eşyalarının davalı tarafından alındığını iddia etmiştir. Yargıtay kararlarında da belirtildiği üzere hayat deneylerine göre olağan olan bu çeşit eşyanın kadın üzerinde olması ya da evde saklanmış muhafaza edilmiş bulunmasıdır. Davacı kadın dava konusu ziynet eşyasının varlığını ve evlilik birliği içinde elinden zorla alındığını ispat yükü altındandır. (Yargıtay 2.HD K 2017/3455). Diğer taraftan söz konusu eşyalar rahatlıkla saklanabilen, taşınabilen, götürülebilen nevidendir. Onun için evden ayrılmayı tasarlayan kadının bunları önceden götürmesi gizlemesi her zaman mümkündür (Yargıtay 3.HG K2019/25). Davacı bu eşyaları kendisi muhafaza etmektedir. Davalı müvekkilin işte olduğu zamanlar ise ziynet eşyalarından bir kısmını akrabalarına vermiş, daha sonra evden ayrıldığında ise kalanını yanında götürmüştür.

Davacının babaannesinin(x), evlilik birliğinin kurulduğu ilk andan itibaren taraflarla birlikte yaşaması ve yeni evli bir çift üzerindeki aile baskısının babaanne gibi bir akraba ile doğrudan sağlanması; evlilik birliği devam ederken davacının babası ve dayısının da en az aynı derecede baskın olduğuna ve ziynet eşyalarının bu kişilere davacı tarafından intikaline karine teşkil etmektedir. Davacının ailesinin evlilik birliği üzerinde gerek maddi gerek manevi açıdan oldukça etkin konumları evlilik kurumunun baştan itibaren kurulamamasına, sağlıksız bir ilişki tesis edilmesine, taraflar arasında huzursuzluğa; en nihayetinde de sonlanmasına neden olmuştur.

Davacının ziynet eşyaları hususunda iddialarının mesnetsiz olduğu bu iddialarını kanıtlayan somut olguların bulunmaması ve davacı tanıklarının da daha önceki beyanlarında tanıklıktan ziyade taraf niteliğinde duygusal, suçlayıcı ifadeleri davanın haksızlığını ortaya koymaktadır.

SONUÇ VE İSTEM:  Yukarıda arz ve izah ettiğim nedenlerle Sayın Mahkemece resen göz önüne alınacak nedenlerle

X tarihli bilirkişi raporuna itiraz ediyoruz.

Mesnetsiz davanın reddine karar verilmesi saygıyla arz ve talep olunur. tarih

                                                                                                          Davalı-Karşı Davacı Vekili

Avukat Saim İncekaş, kurucu sıfatıyla Adana İncekaş Hukuk ve Danışmanlık Bürosunda çalışmalarına devam etmektedir. Ceza Hukuku, Medeni-Boşanma-Aile Hukuku, Bilişim Hukuku avukatlığı ana çalışma dallarıdır. 

Özellikle boşanma ve ceza avukatlığı üzerine pratik ve deneyim sahibidir. Bu alanlarda 5.000’den fazla yazı ve makalesi bulunmaktadır.

Adres: Kayalıbağ, Ziya Algan İş Merkezi, Turhan Cemal Beriker Blv. No:9
E-posta: av.saimincekas@gmail.com
Telefon: 0534 910 97 43 
WhatsApp üzerinden iletişim için tıklayınız.
Telegram üzerinden iletişim için tıklayınız.

Avukat Saim İNCEKAŞ

Kurucu & Yönetici Avukat, Adana Avukat ve Hukuki Danışmanlık Bürosu

0 Yorum

Bir İçerik Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

blank

Haftanın Özlü Sözü

“Bir saat adaletle hükmetmek, bir sene ibadet etmekten daha hayırlıdır.”  Hz. Muhammed(Hadis-i Şerif)

Kategoriler

Hukuki uyuşmazlıklarınız için avukata danışın!

blank

error: Uyarı: Sadece üyeler bu işlemi gerçekleştirebilir. Bilginin fonlanması ve geliştirilmesi amacıyla sitemize kayıtlı olmayan ziyaretçilerimizin günlük 3 makale görüntüleme hakkı bulunmaktadır.