Yargıtay Kararı: Y8HD, 27.06.2011, E. 2010/6238, K. 2011/3715

Kas 30, 2020 | Boşanma Yargıtay ve Mahkeme Kararları

Davacının İddiası ve Talebi

Davacı Sinan Kılıç vekili, vekil edeninin çalışmaları karşılığında elde edilen gelirlerle evlilik birliği içinde edinilerek davalı eş adına kaydedilen 5 katlı apartman, 5 daire, 1 dükkan, 200 m2 arsa ve binek araç bedelinin toplam değerleri üzerinden fazlaya ilişkin haklan saklı kalmak kaydıyla müvekkilinin payına düşen 300.000 TL’nin dava tarihinden itibaren yasal faziyle birlikte davalıdan alınarak vekil edenine verilmesini istemiştir.

Davalının Savunması

Davalı Gülçin Ergemen Kılıç vekili ise davanın reddine karar verilmesini savunmuştur.

Yargılama Neticesi

Mahkemece; taraflar arasında görülen boşanmaya ilişkin davanın ret edilerek kesinleşmesi nedeniyle evlilik birliği sona ermediğinden ve mal rejiminin tasfiyesinin de mümkün olmadığı görüşünden hareketle davanın reddine karar verilmesi üzerine; hükmün, esası ve avukatlık ücretine ilişkin bölümü davacı vekili tarafından temyiz edilmiştir.

Dosya muhtevasına, dava evrakı ile yargılama tutanakları münderecatına, mevcut deliller mahkemece takdir edilerek karar verildiğine, 19.08.1992 tarihinde evlendiği anlaşılan tarafların 11.08.2005 tarihinde açılan boşanma davasının reddine ilişkin hükmün 07.01.2010 tarihinde kesinleşmesi nedeniyle halen evliliklerini sürdürdükleri belirlendiğine ve bu durumda taraflar arasındaki mal rejimi henüz sona ermediğinden mal rejiminin tasfiyesine ilişkin eldeki davanın dinlenme olanağı kalmadığından yerel mahkemece yazılı gerekçe ile davanın reddine karar verilmiş olmasında usul ve yasaya aykırı bir yön bulunmamaktadır. Davacı vekilinin buna ilişkin temyiz itirazlarının reddi ile hükmün esasının onanmasına, (Y8HD, 27.06.2011, E. 2010/6238, K. 2011/3715.)

Avukat Saim İncekaş, kurucu sıfatıyla Adana İncekaş Hukuk ve Danışmanlık Bürosunda çalışmalarına devam etmektedir. Ceza Hukuku, Medeni-Boşanma-Aile Hukuku, Bilişim Hukuku avukatlığı ana çalışma dallarıdır. 

Özellikle boşanma ve ceza avukatlığı üzerine pratik ve deneyim sahibidir. Bu alanlarda 5.000’den fazla yazı ve makalesi bulunmaktadır.

Adres: Kayalıbağ, Ziya Algan İş Merkezi, Turhan Cemal Beriker Blv. No:9
E-posta: av.saimincekas@gmail.com
Telefon: 0534 910 97 43 
WhatsApp üzerinden iletişim için tıklayınız.
Telegram üzerinden iletişim için tıklayınız.

Avukat Saim İNCEKAŞ

Kurucu & Yönetici Avukat, Adana Avukat ve Hukuki Danışmanlık Bürosu

0 Yorum

Bir İçerik Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Haftanın Özlü Sözü

“Bir saat adaletle hükmetmek, bir sene ibadet etmekten daha hayırlıdır.”  Hz. Muhammed(Hadis-i Şerif)

Kategoriler

Hukuki uyuşmazlıklarınız için avukata danışın!

blank

error: Uyarı: Sadece üyeler bu işlemi gerçekleştirebilir.