Ziynet Alacağı Dava Dilekçesi

Şub 26, 2020 | Ziynet-Altın Alacağı

Ziynet Alacağı Dava Dilekçesi

Ziynet eşyası kadına düğünde takılan ve maddi değer taşıyan eşyaları ifade eder. Kültürümüzde düğünlerde gelin ve damada hediye etmek için genellikle altın veya para tercih edilir. Boşanma durumu ortaya çıktığında ise mevzu bahis ziynet eşyalarının akıbeti tartışılır hale gelir.

Ziynet alacağı davası kısmi talepli açılabilir. Kuyumcu bilirkişi tarafından değer tespiti yapıldıktan sonra dava değerini arttırabilirsiniz. Ayrıca dava açılırken işbu eşyaların öncelikle iadesini talep etmenizde fayda vardır. Sizlere önerim altınların adetini doğru bir şekilde yazmanız. Gram ve ayarı zaten tahmini yazıyoruz. Değerlerini de piyasaya göre düşük yazabilirsiniz.

Ziynet alacağı davasını açarken fazla miktarda harç ödemek istemezsiniz. Bu nedenle dava değerini az gösterin, az göstermek sıkıntı yaratmıyor. Hakimler gösterilen değere sorun çıkartmıyor. Tabii çok düşük göstermeyin.

200 gr bilezik, 10 tam 16 yarım altından şimdilik : 22 ayar 10 gr bilezik ile 1 tam altın ve 1 yarım altının aynen iadesi ile aynen iade mümkün olmadığı takdirde fiili ödeme günündeki rayiç değerinin… şeklinde kısmi dava olarak açın. Fazlaya dair hakları saklı tutmasanız da yeni TBK’da böyle bir zarurete gerek yok, yani kendiliğinden saklı sayılır. (Ama siz  yine de yazın…) Bakiye kısımda zamanaşımını kaçırmayın. Artırım değil kısmi ıslah yapacaksınız. Harca esas değerde kısmi olarak her üç kalemin TL karşılığını ayrı ayrı gösterin. Bilezik 22 gram olmayabilir, onu da bir düşünün, karışık ise durum da karışık ama siz tek bir gram yazın, ispatı zor, karşı taraf uğraşsın, tanıklar örneğin 22 ayar der ise sorun yaşamazsınız.

Özet olarak ziynet alacağı dava dilekçesine gram, cins ve adedi tam olarak yazın. Dava tutarını da düşük gösterebilirsiniz. Şahsi önerim deneyimsiz bir hakimin davanızı hakkaniyete aykırı şekilde reddetmesi olasılığına karşı istinaf kesin sınırının üstünde dava konusu değeri belirleyin. Eğer gramı tahmin edemiyorsanız altınların adet ve türünü belirtin ve gramının bilirkişi tarafından tespit edilmesini isteyin. Son olarak yasal faiz isteme hakkınız da var. Yasal faiz istemeyi unutmayın.

Ziynet Alacağı Dava Dilekçesi Örneği

NÖBETÇİ AİLE MAHKEMESİNE

DAVACI

VEKİLİ

DAVALI

DAVA KONUSU: Ziynet Alacağı Davası

DAVA DEĞERİ: 12.000 TL

DAVANIN DAYANDIĞI
VAKIALAR:

1) Davalı eşim ile X tarihinde evlendik. Bu evliliğimizden X doğumlu X ile X doğumlu X adlı iki çocuğumuz dünyaya gelmiştir. (Ekli belge: 1)

Davalı ile aramızda oluşan geçimsizlik sebebiyle yaklaşık iki aydır baba evimde yaşamaktayım. Davalının gece yarısı evden kovması sebebiyle yanımda götürme fırsatı elde edemediğim dava konusu olan ziynet eşyalarım halen davalının yaşamakta olduğu ortak konutta kalmış bulunmaktadır. (Ekli belge: 2)

Davalı yanında kalan eşyalarım aşağıda gösterilmiştir;

6 adet düz bilezik………………………………………. 000 TL

5 adet burgu bilezik…………………………………… 000 TL

1 adet Trabzon bileziği…………………………………. 1.000 TL

Dava konusu ziynet eşyalarının aynen bulunmadığı takdirde bedeli olan X Tl’nin davalıdan alınmasına karar verilmesi için dava açma zorunluluğu doğmuş bulunmaktadır

DELİLLER: Nüfus aile kayıt tablosu, tanık anlatımı.

HUKUKİ SEBEPLER : 4787 sayılı Aile Mahkemelerinin Kuruluş, Görev ve Yargılama Usullerine Dair Kanun m. 4, TMK m. 226 f. I.

TALEP SONUCU                      : Yukarıda açıkladığımız sebeplerle davanın kabulü ile dava konusu ziynet eşyalarımın aynen bulunmadığı takdirde bedeli olan 10.000 Tl’nin yasal faizi ile davalıdan alınmasına karar verilmesini saygı ile arz ve talep ederim. tarih

Davacı Vekili
Av. 

EKLİ BELGELER :

(HMK md 121)

  • Nüfiıs aile kayıt tablosu
  • Tanık listesi
  • (Vekil varsa) Noter tarafından onaylanan ya da düzenlenen vekâletname
    aslı veya avukat tarafmdan onaylanmış aslına uygun örneği (HMK md 76 f. I)

Talep Kısmına Dair Örnekler

Örnek : Toplam 50.000 TL alacaktan kısmi dava olarak şimdilik 1.000. TL derseniz sınır 50.000 TL olur. Şimdi de bunu altın müddeabihe göre uyarlayın. Yani bilezik, tam ve yarım altınların değerini ayrı ayrı yazıp toplayın, sonra da kısmi tutarı müddeabih yazın. Burada toplam tutardaki miktar hatası önemli değil. Sonadan kısmi ıslah önemli olan. Sonuç olarak bu şekilde yaparsanız henüz ıslah edemeden 1.000 TL’lik bir müddeabih de red olsa istinaf hatta sınırın üstünde ise temyiz yaparsınız. 

Avukat Saim İncekaş, kurucu sıfatıyla Adana İncekaş Hukuk ve Danışmanlık Bürosunda çalışmalarına devam etmektedir. Ceza Hukuku, Medeni-Boşanma-Aile Hukuku, Bilişim Hukuku avukatlığı ana çalışma dallarıdır. 

Özellikle boşanma ve ceza avukatlığı üzerine pratik ve deneyim sahibidir. Bu alanlarda 5.000’den fazla yazı ve makalesi bulunmaktadır.

Adres: Kayalıbağ, Ziya Algan İş Merkezi, Turhan Cemal Beriker Blv. No:9
E-posta: av.saimincekas@gmail.com
Telefon: 0534 910 97 43 
WhatsApp üzerinden iletişim için tıklayınız.
Telegram üzerinden iletişim için tıklayınız.

Avukat Saim İNCEKAŞ

Kurucu & Yönetici Avukat, Adana Avukat ve Hukuki Danışmanlık Bürosu

0 Yorum

Bir İçerik Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Ziynet Alacağı Dava Dilekçesi Örneği

Haftanın Özlü Sözü

“Bir saat adaletle hükmetmek, bir sene ibadet etmekten daha hayırlıdır.”  Hz. Muhammed(Hadis-i Şerif)

Kategoriler

Hukuki uyuşmazlıklarınız için avukata danışın!

blank

error: Uyarı: Üyelik avukatlara hususidir. Sağ altta yer alan canlı destek üzerinden üyelik oluşturabilirsiniz.