Yargıtay Kararı: Y2HD, 19.01.2012, E. 2011/22356, K. 2012/752.

Ara 3, 2020 | Boşanma Yargıtay ve Mahkeme Kararları

Katılma alacağına ilişkin talebin boşanma kararı kesinleşmeden inceleme olanağı yoktur.

Davalı-davacı, birleşen boşanma davasına ilişkin dava dilekçesinde eşi adına kayıtlı araçtan dolayı katılma alacağı talebinde de bulunmuştur. Bu talep mal rejiminin sona ermesi halinde görülür. Rejim sona ermedikçe bu talebin incelenmesi ve tasfiyeye gidilmesi mümkün değildir. Taraflar arasındaki karşılıklı açılan boşanma davaları sonucunda verilen hükümler henüz kesinleşmediğine göre rejim sona ermemiştir.

Öyleyse katılma alacağına ilişkin talebin boşanma kararı kesinleşmeden inceleme olanağı yoktur. Bu durumda katılma alacağına ilişkin bu talebin tefrik edilip, boşanma davalarının neticesinin beklenmesi ve hasıl olacak sonucuna göre hüküm tesis edilmesi gerekir. Bu husus nazara alınmadan yazılı şekilde karar verilmesi usul ve yasaya aykındır. (Y2HD, 19.01.2012, E. 2011/22356, K. 2012/752.)

Avukat Saim İncekaş, kurucu sıfatıyla Adana İncekaş Hukuk ve Danışmanlık Bürosunda çalışmalarına devam etmektedir. Ceza Hukuku, Medeni-Boşanma-Aile Hukuku, Bilişim Hukuku avukatlığı ana çalışma dallarıdır. 

Özellikle boşanma ve ceza avukatlığı üzerine pratik ve deneyim sahibidir. Bu alanlarda 5.000’den fazla yazı ve makalesi bulunmaktadır.

Adres: Kayalıbağ, Ziya Algan İş Merkezi, Turhan Cemal Beriker Blv. No:9
E-posta: av.saimincekas@gmail.com
Telefon: 0534 910 97 43 
WhatsApp üzerinden iletişim için tıklayınız.
Telegram üzerinden iletişim için tıklayınız.

Avukat Saim İNCEKAŞ

Kurucu & Yönetici Avukat, Adana Avukat ve Hukuki Danışmanlık Bürosu

0 Yorum

Bir İçerik Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Haftanın Özlü Sözü

“Bir saat adaletle hükmetmek, bir sene ibadet etmekten daha hayırlıdır.”  Hz. Muhammed(Hadis-i Şerif)

Kategoriler

Hukuki uyuşmazlıklarınız için avukata danışın!

blank

error: Uyarı: Uyarı: Bu işlem için giriş yapmanız gerekmektedir. Üst menüde yer alan üye giriş sayfasından ücretsiz giriş yapabilirsiniz.