Yurtdışındaki çalışmayla sağlanan dövizin alınıp harcanmasına yönelik istek boşanmanın eki niteliğinde değildir- Yargıtay Kararı

Nis 19, 2020 | Boşanmada Maddi ve Manevi Tazminat

Yurtdışındaki çalışmayla sağlanan dövizin alınıp harcanmasına yönelik istek boşanmanın eki niteliğinde değildir

Davacı-davalı, yurtdışındaki çalışmalarıyla sağladığı 40.000 İsviçre Frangı’nı kocasının alıp harcadığını, daha sonra da iade etmediğini ileri sürerek, bu paranın (TL) tutarında karşılığı olan 46.000 TL.’nin davalıdan faiziyle birlikte tahsilini istemiştir.

Bu istek, boşanmanın eki niteliğinde olmayıp aile mahkemesinin görevine girmemektedir. Mal rejimi dışında genel hükümlere tabidir. O halde, davacı-davalı kadının, bu talebi yönünden görevsizlik kararı verilmesi gerekirken, bu yön gözetilmeden yazılı şekilde hüküm kurulması doğru bulunmamıştır. (Y2HD, 01.02.2011, E. 2009/19544, K. 2011/1553.)

Yurtdışındaki çalışmayla sağlanan dövizin alınıp harcanmasına yönelik istek boşanmanın eki niteliğinde değildir

Davalı-davacınm, birleşen boşanma davasına ilişkin dava dilekçesindeki, davalı tarafından çekildiği iddia edilen 32.160 Amerikan Dolannın iadesine ilişkin isteği boşanmanın fer’isi niteliğinde olmayıp, ayrıca nisbi harca tabi bağımsız bir taleptir.

Dava açılırken yatırılmış bulunan başvurma harcı dava dilekçesinde yer alan tüm talepleri kapsar. Öyleyse bu taleple ilgili davalı-davacıya nisbi peşin harç noksanlığım ikmal etmesi için süre verilmesi (492 s. K. md. 30-32), harcın ikmal edilmesi halinde, talebin hukuki niteliği de belirlenerek görev yönü de düşünülmek suretiyle hasıl olacak sonucuna göre karar verilmesi gerekirken, bu yönler nazara alınmadan yazılı şekilde hüküm tesisi doğru bulunmamıştır. (Y2HD, 22.12.2010, E. 2009/20318, K. 2010/21732.)

Kaynak: https://www.yargitay.gov.tr/

Avukat Saim İncekaş, kurucu sıfatıyla Adana İncekaş Hukuk ve Danışmanlık Bürosunda çalışmalarına devam etmektedir. Ceza Hukuku, Medeni-Boşanma-Aile Hukuku, Bilişim Hukuku avukatlığı ana çalışma dallarıdır. 

Özellikle boşanma ve ceza avukatlığı üzerine pratik ve deneyim sahibidir. Bu alanlarda 5.000’den fazla yazı ve makalesi bulunmaktadır.

Adres: Kayalıbağ, Ziya Algan İş Merkezi, Turhan Cemal Beriker Blv. No:9
E-posta: av.saimincekas@gmail.com
Telefon: 0534 910 97 43 
WhatsApp üzerinden iletişim için tıklayınız.
Telegram üzerinden iletişim için tıklayınız.

Avukat Saim İNCEKAŞ

Kurucu & Yönetici Avukat, Adana Avukat ve Hukuki Danışmanlık Bürosu

0 Yorum

Bir İçerik Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Haftanın Özlü Sözü

“Bir saat adaletle hükmetmek, bir sene ibadet etmekten daha hayırlıdır.”  Hz. Muhammed(Hadis-i Şerif)

Kategoriler

Hukuki uyuşmazlıklarınız için avukata danışın!

blank

error: Uyarı: Sadece üyeler bu işlemi gerçekleştirebilir. Bilginin fonlanması ve geliştirilmesi amacıyla sitemize kayıtlı olmayan ziyaretçilerimizin günlük 3 makale görüntüleme hakkı bulunmaktadır.