Yoklama Kaçağı Para Cezasına İtiraz Dilekçesi Örneği

ADANA NÖBETÇİ SULH CEZA HAKİMLİĞİNE

İDARİ PARA CEZASINA

İTİRAZ EDEN                     : ….

İTİRAZA KONU TUTANAĞIN

DÜZENLENME TARİHİ   : 08.08.2018

ESAS NO                  : 387

KARAR NO              : 900

TEBELLÜĞ TARİHİ        :18.01.2019

KONU                                 : …Kaymakamlığı İlçe İdare Kurulu Bürosu  900 karar numaralı yoklama kaçağı  idari para cezası tutanağına  itirazım ve iptali talebimden ibarettir.

AÇIKLAMALAR:

… İlçe İdare Kurulu’nun 08.08.2018 tarihli kararı ile tarafıma 849,00 TL idari para cezası tesis edilmiştir. Kararın gerekçesi olarak 1111 sayılı Askerlik Kanunun 86.maddesinin 2.paragrafı ve 89.maddesi gereği yoklama kaçağı fiilini işlemek olarak gösterilmiştir. Söz konusu idari para cezası usule ve yasaya aykırıdır.

Öncelikle belirtmek gerekir ki idari para cezasına konu olan söz konusu fiili gerçekleştirmiş olmam haklı sebeplere dayanmaktadır. Bu konuda idare tarafından savunmam alınmamıştır.  Maddi durumumdan dolayı ve ailemin geçimini sağlayabilecek tek kişi olduğumdan dolayı Askerlik görevimi zamanında ifa etmem mümkün olmamıştır. Koşullar elverişli hale gelir gelmez askerlik görevimi yerine getirdim. Askerlik görevimin tamamını ifa ettim.

Söz konusu idari para cezasını ödeyecek maddi gücüm bulunmamaktadır. Zaten askerlik görevimi de yapmış bulunmaktayım.  Hal böyle iken arz ve izah edilen nedenlerle iş bu idari para cezasının ve tutanağın iptali için mahkemenize başvurma zarureti hasıl olmuştur.

HUKUKİ NEDENLER: 111 sayılı kanun ve İlgili mevzuat.

SONUÇ VE İSTEM: Yukarıda arz olunan nedenlerden dolayı itirazımın kabulü ile yasalara aykırı olarak düzenlenen İdari Para Cezası Karar Tutanağının ve para cezasının iptaline karar verilmesini saygılarımla arz ve talep ederim.04.02.2019

 

İtiraz Eden

 

EKLER :

1-Askerlik İzin belgesi

2-Karar Tutanağı

Bu makaleyi sosyal medyada paylaşarak sitemize katkıda bulunabilirsiniz.
    Generic placeholder image
    Avukat Saim İncekaş
    Avukat Saim İncekaş Avukatlık Ofisi'nde kurucu avukat.
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 oy, puan: 5,00 üzerinden 5)
Loading...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

tr Türkçe
X
error: Uyarı: Sağ tıklamak için üye olabilirsiniz !! Üye olabilmek için tarafımızdan referans kodu almanız gerekmektedir.