Yurtdışına Çıkış Yasağının Kaldırılması Dilekçesi

Eki 20, 2018 | Ceza Hukuku

Yurtdışına Çıkış Yasağına İtiraz Dilekçesi -1-

ADANA NÜFUS MÜDÜRLÜĞÜNE

TALEPTE BULUNAN         :

MÜDAFİİ: Avukat Saim İNCEKAŞ- Turhan Cemal Beriker Bulvarı, Ziya Algan İş Merkezi No:9 K:5 D:41, 01010 Seyhan/ADANA

SORUŞTURMA NO  :

KONU                   : Müvekkil ……….. Hakkında Pasaport Sisteminden Konulan “Yurtdışına Çıkış Yasağı Şerhi”nin Kaldırılması Talebidir.

AÇIKLAMALAR  :

Müvekkil, hakkında yürütülen ………… numaralı soruşturmada ifadesi alındıktan sonra serbest bırakılmıştır. Savcılık kanalıyla hakkında yurtdışına çıkış yasağı da konulmamıştır.

Müvekkil X Havaalanında pasaport sistemi üzerinden “yurtdışına çıkış yasağı şerhi” konulduğunu öğrenmiştir. Müvekkilin asıl birliği zaten KKTC’dir. Ayrıca dilekçemizin ekinde sunulmuş olan …………….. tarihinde Karargah Subaylığı (Kurmaylık) Sınavı KKTC’de yapılacaktır. Müvekkilin ikametgahı da sistemden görüleceği üzere KKTC’dir. Müvekkil de söz konusu sınava iştirak etmek için ……….. günü başvuru yapmış olup sınav merkezi tercihini o zaman KKTC olarak belirlemiştir. Şu aşamada sınav merkezini değiştirmesi usul olarak mümkün değildir. Soruşturmanın başlamasıyla konulan yurt dışına çıkış yasağı şerhinin mevcutiyeti, müvekkili telafisi imkansız zararlara sürükleyecektir. Zira müvekkilin önceden başvurduğu ve tarihi ……………. olan sınava iştirakini imkansız kılacaktır.

Müvekkil Türk Silahlı Kuvvetleri bünyesinde görev yaptığı tüm zamanlar boyunca fetöcülerin baskısı altında kalmıştır. Müvekkilin ………. Cumhuriyet Başsavcılığının …………. soruşturma sayılı dosyasına delil olarak gösterilen ………. Cumhuriyet Başsavcılığının ……… soruşturma sayılı dosyası, Anayasa Mahkemesinin………….. sayılı bireysel başvurusu, Ankara …… İdare Mahkemesinin ………… E. Sayılı dosyaları ile müvekkilin FETÖ terör örgütü mensuplarından görmüş olduğu yıldırma politikası gözler önünde iken ve hatta darbe öncesinde görev yeri değiştirilmek suretiyle darbe girişimine engel olmasına imkan verilmemesi birlikte değerlendirildiğinde müvekkilin FETÖ terör örgütü üyesi olmadığı hatta bu yapıya karşı yıllar yılı karşı durduğu tartışılmazdır. Sırf hakkında soruşturma başladı diyerek mahkeme kararı dahi olmaksızın yurt dışı çıkış yasağı neticelerini kolay yoldan sağlayan müvekkilin pasaportuna konulan tahdidin hukuki bir dayanağı bulunmamaktadır.

Hukuki süreç yargıda yaşanan iş yoğunluğu sebebiyle halen devam etmektedir. Müvekkilin söz konusu soruşturma dosyasında hakkında kovuşturmaya yer olmadığına karar verilmesi an meselesidir. Ancak tahdidin kaldırılması için müvekkilin hakkında kovuşturmaya yer olmadığına karar verilmesinin beklenmesi telafisi mümkün olmayan zararlar doğuracaktır. Yıllar yılı fetöcülerin müvekkile yapmış olduğu yıldırma politikasından ve müvekkilin bu baskıdan yılmayarak yıllarca vatanına hizmet etmesinin ödülü bu olmamalıdır. 15 Temmuz hain darbe girişimi neticesinde çürük elmaların bir bir ayıklandığı, müvekkile baskı yapan subayların hakkında karar veren askeri hakim ve savcıların gerçek yüzlerinin ortaya çıkmış olması ve buna müvekkilin de yapmış olduğu şikayetler ile kısmen vesile olması neticesinde tam rahat bir nefes alan müvekkil hakkında başlatılan soruşturmanın tutar bir yanı bulunmamaktadır. Bu haksızlığın yanında ayrıca bir de yurt dışına çıkış şerhi ikmali ……………’de yapılacak olan kurmaylık sınavına iştirakini mümkünsüz kılarak müvekkilin başarılı mesleğinde yükselmesine engel olacaktır.

NETİCE VE TALEP             : Yukarıda arz ve izah edilen nedenlerle müvekkilin pasaportu üzerine konulan tahdidin kaldırılarak yurt dışına çıkışına izin verilmesi için gereğinin ifasını saygı ile bilvekale arz ve talep ederim.

                                                          Müdafii

                                                              Av. 

Yurtdışına Çıkış Yasağına İtiraz Dilekçesi -2-

ADANA X ASLİYE CEZA

MAHKEMESİNE

 

DOSYA NO                   :

TALEPTE BULUNAN

SANIKLAR                   :

 

MÜDAFİİ                      :

ADRES                          :

KONU                            : Müvekkiller hakkında verilen “YURT DIŞINA ÇIKIŞ YASAĞININ KALDIRIMASI” talebinden ibarettir.

 

AÇIKLAMALAR          :

 1. Sayın mahkemenizin X tarihli duruşmasın da 4 numaralı ara karar olarak müvekkiller hakkında “Yurtdışına çıkış yasağı uygulanmak suretiyle adli kontrol altına alınmasına” karar verilmiştir. Müvekkiller hakkında verilen bu ara karar ciddi mağduriyetlere sebep olmuştur. Müvekkillerin mağduriyetlerinin giderilebilmesi amacıyla “YURT DIŞINA ÇIKIŞ YASAĞININ KALDIRIMASI’nı talep ediyoruz. Şöyle ki;

 

 1. Müvekkil uzun süredir devam eden kronik mide rahatsızlığı bulunmakta ve tedavi olması gerekmektedir. Ancak çalışma izni bulunmayan bu nedenle ülkemizde bulunduğu sürece çalışmayan ve ek olarakta maddi geliri bulunmayan müvekkil ülkemizde tedavi olamamaktadır. Bu süreçte hastalığı gün geçtikçe ilerlemekte ve tedavisi zor bir duruma gelmektedir. Müvekkil İran’da bulunan ailesinin yanına gidip tedavi olmak istemektedir. Bu nedenle müvekkil hakkında ciddi mağduriyet oluşturan yurt dışına çıkış yasağının kaldırılmasını talep ediyoruz. Müvekkilin tedavi için ülkesinde bulunduğu süreçte davayı vekili olarak takip edeceğiz.

 

 1. Müvekkil ise; ülkemize gezmek için turistik amaçlı gelmiştir. Müvekkil ülkemize kısa bir süreliğine gelmiş ve başına bu talihsiz olay gelmiştir. Sayın mahkemeniz tarafından 4 nolu ara karar ile müvekkil hakkında da verilen yurtdışı çıkış yasağı geçici süreliğine ülkemize gelen müvekkil için mağduriyet oluşturmuştur. Kendi ülkesinde düzenli bir geliri ve yaşantısı olan müvekkil ülkemizde çalışma izni bulunmadığından maddi imkansızlıklar içinde yaşamaktadır. Bu nedenle müvekkil hakkında da verilen yurtdışı çıkış yasağının kaldırılmasını talep ediyoruz.

 

SONUÇ VE İSTEM   :

Yukarıda izah ettiğimiz tüm bu nedenlerle müvekkiller pasaportları üzerine konulan tahdidin kaldırılarak yurtdışına çıkışlarına izin verilmesi için gereğinin yapılmasını saygılarımızla arz ve talep ederiz.

Avukat Saim İNCEKAŞ – Adana Avukatlık ve Hukuk Ofisi

Yurtdışına Çıkış Yasağının Kaldırılması Dilekçesi

ANKARA SULH CEZA HAKİMLİĞİNE

Gönderilmek Üzere

ADANA CUMHURİYET BAŞSAVCILIĞINA

SORUŞTURMA NO            :

TALEPTE BULUNAN       :

VEKİLİ                                 :

KONU                                   :

AÇIKLAMALAR    :

1-) Sayın Savcılığınız tarafından müvekkil hakkında 2017/… Soruşturma numarası ile soruşturma açılmıştır. Müvekkil isnat edilen suçu işlememiştir. Müvekkilin İsnat edilen suçu işlemediği dosya kapsamında da açıktır.

2-) Müvekkil …’de yaşamaktadır. … yılından beri evlidir. Bu evlilikten doğan bir kızı var. Adli sicil kaydı temiz olup bugüne kadar herhangi bir suç işlemediği gibi illegal yapılanmalarla da bir bağı olmamıştır. Şoförlük yapmaktadır. Mesleği gereğince … ülkesine gidip gelmek zorundadır. Müvekkilin mesleğini icra edebilmesi için yurtdışına çıkma yasağının kalkması gerekmektedir. Aksi takdirde eşine ve çocuğuna layıkıyla bakamayacaktır. Makamınızca verilen yurtdışına çıkma yasağı mağduriyete yol açmıştır.

3-) Bu nedenle, müvekkil hakkında verilen yurt dışına çıkma yasağının kaldırılması zorunlu hale gelmiştir.

SONUÇ VE İSTEM: Yukarıda açıkladığımız nedenlerle, müvekkil hakkında verilmiş olan yurtdışına çıkma yasağının kaldırılmasına karar verilmesini arz ve talep ederiz.

Talepte Bulunan Vekili

Avukat Saim İncekaş, kurucu sıfatıyla Adana İncekaş Hukuk ve Danışmanlık Bürosunda çalışmalarına devam etmektedir. Ceza Hukuku, Medeni-Boşanma-Aile Hukuku, Bilişim Hukuku avukatlığı ana çalışma dallarıdır. 

Özellikle boşanma ve ceza avukatlığı üzerine pratik ve deneyim sahibidir. Bu alanlarda 5.000’den fazla yazı ve makalesi bulunmaktadır.

Adres: Kayalıbağ, Ziya Algan İş Merkezi, Turhan Cemal Beriker Blv. No:9
E-posta: av.saimincekas@gmail.com
Telefon: 0534 910 97 43 
WhatsApp üzerinden iletişim için tıklayınız.
Telegram üzerinden iletişim için tıklayınız.

Avukat Saim İNCEKAŞ

Kurucu & Yönetici Avukat, Adana Avukat ve Hukuki Danışmanlık Bürosu

2 Yorumlar

 1. Osman doğan

  Hocam yeşil pasaport çıkarmak için il nüfus müdürlüğüne gittiğimde kısıtlı engel olduğunu söylediler pasaport alamadım ancak adıma açılmış herhangi bir dava bulunmamakta ancak 17 Aralık’ta gözaltına alındım yurt dışı yasağı konuldu kısa bir süre sonra takipsizlik verildi herhangi bir mahkemeye dahi çıkmadım acaba bundan olabilirimi eğer bundan ise nasıl çıkış yasağını kaldırabilirim teşekkür ederim.

  Yanıtla
 2. Ali Durukan

  Benimde pasaportum tahdit konuldu dedeni gizliymiş hakkımda açılmış veya de am eden bir dava yok ne yapabilirim yardımcı olurmusunuz teşekkür ederim

  Yanıtla

Bir İçerik Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

blank

Haftanın Özlü Sözü

“Bir saat adaletle hükmetmek, bir sene ibadet etmekten daha hayırlıdır.”  Hz. Muhammed(Hadis-i Şerif)

Kategoriler

Hukuki uyuşmazlıklarınız için avukata danışın!

blank

error: Uyarı: Sadece üyeler bu işlemi gerçekleştirebilir. Bilginin fonlanması ve geliştirilmesi amacıyla sitemize kayıtlı olmayan ziyaretçilerimizin günlük 3 makale görüntüleme hakkı bulunmaktadır.