YAŞ KÜÇÜLTME DAVASI

YAŞ DÜZELTME DAVASI:

Aranacak Hususlar:
1-Aile nüfus kayıt tablosu nüfus müdürlüğünden istenir.
2-Doğum belgesi getirtilecek, hastanede doğmuş ise dava reddedilecektir.
3-Okula başlama kayıtları getirtilir ve gerekirse askere başlama tarihi Askerlik şubesinden sorulur, Genellikle orta ve ileri yaşta ki davacıların açmış olduğu davalarda , sağlık kurulundan gelen rapor (40-45 yaşları civarında…) şeklinde geldiği için örneğin nüfusta 1945 tarihinde doğduğu kayıtlı iken 1950 yaşında doğduğunu iddia ve talep eden davacının ilkokula başlama tarihi sorulup 1952 olarak gelir ise 2 yaşında okula başlaması mümkün olmadığı için talebi reddedilmelidir.
4-Yaşı düzeltilecek kişinin nüfusta kayıtlı olması gerekir.
5- Sağlık kurulu veya Adli Tıp Kurumundan film ve grafiklerin çekilerek bu hususta raporun alınması gerekir.
6-Yaşı düzeltilmesi istenen kişinin talebi(iddia) yalanlayıp-yalanlamadığının tespiti için fiziksel görünümü (Nasiyeyi hali) hakim tarafından bizzat incelenmeli ve iddiayı yalanlayıp yalanlamadığı tutanağa geçirilmelidir.
7- Davacı tarafından bildirilen tanıklar çağrılıp dinlenilmelidir. Ancak bu tanıkların beyanları sadece takdiri delil olarak kabul edilmelidir. Eğer Tanığın beyanları soyut ifadelerden ibaret ise hiç itibar edilmemelidir. Kendi çocuğunun hatta kendi doğum tarihini bilmeyen ve sırf usul yerini bulsun diye adliye koridorunda yakalanıp duruşmaya çıkartılan tanıklara hiç itibar edilmemeli ,bildikleri beyanları somut nedenlere ve olaylara dayandırılmalıdır.Örneğin “ben askerden geldiğim yıl…”, “evlendiğim sene…”, “yaşı düzeltilecek kişi ile yaşıt hatta aynı yıl okula başlayan oğlum vardır”vb…
 Yaş düzeltme davası ancak bir kez açılabilir.
 İkiz oldukları iddiası var ise her ikisi de adli tıp kurumu yada sağlık kuruluna sevki gerekir. Ya diğer kardeşin de yaşı düzeltilir yada ikizlik kaydının iptaline karar verilir.
 Hiç kimsenin doğmadan nüfusa kaydı mümkün değildir. Yani nüfusta ki tescil tarihi çok önemlidir. Yaş küçültme davalarında ancak tescil tarihine kadar yaş küçültülebilir. Bu nedenle tescil tarihi belirlenmeden karar verilmemelidir.Örneğin bir baba nüfus idaresine gidip “benim 3 ay sonra nur topu gibi bir oğlum olacak ,ben tedbirli adamım,ne me lazım şimdiden kaydını yaptırıp tescil ettirmek istiyorum.J ” demesi ne kadar mümkün ise tescil tarihinden öncesine kadar yaşını küçültmesi de o kadar mümkündür. Yaş büyültülmesi davasında bu kurala gerek yoktur. Sadece kardeşler arasında kayda engel bir hususun olmaması gerekir.
 Kişi kendisinden önce bir kardeşinin doğduğunu ve kısa süre sonra vefat ettiğini ,kendisini de O’nun yerine kaydettiklerini ve nüfus kaydını kullandığını iddia ediyor ise ,dava hemen reddedilmelidir. Çünkü idari bir tasarrufu gerektirdiği için idari bir işlemdir. Nüfusa ilk kayıt mahkeme tarafından yapılamaz,nüfus davalarının bir başka dava tartı ise kişinin nüfus kütüğünde önceden kayıtlı olması gerekir.
 Bir suç nedeni ile mağdur yada sanığın yaşının küçültülmesi yada büyütülmesine ilişkin davanın yargılaması son soruşturmayı yapan mahkeme tarafından yapılır.
 Kişinin sadece doğum yılı yazılmış ise ay olarak Temmuz ayının birinci günü , sadece gün yazılmamış ise O ayın ilk günü esas alınır.

Bu makaleyi sosyal medyada paylaşarak sitemize katkıda bulunabilirsiniz.
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 oy, puan: 5,00 üzerinden 5)
Loading...

Yorumlarınızı veyahut sorularınızı aşağıdan yazabilirsiniz. Yorumlarınız bizim tarafımızdan onaylandıktan sonra görünür hale gelir.

 1. asmin dedi ki:

  Benim
  Kimlikle yasim 1999 ama gelcekte2001 liseye gidemiyorum öğrenim çağına çıktım için acaba düzeltebilir miyim

 2. Anonim dedi ki:

  Yas duzeltme davasi actim saglik raporunda yasim belli oldu ve cagri grldi mahkemeden baska seye gerek varmi

 3. Adem dedi ki:

  Merhaba ben 1991 doğumluyum.Ama gerçek doğum tarihim 1994 ve nüfus tescil tarihim 1996 hastanede doğmadım herhangi bir doğuma ait belgemde yok ilk okula başlma yaşım 9 ve göründüğümden 5 yaş küçük bir görüntüye sahibim bu olay bana büyük sıkıntı çıkarıyor ilk okuldan beri hep bir engel bana şimdi küçültmeye karar verdim ama benden 2 yaş küçük kardeşim var aynı onunda yaşı büyük vurulmuş bu durumda 3 yaş küçültemiyorum kardeşimden küçük olamayacağım için ne yapmalıyız kardeşimde mi yaşını küçültmesi gerekiyor.

 4. Neslihan dedi ki:

  Merhaba 1981 doğumlu görünüyorum.fakat babam vakti zamanında çok çocuğu olduğu için 4 5 kardeşe aynı çıkarmış. Şimdi görünüş olarak 26 görünüyorum. Gerçek doğumu bilmiyorum evde olduğu için bu dava açılır ise ücreti ve de ne kadar surede sonuclanir.bilgilendirebilir misiniz

 5. Ezgi dedi ki:

  Merhaba yaş küçültme için tescil tarihim uymuyor ama anne ve babamın evlenme tarihine bakıldığında evlendikten 4 ay sonra ben doğmuşum bu durumda yaşımi küçültme ihtimalim var mı

 6. sebahattin dedi ki:

  avukat bey iyi günler
  hastanede olmak üzere 24.03.2019 tarihinde dünyaya geldim ancak babam beni benden önce 01.01.1989 tarihinde doğduğu gün vefat eden abimin doğum tarihini kimliğime işlettirmiş.
  buna göre,
  yaş düzeltirmesi yapabilir miyim
  bildiğiniz üzere kamuda 35 yaşını doldurmamış olma şartı bulunuyor.Yaş düzeltmesi yapıldığı takdirde kurumlar hangi yaşı esas alır
  şimdiden teşekkür ediyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

tr Türkçe
X
error: Kopya İçerik Yasaklanmıştır.