Yargıtay Kararı: Y. 4. HD. 23.11.1970 T. 1970/2497 E. 8629 K.

Ara 27, 2020 | Karışık Yargıtay Kararları

Özet: Vekilin müvekkiline karşı sorumluluğu işçinin sorumluluğuna benzer özel bir sorumluluktur.

Vekilin, müvekkiline karşı sorumluluğu genellikle işçinin sorumluluğuna benzer. Fakat avukat, müvekkilinin her isteğini sınırsız biçimde yerine getirmek şöyle dursun, hukuk konusundaki bilgi ve denemelerini yasalar ve adalet yararına kullanma ödeviyle bağlı ve yükümlüdür ve avukatlık ödevi bir kamu hizmetidir.

Türk vatandaşını evlat edinen Bulgaristan uyruklu ve orada oturan kişinin vekili olan avukat; evlat edinenin, ölen evlatlığın mirasçısı olmayacağını bilmesi gerektiğinden(bu durum değişti, artık mirasçı olabiliyor) mirasçısı olsa bile onun bankadaki parasını Merkez Bankasına açıklamadan müvekkillerine vermesi suç niteliğinde bir haksız eylem olduğundan ölenin mirasçısı olan hazineye karşı sorumludur. Bu sorumluluk Yasanın buyurduğu görev sınırının aşılmasındaki (haksız) davranışa dayanır. Hükmün BOZULMASINA karar verildi (Y. 4. HD. 23.11.1970 T. 1970/2497 E. 8629 K.)

Avukat Saim İncekaş, kurucu sıfatıyla Adana İncekaş Hukuk ve Danışmanlık Bürosunda çalışmalarına devam etmektedir. Ceza Hukuku, Medeni-Boşanma-Aile Hukuku, Bilişim Hukuku avukatlığı ana çalışma dallarıdır. 

Özellikle boşanma ve ceza avukatlığı üzerine pratik ve deneyim sahibidir. Bu alanlarda 5.000’den fazla yazı ve makalesi bulunmaktadır.

Adres: Kayalıbağ, Ziya Algan İş Merkezi, Turhan Cemal Beriker Blv. No:9
E-posta: av.saimincekas@gmail.com
Telefon: 0534 910 97 43 
WhatsApp üzerinden iletişim için tıklayınız.
Telegram üzerinden iletişim için tıklayınız.

Avukat Saim İNCEKAŞ

Kurucu & Yönetici Avukat, Adana Avukat ve Hukuki Danışmanlık Bürosu

0 Yorum

Bir İçerik Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Haftanın Özlü Sözü

“Bir saat adaletle hükmetmek, bir sene ibadet etmekten daha hayırlıdır.”  Hz. Muhammed(Hadis-i Şerif)

Kategoriler

Hukuki uyuşmazlıklarınız için avukata danışın!

blank

error: Uyarı: Uyarı: Bu işlem için giriş yapmanız gerekmektedir. Üst menüde yer alan üye giriş sayfasından ücretsiz giriş yapabilirsiniz.