Yurtdışında Sanığın İfadesinin Alınması Mümkün Mü?

Türkiye’de hakkında açılmış bir ceza davası bulunan sanığın yurtdışında ifadesinin alınması mümkündür. Bunu gerçekleştirmek için mahkeme adalet bakanlığından talepte bulunuyor. Bakanlık evrakların tercümesini yapıp bulunduğu ülkenin adli makamlarına gönderiyor. O ülkede ifadesi alınıp geliyor ve tercüme ediliyor.

Yurtdışında Sanığın İfadesinin Alınması Ne Kadar Sürer?

Bu adli yazışma süreçleri oldukça uzun sürmektedir. Ortalama yazının tercümesinin gidip gelmesi 6 ayı bulur. Bazı ülkeler gerek tercümeyi gerekse tam olarak neyin sorulduğunu anlayamadıklarını ileri sürerek geri çevirip ikinci de hatta bazen üçüncü yazıda gereğini yapıyorlar.

Son düzenleme tarihi 5 Haziran 2021 00:37

Paylaş
Avukat Saim İncekaş

Avukat Saim İncekaş. Adana'da ikamet etmektedir. Kurucu sıfatıyla kendisine ait Adana Avukatlık ve Danışmanlık Bürosunda çalışmalarına devam etmektedir. Ceza Hukuku, Medeni-Boşanma-Aile Hukuku, Bilişim Hukuku avukatlığı ana çalışma dallarıdır. Özellikle boşanma ve ceza avukatlığı üzerine pratik ve deneyim sahibidir. Bu alanlarda 5.000'den fazla yazı ve makalesi bulunmaktadır. Epistemofili teşhisi bulunmaktadır. Adres: Kayalıbağ, Ziya Algan İş Merkezi, Turhan Cemal Beriker Blv. No:9 E-posta: av.saimincekas@gmail.com Telefon: 0534 910 97 43

Yorum bırakın

E-posta adresiniz gizli tutulur.