Yargıtay Kararı: 4. HD. 12.6.1970 T. 1970/3237 E. 4938 K.

Ara 29, 2020 | Karışık Yargıtay Kararları

Özet: Avukat, müvekkilinin işi gereği üzerine geçen parasını, ücret ve gider alacağına mahsuba ve hapis hakkını kullanmağa yetkilidir.

Evrak arasında bulunan satış dosyasındaki bulgulardan, davacıların miras bırakanı avukat Ş. K. şuyuu giderilip satılan malların satış parasından davacının payına düşeni tahsil ettiği anlaşılmaktadır. Diğer taraftan davacı vekili tahsil olunan paradan kısmen davalıya ödemede bulunduğunu ve bunun için makbuz verildiğini açıklamıştır. Olay gününde yürürlükte bulunan 3499 sayılı Avukatlık Yasasını 134. maddesine göre avukat, müvekkili adına aldığı mal ve paraları kendisi iş parası ve giderlerinin ödetilmesine kadar ve alacağı derecesinde hapsetmek yetkisini taşır.

Davacıların miras bırakanı davalı adına tahsilâtta bulunduğu ve bundan kısmen davalıya ödeme yaptığı anlaşılmış bulunmasına göre kendi yaptığı gider ve iş parası tutarını peşinen mahsup ettiğinin kabulü zorunludur. Hükmün BOZULMASINA karar verildi (Y. 4. HD. 12.6.1970 T. 1970/3237 E. 4938 K.).

Avukat Saim İncekaş, kurucu sıfatıyla Adana İncekaş Hukuk ve Danışmanlık Bürosunda çalışmalarına devam etmektedir. Ceza Hukuku, Medeni-Boşanma-Aile Hukuku, Bilişim Hukuku avukatlığı ana çalışma dallarıdır. 

Özellikle boşanma ve ceza avukatlığı üzerine pratik ve deneyim sahibidir. Bu alanlarda 5.000’den fazla yazı ve makalesi bulunmaktadır.

Adres: Kayalıbağ, Ziya Algan İş Merkezi, Turhan Cemal Beriker Blv. No:9
E-posta: av.saimincekas@gmail.com
Telefon: 0534 910 97 43 
WhatsApp üzerinden iletişim için tıklayınız.
Telegram üzerinden iletişim için tıklayınız.

Avukat Saim İNCEKAŞ

Kurucu & Yönetici Avukat, Adana Avukat ve Hukuki Danışmanlık Bürosu

0 Yorum

Bir İçerik Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Haftanın Özlü Sözü

“Bir saat adaletle hükmetmek, bir sene ibadet etmekten daha hayırlıdır.”  Hz. Muhammed(Hadis-i Şerif)

Kategoriler

Hukuki uyuşmazlıklarınız için avukata danışın!

blank

error: Uyarı: Uyarı: Bu işlem için giriş yapmanız gerekmektedir. Üst menüde yer alan üye giriş sayfasından ücretsiz giriş yapabilirsiniz.