Yasal Mal Rejimi Ne Zaman Başlar

May 3, 2019 | Uygulama

Yasal Mal Rejimi Ne Zaman Başlar?

Yasal mal rejimi olarak kabul edilmiş bulunan EMKR‘nin; kuruluşu ile sona ermesi arasında geçen süreyi kapsadığı kuşkusuzdur. Bu sürenin genelde evlilik birliğinin fiilen devam ettiği bir zamana eşit olması gerekmekte ise de bazı nedenlerle, bu iki sürenin birbirlerine denk düşmediği haller de ortaya çıkabileceğinden; söz konusu rejimin başlangıç ve sona eriş olgularının ayrı ayrı incelenmesi zorunlu bulunmaktadır.

“Katılma rejiminin başlama tarihinin bilinmesi; hangi malların edinilmiş hangilerinin kişisel mal olduğunun saptanması açısından önemlidir.”

Yasal Mal Rejiminin Başlangıcı

Bütün mal rejimleri ancak evlenme olgusuyla varlık kazanabilecekleri için. EMKR’nin de doğal başlangıcının evlenmenin gerçekleşme tarihi olacağı açıktır. Ancak eşler arasında vuku bulacak anlaşmalar ya da uyuşmazlıklara bağlı olarak mal rejimlerinin başlangıç tarihlerinin de değişebilecekleri kuşkusuzdur. Onun için EMKR(Edinilmiş Mallara Katılma Rejimi)’nin başlangıç tarihinin bu olgulara göre ayrı ayrı incelenmesi gerekmektir.

Evlenme Tarihi TMK nun 142. maddesinde belirtildiği üzere; “Evlendirme memuru, evleneceklerden her birine birbirleriyle evlenmek isteyip istemediklerini sorar.

Evlenme, tarafların olumlu sözlü cevaplarını verdikleri anda oluşur’ Bu cevap anı; aynı zamanda evlilik tarihidir. Bu tarihten sonra, evlenen kimseler kanunun benimsediği “Eş” sıfatını kazanırlar. Yine TMK nun 202. maddesine göre ise; “Eşler arasında edinilmiş mallara katılma rejimi uygulanması asılıdır.” Yani eşlerin, mal rejimi sözleşmesiyle kanunda belirtilen diğer rejimlerden birini kabul etmiş olmamaları halinde; evlilik anından itibaren eşler arasında yasal mal rejimi olan EMKR yürürlüğe girer. Bu arada belirtmek gerekir ki; TMK’nun 203. maddesine göre: mal rejimi sözleşmesi evlenmeden önce yapılabilirlerse de; bu sözleşmeler ancak evli kimseler arasında hüküm ifade edebileceklerinden, evlilikten önce düzenlenmiş olsalar bile yine ancak, evlenme tarihinden itibaren yürürlüğe girebileceklerdir.

Avukat Saim İNCEKAŞ – Adana Avukatlık ve Hukuk Ofisi

Avukat Saim İncekaş, kurucu sıfatıyla Adana İncekaş Hukuk ve Danışmanlık Bürosunda çalışmalarına devam etmektedir. Ceza Hukuku, Medeni-Boşanma-Aile Hukuku, Bilişim Hukuku avukatlığı ana çalışma dallarıdır. 

Özellikle boşanma ve ceza avukatlığı üzerine pratik ve deneyim sahibidir. Bu alanlarda 5.000’den fazla yazı ve makalesi bulunmaktadır.

Adres: Kayalıbağ, Ziya Algan İş Merkezi, Turhan Cemal Beriker Blv. No:9
E-posta: av.saimincekas@gmail.com
Telefon: 0534 910 97 43 
WhatsApp üzerinden iletişim için tıklayınız.
Telegram üzerinden iletişim için tıklayınız.

Avukat Saim İNCEKAŞ

Kurucu & Yönetici Avukat, Adana Avukat ve Hukuki Danışmanlık Bürosu

0 Yorum

Bir İçerik Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Vasiyetname Nasıl Okunur ve Yorumlanır

Haftanın Özlü Sözü

“Bir saat adaletle hükmetmek, bir sene ibadet etmekten daha hayırlıdır.”  Hz. Muhammed(Hadis-i Şerif)

Kategoriler

Hukuki uyuşmazlıklarınız için avukata danışın!

blank

error: Uyarı: Uyarı: Bu işlem için giriş yapmanız gerekmektedir. Üst menüde yer alan üye giriş sayfasından ücretsiz giriş yapabilirsiniz.