Yurtdışındaki Sanığın Yakalaması Nasıl Kaldırılır?

Böyle bir durumda hakimle konuşup yakalamayı kaldırmasını söylemelisiniz. Karşılığında sanığı duruşmada hazır edeceksiniz. Bir başka çözüm olarak  yakalaması olan müvekkilinizin yurt dışında olduğunu ve bu nedenle yurt dışı talimat ile yabancı ülkeden ifadesinin alınmasını isteyebilirsiniz. Talep dilekçenizde de açık adresi belirtmelisiniz. Bu durumda mahkeme talimat yazarak yabancı ülke yetkili biriminden sanığın ifadesinin alınmasını istinabe yoluyla talep eder.

Eğer ifade vermesi için yapılan tebligat ulaşmamışsa ya da hiç tebligat yapılmamışsa yurtdışındaki sanığın yakalama kararı kaldırılacaktır. Eğer tebligat yapılmışsa ve şahıs sonradan yurtdışına çıkmışsa bu durumda yukarıdaki anlatılan süreci takip edin.

Son olarak ise şartları mevcutsa “basit yargılama usulü“ne bakabilirsiniz.

Yurtdışındaki sanık yakalanmaktan korkuyor ise bir başka çözüm yolu da şu şekildedir: Sanığa verilecek güvence belgesi

Madde 246 – (1) Mahkeme, gaip olan sanık hakkında duruşmaya gelmesi halinde tutuklanmayacağı hususunda bir güvence belgesi verebilir ve bu güvence koşullara bağlanabilir.

(2) Sanık, hapis cezası ile mahkum olur veya kaçmak hazırlığında bulunur veya güvence belgesinin bağlı olduğu koşullara uymazsa belgenin hükmü kalmaz.

Son düzenleme tarihi 5 Kasım 2020 12:37

Paylaş
Avukat Saim İncekaş

Avukat Saim İncekaş. Adana'da ikamet etmektedir. Kurucu sıfatıyla kendisine ait Adana Avukatlık ve Danışmanlık Bürosunda çalışmalarına devam etmektedir. Ceza Hukuku, Medeni-Boşanma-Aile Hukuku, Bilişim Hukuku avukatlığı ana çalışma dallarıdır. Özellikle boşanma ve ceza avukatlığı üzerine pratik ve deneyim sahibidir. Bu alanlarda 5.000'den fazla yazı ve makalesi bulunmaktadır. Epistemofili teşhisi bulunmaktadır. Adres: Kayalıbağ, Ziya Algan İş Merkezi, Turhan Cemal Beriker Blv. No:9 E-posta: av.saimincekas@gmail.com Telefon: 0534 910 97 43

Yorum bırakın

E-posta adresiniz gizli tutulur.