Yargıtay Kararı: Esas : 2004/23977 Karar : 2005/1267 Tarih : 28.01.2005

Ara 29, 2019 | Genel Yazılar

T.C.
YARGITAY
ONİKİNCİ HUKUK DAİRESİ

Esas : 2004/23977
Karar : 2005/1267
Tarih : 28.01.2005

ÇOCUĞUN REŞİT OLMASI
ÇOCUK İLE KİŞİSEL İLİŞKİ
TEDBİR NAFAKASI

2004 s. İİK25
4721 s. MK182

ÖZET
Mahkeme, boşanma ve ayrılığa karar verirken olanak bulundukça ana ve babayı dinledikten ve çocuk velayet altında ise vasisinin ve vesayet makamının düşüncesini aldıktan sonra, ana ve babanın haklarını ve çocuk ile olan kişisel ilişkilerini düzenler. Velayetin kullanılması kendisine verilmeyen eşin çocuk ile kişisel ilişkisinin düzenlenmesinde çocuğun özellikle sağlık, eğitim ve ahlak bakımından yararları esas tutulur. Bu eş, çocuğun bakım ve eğitim giderlerine gücü oranında, katılmak zorundadır. Somut olayda takip ilama dayanılarak takip tarihinde reşit olmayan müşterek çocuk adına anne tarafından başlatılmıştır. Kendisine nafaka bağlanan O.’un reşit olması nedeniyle bu tarihten itibaren tedbir nafakası kendiliğinden kalkacağından takip konusu yapılmış birikmiş nafaka çocuğun bakım ve gözetimi için anneye katkı payı olarak hükmedildiğinden çocuğun daha sonra reşit olması, alacaklının başlattığı bu takibe engel teşkil etmez.
YARGITAY İLAMI

Yukarıda tarih ve numarası yazılı mahkeme kararının müddeti içinde temyizen tetkiki alacaklı vekili tarafından istenmesi üzerine bu işle ilgili dosya mahallinden daireye gönderilmiş olmakla okundu ve gereği görüşülüp düşünüldü :

Medeni Kanunun 182/1. maddesinde “mahkeme, boşanma ve ayrılığa karar verirken olanak bulundukça ana ve babayı dinledikten ve çocuk velayet altında ise vasisinin ve vesayet makamının düşüncesini aldıktan sonra, ana ve babanın haklarını ve çocuk ile olan kişisel ilişkilerini düzenler” hükmüne yer verilmiştir. Ayna maddenin 2. bendine göre ise; “velayetin kullanılması kendisine verilmeyen eşin çocuk ile kişisel ilişkisinin düzenlenmesinde çocuğun özellikle sağlık, eğitim ve ahlak bakımından yararları esas tutulur. Bu eş, çocuğun bakım ve eğitim giderlerine gücü oranında, katılmak zorundadır.” Somut olayda takip Ankara 1. Aile Mahkemesinin 12.2.2004 tarih ve 2003/1022K. 2004/129E. Sayılı ilamına dayanılarak takip tarihinde reşit olmayan müşterek çocuk adına anne tarafından başlatılmıştır. Kendisine nafaka bağlanan Orkun’un 5.6.2004 tarihinde reşit olması nedeniyle bu tarihten itibaren tedbir nafakası kendiliğinden kalkacağından takip konusu yapılmış birikmiş nafakayı yukarıda yer verilen yasa hükmü gereğince çocuğun bakım ve gözetimi için anneye katkı payı olarak hükmedildiğinden çocuğun daha sonra reşit olması, alacaklının başlattığı bu takibe engel teşkil etmez. Bu nedenle şikayetin reddi yerine kabulüne karar verilmesi isabetsizdir.

SONUÇ : Alacaklı vekilinin temyiz itirazlarının kabulü ile mahkeme kararının yukarıda yazılı nedenlerle İİK.366. ve HUMK.428. maddeleri uyarınca (BOZULMASINA), 28.01.2005 gününde oybirliğiyle karar verildi.

Adana Av. Saim İNCEKAŞ 

Avukat Saim İncekaş, kurucu sıfatıyla Adana İncekaş Hukuk ve Danışmanlık Bürosunda çalışmalarına devam etmektedir. Ceza Hukuku, Medeni-Boşanma-Aile Hukuku, Bilişim Hukuku avukatlığı ana çalışma dallarıdır. 

Özellikle boşanma ve ceza avukatlığı üzerine pratik ve deneyim sahibidir. Bu alanlarda 5.000’den fazla yazı ve makalesi bulunmaktadır.

Adres: Kayalıbağ, Ziya Algan İş Merkezi, Turhan Cemal Beriker Blv. No:9
E-posta: av.saimincekas@gmail.com
Telefon: 0534 910 97 43 
WhatsApp üzerinden iletişim için tıklayınız.
Telegram üzerinden iletişim için tıklayınız.

Avukat Saim İNCEKAŞ

Kurucu & Yönetici Avukat, Adana Avukat ve Hukuki Danışmanlık Bürosu

0 Yorum

Bir İçerik Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Haftanın Özlü Sözü

“Bir saat adaletle hükmetmek, bir sene ibadet etmekten daha hayırlıdır.”  Hz. Muhammed(Hadis-i Şerif)

Kategoriler

Hukuki uyuşmazlıklarınız için avukata danışın!

blank

error: Uyarı: Sadece üyeler bu işlemi gerçekleştirebilir. Bilginin fonlanması ve geliştirilmesi amacıyla sitemize kayıtlı olmayan ziyaretçilerimizin günlük 3 makale görüntüleme hakkı bulunmaktadır.