Yargıtay Kararı: Y8HD, 23.06.2011, E. 2010/6760, K. 2011/3634

Ara 1, 2020 | Boşanma Yargıtay ve Mahkeme Kararları

İleride açacağı davalar nedeniyle mal rejimlerinden doğan alacağının tahsilini kolaylaştırmak isteyenin böyle bir davayı açmakta hukuki yararı bulunmaktadır.

Davacı Esma Karataş dava dilekçesinde; 554 ada 6 sayılı parseli 03.11.1994 tarihinde evlilik birliği içerisinde davalı eşi Zeki Karataş adına satın alındığını, kendisinin tarihinde boşanma davası açması üzerine davalı eşi Zeki tarafından tarihinde diğer davalı Fadime Çetinkaya’ya tapuda yaptığı satışla taşınmazı devrettiğini, yapılan satışın muvazaalı olduğunu ileri sürerek eldeki davayı açmıştır.

Boşanma davasından sonra davacının katkı payı alacağı veya edinilmiş mallara katılma alacağına ilişkin dava açması mümkün bulunduğundan bu nedenle anılan parselin tapu kaydının iptali ile yine eşi Zeki Karataş adma dönüşünü istemiştir. Amacı ileride açacağı davalar nedeniyle belirtilen mal rejimlerinden doğan alacağının tahsilini kolaylaştırmak olduğundan davacının böyle bir davayı açmakta hukuki yaran bulunmaktadır. (Y8HD, 23.06.2011, E. 2010/6760, K. 2011/3634.)

Avukat Saim İncekaş, kurucu sıfatıyla Adana İncekaş Hukuk ve Danışmanlık Bürosunda çalışmalarına devam etmektedir. Ceza Hukuku, Medeni-Boşanma-Aile Hukuku, Bilişim Hukuku avukatlığı ana çalışma dallarıdır. 

Özellikle boşanma ve ceza avukatlığı üzerine pratik ve deneyim sahibidir. Bu alanlarda 5.000’den fazla yazı ve makalesi bulunmaktadır.

Adres: Kayalıbağ, Ziya Algan İş Merkezi, Turhan Cemal Beriker Blv. No:9
E-posta: av.saimincekas@gmail.com
Telefon: 0534 910 97 43 
WhatsApp üzerinden iletişim için tıklayınız.
Telegram üzerinden iletişim için tıklayınız.

Avukat Saim İNCEKAŞ

Kurucu & Yönetici Avukat, Adana Avukat ve Hukuki Danışmanlık Bürosu

0 Yorum

Bir İçerik Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Haftanın Özlü Sözü

“Bir saat adaletle hükmetmek, bir sene ibadet etmekten daha hayırlıdır.”  Hz. Muhammed(Hadis-i Şerif)

Kategoriler

Hukuki uyuşmazlıklarınız için avukata danışın!

blank

error: Uyarı: Uyarı: Bu işlem için giriş yapmanız gerekmektedir. Üst menüde yer alan üye giriş sayfasından ücretsiz giriş yapabilirsiniz.