Yargıtay Kararı: 3.6.1965 T., 964/5088 E. 2958 K.

Ara 29, 2020 | Karışık Yargıtay Kararları

Özet: Vekilin yaptığı tasarruflardaki hak ve borçları müvekkile intikal eder.

Dosyada mevcut senette satışa konulan otonun mülkiyeti ve satıcının gerçek sıfatı bakımından özel bir açıklama yoktur İ.N. satıcı olarak akdi yapmıştır. Trafik kayıtları mülkiyeti delil teşkil etmez. Bundan başka Medeni Kanunun 687. maddesi gereğince bir kimsenin malik olmadığı menkul şeyi dahi satabileceği ilkesi kabul edilmiştir. Medeni Kanunun 901. maddesine göre de emin sıfatı ile bir menkulün zilyedinden iyiniyetle satın almak muteberdir.

Bütün bu kurallar göz önünde tutulmadan sırf trafik kaydına itibar olunarak karar verilmiş olması yanlıştır. Yapılacak iş otonun mülkiyetinin gerçekte kime ait olduğunu tespiti, satışını vekil sıfatı ile mi, emin sıfatıyla zilyet olarak mı yapıldığının araştırılması, vekâlet söz konusu ise İ.’ye ait davanın husumet yönünden reddi, vekâlet söz konusu değil ise R. veresesine ait kısmının reddi ve her iki halde husumete ehil olan hakkında ödetme kararı verilmesinden ibarettir. Yukarıdan anılan ilkelere aykırı şekilde karar verilmesi doğru değildir. Hükmün BOZULMASINA karar verildi (Y. HD. 3.6.1965 T., 964/5088 E. 2958 K.).

Avukat Saim İncekaş, kurucu sıfatıyla Adana İncekaş Hukuk ve Danışmanlık Bürosunda çalışmalarına devam etmektedir. Ceza Hukuku, Medeni-Boşanma-Aile Hukuku, Bilişim Hukuku avukatlığı ana çalışma dallarıdır. 

Özellikle boşanma ve ceza avukatlığı üzerine pratik ve deneyim sahibidir. Bu alanlarda 5.000’den fazla yazı ve makalesi bulunmaktadır.

Adres: Kayalıbağ, Ziya Algan İş Merkezi, Turhan Cemal Beriker Blv. No:9
E-posta: av.saimincekas@gmail.com
Telefon: 0534 910 97 43 
WhatsApp üzerinden iletişim için tıklayınız.
Telegram üzerinden iletişim için tıklayınız.

Avukat Saim İNCEKAŞ

Kurucu & Yönetici Avukat, Adana Avukat ve Hukuki Danışmanlık Bürosu

0 Yorum

Bir İçerik Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Haftanın Özlü Sözü

“Bir saat adaletle hükmetmek, bir sene ibadet etmekten daha hayırlıdır.”  Hz. Muhammed(Hadis-i Şerif)

Hukuki uyuşmazlıklarınız için avukata danışın!

Kategoriler

error: Uyarı: Sadece üyeler bu işlemi gerçekleştirebilir.