Yönetici Nasıl Seçilir, Kimler Yönetici Olabilir?

Apartman ve sitelerde en önemli görevlerden birisi apartman yöneticiliğidir. Apartman ve sitelerde kat maliklerinin oluşturduğu kurul karar vermeye yetkilidir. Büyük sitelerde tüm kat maliklerinin aynı anda toplanmasının zorluğu nedeniyle toplu yapı temsilciliği mevcuttur. Bu sistem de aynı parlamento mantığındadır. Karar veren bu organlar dışında pek tabiidir ki yönetim ve denetim organları bulunuyor.

Apartmanlarda yönetim 1 veya 3 kişiden oluşur. Tabii yönetimin kaç kişi olacağı yönetim planında belirtilerek daha fazla sayıya da çıkarılabilir. Ama her durumda yönetim kurulu tek sayıdan oluşmalıdır.

Kimler Yönetici Olabilir

Yöneticiyi kim seçer?

Yöneticiyi kat malikleri kurulur seçer. Kat malikleri de toplantıya çağrılarak toplanır. Örneğin 100 bağımsız bölümden oluşan bir site var. İlk toplantıda toplantıya sadece 40 kişi katıldı, bu durumda kat malikleri 40 kişi ile karar alamaz çünkü çoğunluğun katılması gerekir. Bundan sonraki ikinci toplantı ise en erken 7 gün ve en geç 15 gün içerisinde yapılmalıdır. Tabii toplantı binanın görünen bir yerinde ilan edilecek.

İlk toplantıda çoğunluk sağlanamazsa ikinci toplantıda çoğunluğa bakılmadan karar verilebilir. Aidatın kaç lira olacağı kararlaştırılır, diğer konularda karar alınabilir vs. Sadece kanunun emredici kurallarına aykırı bir karar alınamaz. İşte bu noktada kanunun emrettiği kurallardan birisi de yönetici seçimidir. Çünkü yönetici sayı ve arsa payı çoğunluğu ile seçilir. Arsa payına kısaca bir örnek verelim; denize bakan kısımların arsa payı daha büyüktür, dubleks dairelerin arsa payı daha büyüktür.

İkinci toplantıya 10 kişi katılsa da toplantı yapılır ancak yönetici seçilemez. Bu kural çoğu insan tarafından bilinmemektedir. Yani ikinci toplantıda da yönetici seçmek için 51 kişinin olması gerekir. 51 kişinin toplantının sonuna kadar toplantıyı terk etmemesi gerekir ve tek bir kişinin aday olması gerekir ve 51 kişi de o kişiye oy vermelidir. Bu çok önemli bir detaydır. O yüzden toplantıya katılamayanları temsil edebilmek mümkündür. Çünkü çoğu zaman ikinci toplantıya da 51 kişiyi toplamak zordur.

Kimler yönetici olabilir?

Kiracılar da yönetici olabilir. Mülk sahibinin eşi de yönetici olabilir. Dışarıdan bir yönetim şirketine de bu görev verilebilir. Ama yönetim planında diyorsa ki “yönetici mutlaka kat maliki olmalıdır.” Bu durumda yönetim planına uyulması gerekir.

Yönetici 1 yıl görev süresi için seçilir.

Yönetici görevini iyi yapmıyorsa ne yapılabilir?

Böyle bir durumda kat malikleri olağanüstü toplanarak yönetici değiştirebilir, azledebilir ve yerine yenisini seçebilir. Peki diyelim ki toplandık ve yönetici seçemedik. Hiçbir zaman da yeterli çoğunluk sağlanamıyor diyelim. Bu durumda bulunduğumuz yerdeki mahkemeye başvurup mahkemeden yönetici atanmasını isteyebiliriz.

Yukarıda anlattığımız gibi yönetici arsa payı çoğunluğu ile seçildiği için ikinci toplantıya 51 kişi katılsa dahi 51 kişinin her birinin de aynı yöneticiye oy vermesi gerekir ki yönetici kanuna uygun bir şekilde seçilebilsin.

Son düzenleme tarihi 2 Kasım 2020 08:32

Paylaş
Avukat Saim İncekaş

Avukat Saim İncekaş. Adana'da ikamet etmektedir. Kurucu sıfatıyla kendisine ait Adana Avukatlık ve Danışmanlık Bürosunda çalışmalarına devam etmektedir. Ceza Hukuku, Medeni-Boşanma-Aile Hukuku, Bilişim Hukuku avukatlığı ana çalışma dallarıdır. Özellikle boşanma ve ceza avukatlığı üzerine pratik ve deneyim sahibidir. Bu alanlarda 5.000'den fazla yazı ve makalesi bulunmaktadır. Epistemofili teşhisi bulunmaktadır. Adres: Kayalıbağ, Ziya Algan İş Merkezi, Turhan Cemal Beriker Blv. No:9 E-posta: av.saimincekas@gmail.com Telefon: 0534 910 97 43

Yorum bırakın

E-posta adresiniz gizli tutulur.