Aklınıza takılan başka detaylar mı var?

Günlük 10.000'i aşkın ziyaretçisi olan hukuk forumunda sorularınızı gündeme getirebilirsiniz.

HUKUK FORUMU

Yorum yaparak bilgiyi çoğaltın!

Yazıyı okumanızın ardından konuyla alakalı fikir, düşünce, gelişme veya düzeltmelerinizi yorum kısmında belirtebilirsiniz. Bu sayede konuyla ilgili gelişmelerden e-posta yoluyla haberdar olur ve yenilikleri takip etme şansı yakalarsınız.

Yazlık Evin Aile Konutu Olup Olmadığı Araştırılmalıdır- Yargıtay Kararı

Yazlık Evin Aile Konutu Olup Olmadığı Araştırılmalıdır

“Dava aile konutunun tespiti davası olup, mahkemece dava konusu taşınmazın yazlık olarak kullanıldığı, aile konutu olmadığı gerekçesiyle davanın reddine karar verilmiştir.

Mahkemece, dinlenen davacı tanıklan, Şükran ve Dursun davacının, eşinin ölümünden önce ve halen taşınmazı aile konutu olarak kullanıldığını, sadece kış aylarında iki ay İstanbul’da yaşadıklannı beyan ettikleri, dosya içerisinde bulunan nüfus kaydına göre de muris Hasan’ın mernis adresinin bu taşınmaz olarak gözüktüğü anlaşılmaktadır.

Mahkemece davacı kadının dava tarihinde ve eşi ölmeden önceki mernis adresinin araştırılıp, nerede ikamet ettiğinin belirlenmesi ve diğer bütün delillerin birlikte değerlendirilip sonucu uyarınca karar verilmesi gerekirken, yazılı şekilde eksik inceleme ile hüküm kurulması doğru olmayıp bozmayı gerektirmiştir.” (Y2HD, 31.03.2016, E. 2015/22621, K. 2016/6480)

Kaynak: https://www.yargitay.gov.tr/

Son düzenleme tarihi 9 Ağustos 2020 08:40

Paylaş
Avukat Saim İncekaş

Avukat Saim İncekaş. Adana'da ikamet etmektedir. Kurucu sıfatıyla kendisine ait Adana Avukatlık ve Danışmanlık Bürosunda çalışmalarına devam etmektedir. Ceza Hukuku, Medeni-Boşanma-Aile Hukuku, Bilişim Hukuku avukatlığı ana çalışma dallarıdır. Özellikle boşanma ve ceza avukatlığı üzerine pratik ve deneyim sahibidir. Bu alanlarda 5.000'den fazla yazı ve makalesi bulunmaktadır. Adres: Kayalıbağ, Ziya Algan İş Merkezi, Turhan Cemal Beriker Blv. No:9 E-posta: av.saimincekas@gmail.com Telefon: 0534 910 97 43

Bir yorum bırakın

E-posta adresiniz gizli tutulacaktır.