Yoklama Kaçağı Para Cezasına İtiraz Dilekçesi Örneği

May 17, 2019 | İdare Hukuku Avukatlığı

ADANA NÖBETÇİ SULH CEZA HAKİMLİĞİNE

 

İDARİ PARA CEZASINA

İTİRAZ EDEN                     : 

İTİRAZA KONU TUTANAĞIN

DÜZENLENME TARİHİ   : 08.08.2018

ESAS NO                  : 387

KARAR NO              : 900

TEBELLÜĞ TARİHİ        :18.01.2019

KONU                                 : …Kaymakamlığı İlçe İdare Kurulu Bürosu  900 karar numaralı yoklama kaçağı  idari para cezası tutanağına  itirazım ve iptali talebimden ibarettir.

AÇIKLAMALAR:

… İlçe İdare Kurulu’nun 08.08.2018 tarihli kararı ile tarafıma 849,00 TL idari para cezası tesis edilmiştir. Kararın gerekçesi olarak 1111 sayılı Askerlik Kanunun 86.maddesinin 2.paragrafı ve 89.maddesi gereği yoklama kaçağı fiilini işlemek olarak gösterilmiştir. Söz konusu idari para cezası usule ve yasaya aykırıdır.

Öncelikle belirtmek gerekir ki idari para cezasına konu olan söz konusu fiili gerçekleştirmiş olmam haklı sebeplere dayanmaktadır. Bu konuda idare tarafından savunmam alınmamıştır.  Maddi durumumdan dolayı ve ailemin geçimini sağlayabilecek tek kişi olduğumdan dolayı Askerlik görevimi zamanında ifa etmem mümkün olmamıştır. Koşullar elverişli hale gelir gelmez askerlik görevimi yerine getirdim. Askerlik görevimin tamamını ifa ettim.

Söz konusu idari para cezasını ödeyecek maddi gücüm bulunmamaktadır. Zaten askerlik görevimi de yapmış bulunmaktayım.  Hal böyle iken arz ve izah edilen nedenlerle iş bu idari para cezasının ve tutanağın iptali için mahkemenize başvurma zarureti hasıl olmuştur.

HUKUKİ NEDENLER: 111 sayılı kanun ve İlgili mevzuat.

SONUÇ VE İSTEM: Yukarıda arz olunan nedenlerden dolayı itirazımın kabulü ile yasalara aykırı olarak düzenlenen İdari Para Cezası Karar Tutanağının ve para cezasının iptaline karar verilmesini saygılarımla arz ve talep ederim.04.02.2019

İtiraz Eden

EKLER :

1-Askerlik İzin belgesi

2-Karar Tutanağı

Avukat Saim İNCEKAŞ – Seyhan/Adana 01010 – Ziya Algan İş Merkezi
av-saimincekas.com

Avukat Saim İncekaş, kurucu sıfatıyla Adana İncekaş Hukuk ve Danışmanlık Bürosunda çalışmalarına devam etmektedir. Ceza Hukuku, Medeni-Boşanma-Aile Hukuku, Bilişim Hukuku avukatlığı ana çalışma dallarıdır. 

Özellikle boşanma ve ceza avukatlığı üzerine pratik ve deneyim sahibidir. Bu alanlarda 5.000’den fazla yazı ve makalesi bulunmaktadır.

Adres: Kayalıbağ, Ziya Algan İş Merkezi, Turhan Cemal Beriker Blv. No:9
E-posta: av.saimincekas@gmail.com
Telefon: 0534 910 97 43 
WhatsApp üzerinden iletişim için tıklayınız.
Telegram üzerinden iletişim için tıklayınız.

Avukat Saim İNCEKAŞ

Kurucu & Yönetici Avukat, Adana Avukat ve Hukuki Danışmanlık Bürosu

1 Yorum

  1. burhan karaca

    merhaba Saim Bey hakkimda kesilen askerlik idari
    para cezasini iptal ettirebilirmiyim gozlerimde ileri derece bozukluk nedeniyle askerlige elverisli olmadigim icin 2015 de muaf oldum fakat yoklama kacagi diye ceza geldi suanki askerlik kanununun 24 maddesi 3. aciklamasi geregi askerlige elverisli olmayan ve muaf olanlara idsri para cezasi uygulanamaz kurali var ben nasil yararlanacagim daha yeni bu ceza icin odeme emri ulasti elime yardimizi rics ederim tesekkurler

    Yanıtla

Bir İçerik Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Vasiyetname Nasıl Okunur ve Yorumlanır

Haftanın Özlü Sözü

“Bir saat adaletle hükmetmek, bir sene ibadet etmekten daha hayırlıdır.”  Hz. Muhammed(Hadis-i Şerif)

Kategoriler

Hukuki uyuşmazlıklarınız için avukata danışın!

blank

error: Uyarı: Sadece üyeler bu işlemi gerçekleştirebilir. Bilginin fonlanması ve geliştirilmesi amacıyla sitemize kayıtlı olmayan ziyaretçilerimizin günlük 3 makale görüntüleme hakkı bulunmaktadır.