Yargıtay Kararı: 4 HD. 11.7.1961 T. 1960/11359 E. 6620 K.

Ara 27, 2020 | Karışık Yargıtay Kararları

Özet: Müvekkillerin vekâlet belgesi eksiğini, bozmadan sonra giderip icazet vermeleri; bütün işlemleri geçerli hale getirir.

Önceki hüküm, davacı vekilin vekâletnamesi bulunmadığı belirtilerek bozulmuş ve bozmadan sonra davacılar, ilk hükümden önceki bütün muamelelere icazet verdikleri gibi, sonraki tarihli vekâletname de ibraz etmişler. Davadan ve vekâlet işlemlerinden bilgileri bulunmadığını ileri sürmemişlerdir.

Gerçekten vekâlet sözleşmesi de şekle bağlı değildir. O halde, davacıların, sonradan vekillerine icazet verdikleri ve böylece Borçlar Kanununun 38. maddesiyle, Usulün 67. maddesinde emir olunan iradenin ve şeklin tamamlandığı düşünülerek, vekâletnamenin verilmesinden önceki bütün işlemlerin muteber sayılması ve bozma kararında gösterilen diğer sebeplerin üzerinde durularak varılacak sonuca göre karar verilmesi gerekecektir. Mahkemece, bu esaslara aykırı olarak ve kabulü şekli bakımından da muamelelerin yapılmamış sayılmasına karar verilmesi gerekirken iptaline denilmesi dahil usul ve kanuna aykırıdır. Hükmün BOZUL MASINA karar verildi (Y. 4. HD. 11.7.1961 T. 1960/11359 E. 6620 K.)

Avukat Saim İncekaş, kurucu sıfatıyla Adana İncekaş Hukuk ve Danışmanlık Bürosunda çalışmalarına devam etmektedir. Ceza Hukuku, Medeni-Boşanma-Aile Hukuku, Bilişim Hukuku avukatlığı ana çalışma dallarıdır. 

Özellikle boşanma ve ceza avukatlığı üzerine pratik ve deneyim sahibidir. Bu alanlarda 5.000’den fazla yazı ve makalesi bulunmaktadır.

Adres: Kayalıbağ, Ziya Algan İş Merkezi, Turhan Cemal Beriker Blv. No:9
E-posta: av.saimincekas@gmail.com
Telefon: 0534 910 97 43 
WhatsApp üzerinden iletişim için tıklayınız.
Telegram üzerinden iletişim için tıklayınız.

Avukat Saim İNCEKAŞ

Kurucu & Yönetici Avukat, Adana Avukat ve Hukuki Danışmanlık Bürosu

0 Yorum

Bir İçerik Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Haftanın Özlü Sözü

“Bir saat adaletle hükmetmek, bir sene ibadet etmekten daha hayırlıdır.”  Hz. Muhammed(Hadis-i Şerif)

Kategoriler

Hukuki uyuşmazlıklarınız için avukata danışın!

blank

error: Uyarı: Uyarı: Bu işlem için giriş yapmanız gerekmektedir. Üst menüde yer alan üye giriş sayfasından ücretsiz giriş yapabilirsiniz.