Yetkiye aykırı işlem ücrete hak kazandırmaz

Ara 27, 2020 | Vekalet Sözleşmesi

Özet: Yetkiye aykırı işlem ücrete hak kazandırmaz.

Davacı, davalılara ait 183 adet işi icra hâkimliğinde takip ettiğini ve ayrıca 4 adet sulh hukuk davasına baktığını ileri sürerek sözleşme uyarınca hak ettiği vekalet ücreti tutarının ödetilmesini istemiştir. Taraflar arasında düzenlenen 18.4.1966 günlü sözleşmenin 4. maddesinde borçluların itirazı halinde davalılardan yazılı talimat almadan davacı avukatın icra hâkimliğine gidemeyeceği yazılıdır.

Davacının icra hâkimliğinde takip ettiği işlerin bir kısmı için davalılardan yazılı talimat almadığı anlaşılmaktadır. Mahkemece bu yön gözetilerek davacının yazılı talimat almadığı ve icra hakimliğinde takip ettiği işlere ilişkin isteklerin reddine karar verilmesi gerekirken yazılı talimat almadığı işlerden dolayı ücrete hükmedilmesi doğru değildir. Hükmün BOZULMASINA karar verildi. (Y. 4. HD. 10.12.1971 T. 1971/7466 E. 10466 K.)

Avukat Saim İncekaş, kurucu sıfatıyla Adana İncekaş Hukuk ve Danışmanlık Bürosunda çalışmalarına devam etmektedir. Ceza Hukuku, Medeni-Boşanma-Aile Hukuku, Bilişim Hukuku avukatlığı ana çalışma dallarıdır. 

Özellikle boşanma ve ceza avukatlığı üzerine pratik ve deneyim sahibidir. Bu alanlarda 5.000’den fazla yazı ve makalesi bulunmaktadır.

Adres: Kayalıbağ, Ziya Algan İş Merkezi, Turhan Cemal Beriker Blv. No:9
E-posta: av.saimincekas@gmail.com
Telefon: 0534 910 97 43 
WhatsApp üzerinden iletişim için tıklayınız.
Telegram üzerinden iletişim için tıklayınız.

Avukat Saim İNCEKAŞ

Kurucu & Yönetici Avukat, Adana Avukat ve Hukuki Danışmanlık Bürosu

0 Yorum

Bir İçerik Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Haftanın Özlü Sözü

“Bir saat adaletle hükmetmek, bir sene ibadet etmekten daha hayırlıdır.”  Hz. Muhammed(Hadis-i Şerif)

Kategoriler

Hukuki uyuşmazlıklarınız için avukata danışın!

blank

error: Uyarı: Sadece üyeler bu işlemi gerçekleştirebilir.