Yargıtay Kararı: Eşin Ayrıca Açtığı Velayet Davası Boşanma Davası ile Birleştirilmelidir

T.C.
YARGITAY
İKİNCİ HUKUK DAİRESİ
Esas: 2017/228
Karar: 2017/1554Tarih: 16.02.2017

Taraflar arasındaki davanın yapılan muhakemesi sonunda mahalli mahkemece verilen, yukarıda tarihi ve numarası gösterilen hüküm davacı kadın tarafından temyiz edilmekle, evrak okunup gereği görüşülüp düşünüldü:

Davacı kadın, davalı ile boşanma davalarının bulunduğunu, o davada ortak çocukların geçici velayetinin davalı erkeğe verildiğini, ancak hakkında hasta olduğuna dair asılsız iddialarla çocuğun kendisinden alındığını iddia ederek ortak çocukların geçici velayetinin davalıdan alınarak kendisine verilmesi ve çocuklar yararına 650 TL nafakaya hükmedilmesi taleple dava açılmış, mahkeme davacı kadının ara karara itiraz niteliğindeki bu taleplerini boşanmadavasında isteyebileceğinden ve bu davayı açmakta hukuki yararı bulunmadığından bahisle davanın usulden reddine karar verildiği görülmüştür. İş bu davaya konu taleplerin velayete ilişkin olup kamu düzenini ilgilendirdiği gibi, davacı kadının geçici velayetin yeniden düzenlenmesini boşanma dosyası dışında dava yoluyla istemesinde hukuki yararı bulunmaktadır. O halde varsa tarafların gösterdikleri deliller toplanarak taraflar arasında boşanma davasının sonuçlanıp sonuçlanmadığının araştırılması, sonuçlanıp kesinleşmiş ise dosya arasına alınması, yargılama devam ediyorsa boşanma davasıyla birleştirme hususu da değerlendirilmek suretiyle davanın esasının incelenmesi gerekirken, yazılı gerekçe ile davanın reddine karar verilmesi usul ve kanuna aykırı olup, bozmayı gerektirmiştir.

SONUÇ: Temyiz edilen hükmün yukarıda gösterilen sebeple BOZULMASINA, temyiz peşin harcının istek halinde yatırana geri verilmesine, işbu kararın tebliğinden itibaren 15 gün içinde karar düzeltme yolu açık olmak üzere oybirliğiyle karar verildi. 16.02.2017.

Bu makaleyi sosyal medyada paylaşarak sitemize katkıda bulunabilirsiniz.
    Generic placeholder image
    Avukat Saim İncekaş
    Avukat Saim İncekaş Avukatlık Ofisi'nde kurucu avukat.
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 oy, puan: 5,00 üzerinden 5)
Loading...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

tr Türkçe
X
error: Uyarı: Sağ tıklamak için üye olabilirsiniz !! Üye olabilmek için tarafımızdan referans kodu almanız gerekmektedir.